| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua. Am avut contact sexual neprotejat acum o luna în urma. Menstruația trebuia sa îmi vina pe 28 luna trecuta dar nu mi-a venit. Am făcut vreo 6 teste de sarcina și toate au ieșit negativ. Am 18 ani. Menstruația îmi este și neregulata dar nu am pățit sa îmi întârzie atâtea zile. Nu am simntome ca mi-ar veni menstruația. Ar fi posibil sa fiu însărcinată?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca poti fii insarcianta, daca ai facut sex neprotejat.
Cat priveste intarzierea menstrei, este deja o aberatie in ceea ce spui, odata ce stii clar ca ai ciclul neregulat.
Ciclul de tip neregulat, inseamna ca vine cand are el chef, uneori lunar, alteori la 2-3 luni.
Un test corect de sarcina se poate face nuami DUPA 21 de zile, d e la ultima partida sexuala.
Orice test facut inainte de 21 de zile, va arata negativ chiar daca esti insarcinata.

| corbulalbrosu a răspuns:

Acum 8 ore | Anonim întreabă:
Bună ziua. Am avut contact sexual neprotejat acum o luna în urma.

Conform precizarii existente in informatia ta, reiese ca actul sexual a fost intretinut in urma cu circa 30 - 31 de zile. In cazul in care ar fi rezultat o sarcina aceasta ar fi produs hormonul de sarcina hCG incepand cu circa 20 de zile in urma. Dupa alte circa 10 zile adica incepand cam din data de 28-29 Decembrie, atat in sange cat si in urina se atingea concentratia minim necesara de hormon hCG pentru a fi detectat chiar si cu cel mai ieftin tester de sarcina. Daca testele de sarcina efectuate dupa data de 1 Ianuarie au rezultatul Negativ, inseamna ca in uter NU poate sa existe o sarcina instalata, din moment ce in urina testata NU exista hormonul hCG. Prelungirea actualului ciclu menstrual se datoreaza faptului ca activitatea hormonala este grav/sever afectata, perturbata si dereglata pe fondul functionarii incorecte a glandelor endocrine. In astfel de situatii este indicat ca femeia sa se prezinte atat la endocrinologie cat si la ginecologie pentru a fi cat mai degraba consultate. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

La 21 de zile de la ultimul act sexual fa un nou test de sarcina. Acesta iti va indica daca esti sau nu gravida.

| anais13 a răspuns:

Atâta timp cât tu erai in perioada infertilă, iar el nu și-a dat drumul in tine, exista zero șanse de sarcina!

| Aaa1234 a răspuns (pentru anais13):

Eram. Și el si-a dat drumul în mine. De aceea am și întrebat.