| Iaconi_Ana_1996 a întrebat:

Buna fetelor, cer scuze dar am si eu o intrebare, stiu ca e cam absurda, dar de 7 luni ne chinuim cu sotul sa concepem un copil si nici acum nu am reusit.A trecut cineva prin asa situatie si ce ati intreprins? Mersi cer scuze

Răspuns Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

Din punct de vedere medical, ti se va pune diagnosticul de infertilitate doar in cazul in care nici dupa 12 luni de incercari nu va exista/nu se va instala sarcina dorita. Pentru a intelege acest lucru trebuie stiut faptul ca statistic o sarcina nu se realizeaza chiar atat de usor precum se pare ca o considera majoritatea femeilor. Perioada de asteptare poate varia foarte mult dupa cum urmeaza : ""•După 3 luni de încercări, 30% din femei rămân însărcinate;
•După 6 luni de încercări, 50% – 60% din femei rămân însărcinate;
•După 9 luni de încercări, 60% – 70% din femei rămân însărcinate;
•După 12 luni, 80% – 90% din femei rămân însărcinate;
•După 24 luni, 95% din femei rămân însărcinate.
Daca dupa 12 luni nu se realizeaza o sarcina va fi cazul sa va prezentati impreuna cu sotul la o clinica specializata in determinarea si tratarea infertilitatii din cuplu. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Păi mergeți la un medic și discutați cu el, vă poate da un diagnostic și vreo metodă ceva, depinde care e problema, etc.

| veraa1234 a răspuns:

Sunt multe cupluri care trec prin asa ceva. Este o problema, nu e nimic rau in asta, asa ca n-ai de ce sa te sperii.
Recent am auzit despre un produs farmaceutic bun pentru a stimula" procesul". Si din cate am auzit de la cunostinte care l-au incercat, e de efect si rapid
Uite iti las aici link-ul de unde poti sa-l achizitionezi:
https://www.catena.ro/cuplu-si-sex/infertilitate/profecund-x-30-caps
Si aici link-ul cu informatii despre produs:
www.mameinformate.ro/produs-32.php
Sper ca te-am ajutat. Bafta. Va tin pumnii. :*