| RoseSauvage a întrebat:

Îmi place un coleg de servici, și nu știu cum să aflu dacă este ceva reciproc, fără să cad în ridicol, sau să creez vreo situație penibilă. Eu am 25 de ani, el 22. La interviul de angajare ne-am cunoscut, acum aproximativ o lună, asistând amândoi, fiecare la interviul celuilalt. După interviu, s-a oferit să mă ducă acasă. Am acceptat, a fost politicos, oarecum rușinat, cred... Nu știu. Ne-am întâlnit de vreo 4 ori până acum la servici, am mai vorbit, a spus că avem cunoștințe comune și a auzit numai lucruri bune despre mine... laughing (eu am mai multă experiență decât el în domeniul în care activăm; mai multe studii de specialitate). Cred că se simte puțin inferior, deși nu am arătat niciodată o atitudine arogantă... Sau poate și pentru că sunt mai mare decât el. Oricum, îmi place, și nu știu cum pot afla dacă poate fi ceva mai mult între noi. El îmi zâmbește frumos, ne privim cu subînțeles, zâmbim, râdem, e politicos, dar nu știu. Mi-e cam teamă. Am mai făcut primul pas în relația cu o persoană mai mică, și nu s-a dovedit a fi o idee bună. Sper să îmi puteți da niște sfaturi. Merci!

8 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Cand vine vorba de iubire etc etc,nu exista inferioritate,asta e doar un gand sau o scuza pentru unii.
Pai acum tu ai zis ca a fost cam rusinat, e posibil sa nu faca primul pas daca nu il ajuti putin.
Iar daca o faci tu, nu e nimic ridicol, doar nu o faci in vazul tuturor!
Mai ai putina rabdare si vezi cum decurg lucrurile, poate cine stie...

| Adry05 a răspuns:

Eu cred ca te place. Ai putea odata sa discuti cu el dupa servici si sa-l intrebi, asa, `prieteneste` daca nu vrea sa mergeti sa stati la povesti la o cafea.

| Lioana a răspuns:

Ai răbdare! Nu te grăbi! Timpul îți va da răspunsul.

| Clorox a răspuns:

Hei, diferenta de cativa ani nu se pune ca o problema. Stii si tu cum sunt unii barbati, vor sa fie macar egali cu o fata daca nu chiar putin mai presus, dar sper sa nu fie cazul la el. Poate e asa rusinos pentru ca ar vrea sa faca primul pas si ii e frica exact cum ti-e si tie?
Si noi suntem rusinosi, ne e frica de unele riscuri si de consecinte, dar mai rau ti-ar parea daca n-ai fi incercat. Adica... Ce ati avea de pierdut? Cat timp zambeste si se comporta frumos cu tine e un tip bun.
Nici tu nu esti foarte mare, inca esti tanara, cineva mai tanar decat tine ar fi pe la 20-22, baietii la varsta aia nu prea sunt seriosi si stii si tu asta, el probabil fiind o exceptie (Sper tongue ).
Go girl, you can make it!

| GoldenZenith a răspuns:

Este foarte simplu.
1) este evident că te place.
2) nu toate persoanele/situațiile sunt la fel, deci încearcă să îi propui să ieșiți undeva și lasă totul sa vina de la sine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zici ca ai 15 ani. Invita-l la o cafea. Nimeni nu accepta o invitatie de genul daca nu te place. Daca da, e clar ca catusi de putin te place. Asa poti si afla (in timp ce vorbiti) ce si cum.

Răspuns utilizator avertizat
| Deserth a răspuns:

Trebuie sa fi mai indrazneata mai cu tupeu daca iti place mult de el nu il lasa sa iti scape.Eu sunt baiat si sincer imi plac fetele indraznete, ma gandsc ca el o fi mai timid putin, deci fi tu prima cu tupeu si spune-i direct ce simti pt.el.Succes