| daniela2049493 a întrebat:

Buna! Ieri am avut contact sexual protejat cu iubitul meu si-a dat jos prezervativul si l-a legat. La cateva minute a inceput sa-mi faca cu degetul peste, mainile nu aveau nimic pe ele, probabil se stersese pe cearceaf. A facut cateva minute asa iar apoi i-am zis sa mearga sa se spele pe maini, s-a intors si a continuat. Sunt sanse sa raman gravida? Mainile nu aveau lichid pe ele, au fost uscate cand a inceput sa imi faca si la cateva minute s-a dus sa se spele, inca am timp sa iau pastila daca e nevoie, tin sa mentionez ca ultima oara am luat pe 21 iunie si nu sunt insarcinata, dar pentru a preveni sunt dispusa sa o iau iar.

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu stiu daca tu ai citit sau te-ai interesat de pastila de a doua zi, care se poate lua o singura data in viata, fiindca efectele ei toxice sunt atat de serioase si grave, putand declansa declansa cancere mamare si uterine, pe langa dereglari hormonale seriose, ingrasari sau slabiri, aparita de noduli mamari roi chisturi ovareiene, deregari de ciclu si ovulatie pe urmatoarele 6-12 luni samd.
Invata sa ai mai multa grija de sanatatea ta, ca-i pacat la anisorii astia sa fii atat de nepasatoare.
Si nu-i mai permite barbatului sa-ti bage mainile prin pasarica, ranindu-te sau provocandu-ti cine stie ce infectii!

Este IMPOSIBIL sa lasi o femeie insarcinata cu mana, degetele, prosopul murdar, capacul de la wc, apa din baie, perdeaua si alte obiecte, chiar si daca ar fi avut sperma pe maini, fiindca sperma moare la contactul cu aerul.
Nu mai lua pastila aia, ca nu-i nevoie in cazul tau si nu este bine sa-ti nenorocesti sanatatea!

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu stiu din ce secol isi iau unii informatiile.Pastila de a doua zi e indicat sa o iei doar de cateva ori pe an, in situatii extreme, pentru a nu te trezi ulterior cu consecinte negative semnificative.Multe femei o iau chiar lunar, dar subliniez ca depinde de organismul fiecareia si deloc nu e indicat de medici.

De citit
https://donaonline.ro/......-si-mituri

https://www.medic.chat/medicamente/pastila-de-a-doua-zi/

Iar spermatozoizii mor in cateva minute daca nu ajung direct in vagin.

| VoidEternal a răspuns (pentru dullcat):

E cel putin a 4-5 oara de cand sunt eu pe TPU cand Karen, pardon D-na V spune treaba cu "o data in viata", desi de fiecare data a fost corectata.

Stii, pana la urma nici nu conteaza din ce secol iti iei informatiile. Ce conteaza e ca ti se arata, demonstreaza, dovedeste, fara urma de indoiala ca vorbesti in plus si tu ignori si scrii aceleasi c@c@turi din nou si din nou si din nou.

Daca o data vii cu o informatie si e gresita, ti se atrage atentia, iar apoi data viitoare oferi informatia corecta, nici nu ar fi mare problema. Dar cand continui sa te dai destept chiar si cand ti se demonstreaza ca esti tanam invers, ori suferi de un asemenea grad de grandomanie incat efectiv nu concepi ca te poti insela, ori vrei sa faci rau intentionat oferind informatii false. Alte variante eu nu vad.

| dullcat a răspuns (pentru VoidEternal):

Am observat la fel.Medicina si implicit cunostintele se mai schimba odata la cateva decenii.Nu mi se pare relevant ca cineva de 60+ ani sa ofere sfaturi daca nu tine pasul cu informatiile.

Plus, cand dai Ignore cuiva, am impresia ca nu iti mai apar comentariile acelei persoane.Deci probabil nici nu vede, considerand ca oricum apasa pe acel buton cum apasa si pe Raspunde.laughing

| VoidEternal a răspuns (pentru dullcat):

Din pacate eu ii vad mereu raspunsurile desi i-am dat ignore de foarte mult timp. E un bug al platformei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru dullcat):

Nu știu dacă această fată care a adresat întrebarea a umblat la lecția de educație sexuală. Aș fi de părerea că în școli, ar trebui să se adauge această lecție, că mâine-poimâine ar pune pe TPU așa întrebare:
1) Bună. Ieri iubitul meu m-a văzut desbrăcată și eu l-am văzut pe el dezbrăcat. Sunt șanse sî rămân însărcinată? Ar trebui să iau pastila?
Sau
2) Bună! Ieri eu cu iubitul meu ne-am sărutat. Sunt șanse să rămân însărcinată? Ar trebui să iau pastila?
Ce pastile să ia fata asta daca a folosit prezervativ, care oprește sperma de a intra în vagin? Cel mai probabil, fata a băut un pic de Ariel aseară.
https://www.google.com/......ps?/search

| dullcat a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu sustin ca ar trebui sa fie educatia sexuala in scoli obligatorie.M-am plictisit pur si simplu de cate ori mi-am racit gura de pomana pe aici.https://www.tpu.ro/......ani-si-nu/

| Emilian65 a răspuns:

În situația prezentata, nu poți sa fii gravida.

| StoicAnalysis a răspuns:

Copii, nu mai bagati anticonceptionale ca pe dropsuri ca nu e ok laughing. Dince am auzit de la fete, se ia maxim de doua ori pe an.

E imposibil sa ramai insarcinata cu degetul ca nu e Iisus Hristos baiatul respectiv.

Si nu mai faceti sex cu vacarii nespalati ca faceti boli cu transmitere sexuala sau infectii. Faceti amandoi dus inainte...

| dullcat a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Ba exista si o sansa mica cu degetul, in functie de creativitate. laughing https://kidshealth.org/en/teens/fgrng-pregnancy.html

Asa cum exista o sansa minuscula de sarcina si daca se foloseste prezervativ.Nicio metoda de contraceptie nu e sigura 100%.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru dullcat):

Cunosc si eu cazuri de genul, dar degetul respectiv trebuie deja sa fie umed cu spermatozoizi pe el ca sa mearga laughing. Din ce a zis fata, baiatul era uscat.

| Miruna333 a răspuns:

Pastila de a doua zi nu se ia ca pe vitamine. Da peste cap tot organismul. Se ia in cazuri de urgenta.
Nu asculta de,, se poate lua o singura data in viata'', e penibil raspunsul.
Nu ai de ce sa iti faci griji. Nu este atat de usor sa ramai insarcinata. Procedeul pare simplu, dar nici chiar asa, mai ales cu degetele.

| Sistemulxxl a răspuns:

Nu trebuia sa.-l lasi cu mainile. Data viitoare sa o faca cu limba.