| anonim_4396 a întrebat:

Imi place de un coleg de clasa. Am vorbit cu el pe mess, de fiecare data intrand eu la el, doar o singura data el la mine. Avem zile in care vorbim cateva ore aproape non-stop si conversatia e intretinuta de amandoi, insa nu inteleg de ce nu incepe si el conversatia. Timid nu e...si am vorbit si fata in fata, doar ca mai putin. As vrea sa stiu daca ma place(am facut schimb si de numere de telefon, el mi l-a cerut)...si,de ce trebuie sa incep eu conversatia. Astept sa va dati cu parerea big grin Multumesc happy

Răspuns Câştigător
| Alexu_6086 a răspuns:

Poate ca ar fi nevoie sa se bage si el in seama si nu doar tu... Daca place sau nu... Nu cred ca ar fi stat cateva ore pe mess aiurea vorbind cu tine daca nu ii placea intr-o anumita masura de tine. Acum depinde foarte mult si ce ati vorbit, ca daca vorbiti de teme si de cursuri si o tineti tot asa, e o pierdere de timp, parerea mea. Ar merita incercat sa dirijezi/controlezi cumva si discutia, sa o aduci de la stadiul de amicala, in care esti, la un stadiu in care iti poti da seama de intentiile lui. Nu grabi discutia, dar incearca sa faci chestia asta (cate ti-am zis-o mai sus) treptat. Fie poti sa incerci sa ii vorbesti de sentimente, direct sau indirect fie poti sa ii spui ceva gen: ce film interesant ar fi "lalalalululu" si sa vezi poate te invita (poti sa aplici regula asta si la alte idei de ieseala). Aceste abordari mai putin directe sunt ceva mai buna pentru ca, daca lui nu ii place de tine sau nu e sigur, poate sa evite o situatie jenanta. Baftabig grin

5 răspunsuri:
| Savy a răspuns:

1. "Salut, vreau sa te intreb ceva... ma placi?"
- "da"
- "si ti-e greu ca din cand in cand sa fi tu primul care apasa tastele?"

2. aceeasi intrebare, raspuns negativ
- "pai de ce nu-mi spui daca te deranjez, sa te las in pace"

| anonimul a răspuns:

Poate sa creada ca nu esti de nasul lui, vrea sa fie sigur ca il placi, nu vrea sa para insistent, vrea sa fiti doar prieteni...sunt multe motive

| PяInCєSs a răspuns:

Pai poate vrea sa te cunoasca mai bine si nu stie cum sa o faca, ai putea totusi sa il intrebi tu direct daca te place, pe mess sau sa ii trimiti un mesaj daca esti timida sa il intrebi fata in fata, si incearca sa pui cap la cap tot ce discuti cu el daca inearca sa te faca sa iti dai seama ca si el te place sau nu, daca intreaba mai multe despre tine ceva anume il intereseaza, Bafta.

| LovelyA a răspuns:

Mai astept pareri, daca mai aveti big grinbatting eyelashes

| LovelyA a răspuns:

Multumesc, Alexu. Am vorbit doar la inceput despre cursuri, apoi subiectele s-au diversificat, fiindca avem destul de multe lucruri in comun. Ar trebui sa mai intru la el pe mess, sau sa astept sa vad cand se baga si el in seama? Ideea ta mi se pare buna, multumesc happy