| alecsutzza01 a întrebat:

Buna

funda+vot

ma numesc Maria, si am 15 ani. am facut cea mai mare greseala din viata mea, si sper sa ma ajutati sa trec peste, va rog mult. am inceput asa.

"Am cunoscut un baiat, pe facebook, eram cam 30km, departe de mine, dupa ce am dat examenele am aflat ca intrasem cu el in aceeasi clasa, la liceu, nu-l cunostea. mi-a bagat id de mess, si am vorbit, ne intelegeam superb, ei pana am inceput scoala, il sti-am in baiat timid "aparentele inseala", am inceput scoala, am inceput o relatie, dupa cateva zile, ne-am certat el mi-a zis Maria "nu vrea sa ma indragostesc de tine, pentru ca nu`mi poti oferii ce`mi doresc eu intr-o relatie, ne-am despartit 2 zile am simtit ca mor, mi-a zis ca eu nu sta intr-o relatie faara sa faca "dragoste"cu fata, mi-a zis ca ma lasa sa ma gandesc daca vreau asa, nu staim ce sa fac, pana la urma mi-am lot inima in dinti, si am facut-o, plangand, "stiu cea mai mare greseala", acum el a zis ca se va indragostii de mine, dar nu a putut, maine era o saptamana de cand am facut dragoste, aseara ne-am despartit, mi-a zis ca ma intelege cum ma simt... dar nu poate sa se indragosteasca de mine, acum nu stiu ce sa fac. ce ziceti sa fac? cum sa-l uit? asi da orice doar sa pot sa-l uit. "nu vreau, sa`mi fac alt prieten"... il iubesc pe el, si nu pot. va rog mult de tot. funda+vot

Răspuns Câştigător
| irina_5692 a răspuns:

Imi pare foarte rau pentru ce ti s-a intamplat! Aceea persoana, prietenul tau nu merita sa plangi dupa el sa ii duci dorul s-au sa il iubesti! Daca intr-adevar iti doresti sa il uiti Cea mai buna solutie ar fi ca tu sa te indepartezi de tot si de toate! Sa uiti tot ceea ce a fost intre tine si el! Indepartazate incearca sa iti ocupi mintea cu alte lucruri iar cu timpul vei uita esti tanara iar aceste lucruri in timp isi vor pierde importanta pe are in zi de azi i le acorzi! Nu iti voi spune ca ceea ce ai facut este gresit findca singura ta greseala nu a fost aceea ca ai fost cu el greseala ta este aceea ca tu esti mult prea naiva si nu ai ajuns inca sa cunosti firea oamenilor! Aparentele insala intodeauna inseala! Sfatul meu pentru al uita Incearca sa gasesti lucruri distractive placute care sa te faca sa te simti mai bine! gandeste-te la lucruri linistite incearca sa te schimbi ca sa nu mai treci prin asa ceva niciodata! Incearca sa fi sa iti schimbi modul de a gandi! si de a fi! in acest fel vei putea uita! Si poate va suna dur si gresit! Dar aceea persoana nu merita decat ura si dispret din partea ta! Si nimic mai mult! Gresala vieti tale nu este acesta faptul ca ai fost cu el! Nu! Uita de acest lucru! Si cand vei fi din nou cu cineva asigurate ca aceea persoana intr-adevar merita sa iti fie prieten! Sper ca te-am putu ajuta iar daca nu imi pare rau si sper ca vei putea trece perste aceste lucruri care au avut loc in viata ta! Ai avut curajul sa scrii tot ceea ce ti s-a intamplat atunci sunt sigura ca vei avea curajul de a merge mai departe si de a nu te mai lasa niciodata amagita de aparentele inselatoare a unui om! La revedere! Si numai Bine!

9 răspunsuri:
| justfreelove a răspuns:

In primul rand dragostea e ceva ce nu se grabeste. Cum poti spune de maine ma indragostesc de "cutare"? nu gandesti logic? Dragostea e ceva ce simti pe moment, de obicei cand pierzi persoana iubita realizezi ce simti pentru ea, iar faza ca "nu pot sa stau cu o fata fara sa fac dragoste cu ea era un pretext sa ti-o traga. In general prima data toti planuim sa o facem din dragoste, dar absolut intotdeauna o facem din curiozitate. O relatie nu incepe si nici nu se sfarseste in sex. Tu acum probabil te simtit folosita, ceea ce e o tampenie, pentru ca nu numai el a facut sex cu tine, ci si tu ai facut sex cu el. Acuma stii cum e si stii ca el nu a fost in stare sa te faca sa simti placere, asa ca nu mai are rost sa cauti o relatie cu el. A fost primul?! mare scofala; prima persoana care intra la dus de obicei nimereste numai apa rece, asa ca tu fetito capu sus. Atentie! nu te apuca sa te plangi in stanga si in dreapta ca fara sa vrei o sa ajungi sa ai o reputatie de "curva" chiar daca ai fost numai cu un baiat.

