| RoseSauvage a întrebat:

Îmi place un coleg de servici, și nu știu cum să aflu dacă este ceva reciproc, fără să cad în ridicol, sau să creez vreo situație penibilă. Eu am 25 de ani, el 22. La interviul de angajare ne-am cunoscut, acum aproximativ o lună, asistând amândoi, fiecare la interviul celuilalt. După interviu, s-a oferit să mă ducă acasă. Am acceptat, a fost politicos, oarecum rușinat, cred... Nu știu. Ne-am întâlnit de vreo 4 ori până acum la servici, am mai vorbit, a spus că avem cunoștințe comune și a auzit numai lucruri bune despre mine... laughing (eu am mai multă experiență decât el în domeniul în care activăm; mai multe studii de specialitate). Cred că se simte puțin inferior, deși nu am arătat niciodată o atitudine arogantă... Sau poate și pentru că sunt mai mare decât el. Oricum, îmi place, și nu știu cum pot afla dacă poate fi ceva mai mult între noi. El îmi zâmbește frumos, ne privim cu subînțeles, zâmbim, râdem, e politicos, dar nu știu. Mi-e cam teamă. Am mai făcut primul pas în relația cu o persoană mai mică, și nu s-a dovedit a fi o idee bună. Sper să îmi puteți da niște sfaturi. Merci!

9 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca voi va intelegeti, nu este nicio problema diterenta de varsta dintre voi.

| anonimg a răspuns:

Daca esti pregatita pentru casatorie intri intr-o astfel de relatie, si faci ca el sa cunoasca acest lucru.
Daca nu esti pregatita pentru casatorie -si nici el-, atunci fiecare sa-si vada de activitatea job-ului si nimic mai mult. Altfel riscati sa stricati respectul care exista acum intre voi.
Ce nu este intentie de casatorie nu va fi binecuvantat de Dumnezeu.

| SG1995 a răspuns:

Ai sanse draga, e clar ca reprezinti cel putin o curiozitate pentru el, apropo, diferenta dintre voi e prea mica sa mai conteze.

| flixbuster a răspuns:

Este destul de simplu: ideea de a avea o relatie non-profesionala cu un coleg de serviciu este in general una proasta.

Sunt mai multe combinatii de criterii (relatie publica sau nu, se termina sau nu, daca se termina, se termina prost sau nu). Fa-ti lista de combinatii si vezi in ce situatii poti fi pusa.

Exemplu 1: sa-ti evaluezi boyfriend-ul dar lumea nu stie ca e boyfriend si afla mai tarziu ca datorita evaluarii tale a incasat un bonus baban.
Exemplu 2: relatia devine publica si vine stapanirea cu interdictie de relatii intre colegi (= unul trebuie sa plece).
Exemplu 3: relatia (publica sau nu) se termina prost si trebuie sa dai nas in nas cu el zi de zi.

Alegere inteleapta!

Răspuns utilizator avertizat
| munteanuionvictor a răspuns:

Cred că și tu ești conștientă de faptul că ai șanse destul de mari să iasă bine. Diferența de vârsta dintre voi e mică. El e cam timid și trebuie stimulat puțin la început.

Răspuns utilizator avertizat
| KittyCatKatarina a răspuns:

Pai, eu in locul tau l-as intreba dupa ce as vorbi cu tipul mai mult la munca daca ar vrea sa iesim. Mai intai m-as impreteni mai mult cu el cateva zile..si apoi l as intreba de iesire si dupa as vedea cum evolueaza situatia. Oricum.din experienta iti zic daca fetele ar recunoaste mereu ca le place de un tip ar fi mult mai simplu pentru toata lumea. Daca vad ca nu isi da seama de hintul meu cu iesitul de cateva ori, ii zic direct. In felul asta nu pierzi nici timp, nici nu stai sa te strezezi.