| deeea2 a întrebat:

Buna fetelor. Am si eu o intrebare la care as dori un raspuns sincer si concret. Sexul anal doare? si care pot fii consecintele? Astept un raspuns si daca se poate sa imi si detaliati! Va multumesc :*

Răspuns Câştigător
| Oana92 a răspuns:

Este foarte dureros, iti recomand sa folosesti muuuuuullllttttt lubrifiant iar partenerul tau sa fie foarte fin in miscari. din punctul meu de vedere dureaza mult pana ajungi si tu sa simti placere, in schimb pentru partener placerea este aproape garantata.

8 răspunsuri:
| VaniLLaDeeJay a răspuns:

De la prea mult sex anal poti face hemoroizi si sa ai scurgeri anale, dar asa ocazional, este ok. Totul se rezuma la exces.

| Lorenada a răspuns:

Pentru o parte din cupluri, sexul anal este un subiect tabu, doar gandul la el provocand greata, dezgust, anxietate sau indignare, in timp ce pentru alte cupluri, sexul anal a ajuns o practica frecventa in cadrul vietii intime. Prin definitie, sexul anal presupune introducerea in anus a unor obiecte: deget, penis sau jucarii sexuale, si este practicat atat de cuplurile homosexuale cat si de cele heterosexuale. Statistic, o treime dintre cuplurile homosexuale nu practica sex anal, iar o treime dintre cele heterosexuale il practica ocazional si 10% frecvent. Din cauza numarului mare de cupluri heterosexuale comparativ cu cele homosexuale, in numere absolute, sexul anal este practicat mai mult de cuplurile heterosexuale.
Atitudinea fata de sexul anal difera atat la nivel personal cat si la nivel legal, existand unele regiuni in care sexul anal este interzis prin lege. Biserica este impotriva sexulul anal pentru ca prin aceasta practica sexuala nu se poate obtine o sarcina, rolul sexului fiind reprezentat de conceperea unui copil.
Regiunea anala contine un numar mare de terminatii nervoase, aceasta fiind motivul pentru care unele cupluri reusesc sa obtina placere prin practicarea sexului anal.
Pentru o sansa de reusita cat mai mare si asumarea unui numar cat mai mic de riscuri, exista unele sfaturi care trebuie luate in considerare la practicarea sexului anal.
In primul rand, acceptarea din partea ambilor parteneri. Sfincterul anal extern trebuie sa fie relaxat pentru a se putea acomoda cu penisul erect.
Igiena locala este esentiala. Anusul trebuie sa fie curat, iar intestinul gol.
Daca esti incepator, ia-ti gandul de la sex anal. Sexul anal presupune o orarecare experienta si cunostinte de anatomie, in absenta carora placerea potentiala a sexului anal se poate transforma rapid in durere/neplacere – pentru ambii parteneri!
Chiar si in prezenta unei relaxari eficiente este nevoie de lubrefiant pentru a facilita penetrarea, iar miscarile trebuie sa fie fine.
Dupa sex anal e importanta asigurarea igienei inaintea practicarii altui tip de sex (vaginal sau oral) pentru a prevenii infectiile bacteriene.
Foloseste neaparat un prezervativ. Chiar daca nu se vad, exista un numar foarte mare de bacterii in anus/rect.
Indiferent de pregatirile care se fac anterior sexului anal, indiferent de masurile de siguranta care se iau, sexul anal prezinta niste riscuri care trebuie cunoscute.
In primul rand, bolile cu transmitere sexuala pot fi contactate si prin sex anal. Ba mai mult, unele se transmit mai usor prin sex anal. Astfel, prin sex anal se pot transmite HIV, hepatita A, hepatita C, HPV, Escherichia coli, Chlamydia, herpes genital, gonoree si multe alte boli cu transmitere sexuala.
Indiferent de lubrefierea folosita sau de finetea actului in sine, regiunea anala este foarte sensibila si pot aparea leziuni/fisuri atata ale mucoasei anale cat si ale sfincterului anal. In functie de frecventa practicarii sexului anal (si a aletor caracteristici individuale), sfincterul anal poate suferi modificari care pot determina un grad de incontinenta anala.
Chiar daca penetrarea anala nu poate determina aparitia unei sarcini, in cazul eliminarii spermei din anus si intrarea in contact cu vaginul, poate determina patrunderea spermatozoizilor in uter si migrarea catre ovul cu fecundarea lui.

| Vibrations a răspuns (pentru Lorenada):

Copy/paste bravo

| Lorenada a răspuns (pentru Vibrations):

Si care e problema ta, aceasta fata a cerut si detalii... daca tu nu esti in stare sa raspunzi la intrebare inca mai iei pe altii peste picior

| Vibrations a răspuns (pentru Lorenada):

îmi cer scuze.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

În PRIMUL rând, NU recomand sex anal decât celor cu vârsta de 30+, trebuie să fi "destul" de MATUR pentru a şti ce faci şi cum faci!

Apoi, primele contacte anale dor destul de tare, iar consecinţele - în cazul în care faceţi "experimente" ( din curiozitate ) FĂRĂ să ştiţi ce şi cum - pot fi unele rupturi/fisuri ( uneori hemoroizi ), sau contactarea unor boli ( cu transmitere sexuală, în cazul în care nu ai un partener fidel şi "serios" )!

Dar, sexul anal poate fi şi foarte plăcut, atunci când ai "maturitatea" necesară pentru asemenea "senzaţii"...

| Ekcstsy a răspuns:

Iti poate provoca o placere imensa dar si durere daca respectivul nu se pricepe. Daca stie ce sa faca pentru e te pregati, vei avea orgasm sigurhappy. Consecinte? Durere daca nu se pricepe, daca e prea "brutal" pot aparea fisuri anale. Pentru ce a zis marya exista prezervativwinking

| marya1994 a răspuns:

Parerea mea este sa stai linistita... poate duce la infectii si boli