| Forevăr a răspuns:

Salut.
Iti dai seama ca ai facut cea mai mare greseala, nu?
Puteai sa te gandesti inainte ca daca o faci cu el sunte 50% sanse sa se indragosteasca de tine si 50%sanse sa nu se indragosteasca de tine. Decizia asta ai luat-o in graba, inteleg, dar noi, cei de pe TPU nu avem cu ce sa te ajutam doar c niste pareri : mai bune, mai "proaste". Incearca sa-l uiti, o sa fie greu, dar incet incet il vei uitawinking
.
Ai grija ce decizii mai iei, gandeste-te de 10 ori inainte sa iei o decizie.

Pa, pa.
Ai grija de tine happy

| Jigsaw a răspuns:

Esti proasta si iti meriti soarta.

| Banannie a răspuns:

Sa stii ca de obicei un baiat se indragosteste de o fata cand aceasta se lasa greu, adica naste in el dorinta de a lupta pentru fata respectiva. Tu ai cedat destul de usor, practic te-a santajat si a obtinut ceea ce a vrut. Acum nu mai ai ce face, depinde cat de tare ai psihicul ca sa poti sa treci peste asta ca eu te inteleg ai 15 ani si suferi mult. E o varsta critica. Incearca sa te concentrezi pe scoala si in timpul liber, atunci cand nu faci lectii iesi cu prietenele tale cele mai bune, mergeti la film, vizitati-va una pe cealalta etc. chestii din astea de adolescente. Ideea e sa faci ceva, sa nu stai singura sa te gandesti numai la el ca asa vei uita mai repede de ce s-a intamplat. Si pe viitor tine minte ca indiferenta doare cel mai tare si pentru baieti dar si pentru fete. Cu cat te vei lasa mai greu, cu atat vei avea certitudinea ca baiatul care te va curta va ajunge sa fie innebunit dupa tine si doar dupa tine si va avea rabdare pana cand vei fi dispusa sa aveti si relatii sexuale. Aaa si sa fii tu cea care va hotari cand se va intampla si asta, dar ai grija sa se petreaca dupa cateva luni.

| Tmcn a răspuns:

Chiar ca ai facut cea mai mare greseala. Uita-l, ti-a zis asta doar ca sa ii satisfaci poftele. Alta data sa nu mai fii asa naiva.

| Lisadream a răspuns:

Cred ca ai ajuns intr-un punct in care trebuie sa fii sincera cu tine si sa iti dai seama cine merita iubit si cine nu. Se mai intampla si sa iubim si sa nu primim tot iubire in schimb. El probabil a urmarit un singur lucru dar faptul ca nu ti-ai dat seama nu este o tragedie. Este o experienta din care sigur ai invatat multe. Gandeste-te ca acum esti mai bogata decat colegele tale, esti mai bogata cu o lectie in plus. Acum stii despre ce este vorba si nu o sa mai cazi in "capcana" inca o data.

| ROCKERforever14 a răspuns:

Sa faci dragoste cu deasila lol greu trebuie doar sa te distresi la fel cu deasila el e un fraier si nu te merita am si eu o prietena maria de 25 ani doar prietena care la fel prietenul a lepadato ca nu vreia sa se sarute in public e ra timida ea frint inima ea a venit la mine pligind si cum eu nu las prieteni in urma m-am dus si i-am infipt tipului un chiron in picior si i-am dat una buna in bot inainte sa piarda cunostinta i-am zis asta e de la maria si ia la uitat da el o vrea inapoi si stii ce e interesant eu am 13 da el 15 si mai nul l-am omorit distreazate cu amicii des si o sa fii ok bafta

| MademoiselleV a răspuns:

Nu prea mai ai ce face. Timpul a trecut, fapta e consumată. Dar ia-o ca pe o învăţătură de minte, şi data viitoare ai grijă să îl cunoşti foarte bine pe băiatul respectiv, nu doar de pe Facebook... Dacă te iubeşte te aşteaptă oricât, ţine minte! Multă baftă!

| pYluKraSfaTtzaT a răspuns:

Ai grija ce prieteni iti faci pte data viitoare va fi mai rauwinkingwinking grija de tinewinking