| anonim_4396 a întrebat:

Buna gasca, sunt putin nelamurita pana o sa ajung sa iau un test de sarcina si sa imi vina CM problema e ca ultima CM mi-a venit in 2 sept 2016 ma tine undeva la 5 zile cilcu regulat la 28 de zile in 10 am intretinut,,, a ejaculat inauntru si in 11 eu am intrat in perioada ferila in data de 16 am facut-o iar in 17 la fel la care iar s-a ejaculat inauntru nu stiu ce sa cred sa fiu sa nu fiu sincer imi doresc sa fiu insarcinata ca sa nu mai zic ca in 10 dupa ce am facut-o a inceput durerile pelviene asa ca si de CM ca sa ma intelege-ti si dureri de sani asa tensionati umflati luna trecuta la fel am avut relatii in zilele fertile doar ca nu s-a ejaculat inauntru nu stiu aveti voi ceva pareri sau cineva care a trecut prin aceeasi situatie?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Din cele prezentate de tine se poate deduce ca ciclu tau menstrual este REGULAT si are o periodicitate de 28 de zile. In acest caz daca ultima menstruatia a inceput in data de 2 septembrie iar urmatoarea ar urma sa se produca in 30 septembrie insa doar in cazul in care nu se va forma o sarcina in decursul actualului ciclu menstrual. In cazul actual ovulatia s-a produs in mod obligatoriu in data de 16 septembrie. Perioada de fertilitate maxima s-a situat intre zilele (12)13-16(17) septembtie. In concluzie posibilitatea ca spermatozoizii ajunsi in vagin in urma sexului intretinut in data de 10 septembrie sa supravietuiasca pana in 16 sept. si sa fecundeze ovulul este practic exclusa, adica aproape imposibila. Insa sansele de a se produce o sarcina devin maxime cu o probabilitate de peste 85-90% in urma intretinerii de contacte sexuale cu ejaculare a spermei in vagin din zilele de 16 si 17 septembrie. In acest caz probabilitatea de a se naste un baietel si nu o fetita este de 4 la 1 in favoarea baiatului. Bineinteles ca luna trecuta nu s-a putut forma o sarcina deoarece nu s-a ejaculat niciodata sperma in vaginul tau. Nu ti se poate face test de sarcina decat cu incepere din data de 27-28 septembrie si testul poate fi realizat doar printr-o analiza de sange efectuata intr-un laborator de analize medicale. Orice test de sarcina pe baza de urina va avea rezultat eronat/gresit. Multa sanatate!

| OanaMcc a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Multumesc frumos eu una choar imi doresc baietel dar acum daca s-a intamplat minunea orice ar fi sa fie sanatos-a multumesc inca o data

| corbulalbrosu a răspuns (pentru OanaMcc):

Daca ciclul tau menstrual este REGULAT, posibilitatea ca in acest moment sa fii insarcinata este foarte mare. Daca doresti sa fii sigura in privinta existentei unei sarcini, basa cum am specificat dupa trecerea a 10 zile de la ultimul sex intretinut, poti solicita sa ti se efectueze un test de determinare a existentei hormonului de sarcina hCG in sange printr-o analiza specifica efectuata intr-un laborator de analize medicale. Este singura metoda al carui rezultat este intotdeauna sigur/corect in proportie de peste 98%, si este acceptat de orice medic ginecolog. Sanatate!

7 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Asta e. Veti avea un baietel perfect sanatos. Felicitari. Pot sa ii fiu nas daca vreti. Data viitoare folositi balonase.

| OanaMcc a răspuns (pentru GdX):

Multumesc pentru incurajare noi chiar ne dorim un bebelas happy

| Emilian65 a răspuns:

Cred ca dupa actul sexual din data de 10 septembrie ai ramas gravida si ti s-a indeplinit visul de a avea un bebelus.

| Mussette a răspuns:

Testul se face dupa 2 saptamani de la respectivul contact sexual, dar din moment ce ti-a venit, nu cred ca va fi pozitiv.

| OanaMcc a răspuns (pentru Mussette):

Pai noi am facu to acum dupa exact in perioada de ovulatie si a ejaculat inauntru nsuh cat ati inteles intrebarea mea cu scuzele de rigoare