| alexandra16 a întrebat:

imi place de un baiat de la mine de la scoala... vorbim pe internet.cand ne vedem la scoala ne salutam, ne zambim, ne privim, mai vorbim dar nu vreau sa ii spun ce simt pana nu sunt sigura de sentimentele lui... e un baiat foarte de treaba. ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| maria a răspuns:

Sa te comporti normal, firesc, asa cum te-ai comporatat pana acum. Daca nu face el primul pas catre tine, cum ar fi firesc, cand vorbiti, intreaba-l de scriitorul preferat, actorul/cantaretul preferat sau formatia/trupa pe care o asculta si poate, faceti schimb de carti/dvd-uri, cd-uri. Spune-i, ca in week-end mergi cu o prietena la film, si daca doreste sa mearga si el cu voi, insotit de un prieten (sau daca ii face placere, poata sa vina si singur daca nu are cu cine sa vina sau nu gaseste pe nimeni dispus de iesit la film) Deci sa iesiti in afara spatiului liceului si a mediului virtual, fiind si prietenii cu voi, sa puteti vorbi despre hobby-uri, materii preferate la liceu, ce va doriti sa faceti in vacante sau alte subiecte pe care sa le considerati voi de cuviinta.
Daca spune ca nu poate veni, zambeste-i si incearca sa discuti despre lucruri pe care le aveti in comun, sa cultivati prietenia.
Nu accepta invitatiile la el acasa(refuza-l politicos, spune-i ca esti prinsa cu studiu, alte activitati extrascolare) si nici tu nu-l invita, decat daca ai alti prieteni, prietene pentru ca nu il cunosti si e mult mai bine sa fii mai prudenta.
Daca iti imprumuta un film / carte sau ii imprumuti, aveti multe de discutat, si puteti sa vorbiti si despre voi, cu calm, cu umor, naturalete, decenta.
Sentimentele se manifesta pas cu pas, si daca spui ca e baiata de treaba, fii si tu la fel, o fata de treaba, cumintica, dar comunicativa, si incearca sa tii minte un lucru: adolescenta e minunata si prieteniile dobandite pot fi pe viata, daca cei doi tineri construiesc de la baza, prietenia. Daca aveti o baza solida, si construiti, pas cu pas, puteti fi prieteni pe veci.Personal, cunosc un caz fericit, care au ajuns sa se casatoreasca dupa ce au terminat facultate, fiind prieteni, apoi iubiti inca din vremea liceului.Au o fetita minunata, si asteapta alt copil.Zambeste si pastreaza-ti increderea in tine, lasand sentimentele la macerathappy

2 răspunsuri:
| Darry a răspuns:

Probabil ca el e foarte timid, iar tu nu vrei sa faci primul pas. Asa e si normal, el stiind ca tu il placi ar trebui sa actioneze.......sau probabil ca el nu te place asa de mult.....depinde ce vorbiti pe net. Daca spune ca-i placi, atunci abordeaza-l tu... succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Curaj ...si restul merge de la sine
repet curaj