| cristina4556 a întrebat:

In data de 31(cu 5 zile inainte de menstruatie) am avut o tentativa cu prietenul meu ( sa intretinem relatii sexuale) dar nu s-a intamplat nimic, doar m-a atins cu penisul la suprafata si nu l-a introdus pentru ca m-am oprit eu....in data de 6 mi-a venit menstruatia si in mod normal ma dureau sanii inainte si in timpul menstruatiei iar dupa inceta durerea, acuma parca simt cand ii apas o usoara durere...stiu ca ii cam ciudata intrebarea dar nu cred ca mi-as putea face griji de o posibila sarcina? Multumesc.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pornirea si desfasurarea menstruatiei in conditii similare cu menstruatiile avute anterior, reprezinta garantia ca in ciclul menstrual anterior nu s-a format si nu s-a instalat o sarcina. De asemenea este determinat si dovedit stiintific ca este IMPOSIBILA formarea unei sarcini in ultima saptamana a ciclului menstrual chiar si in cazul in care la terminarea actului sexual partenerul ejaculeaza sperma in mod intentionat in vagin. In consecinta poti fi absolut sigura/convinsa ca 100% este exclusa existenta unei sarcini in cazul tau. Incearca sa gandesti lucid, normal si in mod corect, deoarece doar din cauza neinformarii tale apare stresul, teama dar ingrijorarea ta este complet nejustificata. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu a fost penetrare si nici ejaculare in vagin, nu se pune problema sa fii gravida. Deci stai linistita ca nu vei fi mamica.

| EmilyLCS a răspuns:

Buna! Nu de mult mi-am inceput si eu viata sexuala, si eram la fel ca tine. Imi era frica (,) ca as putea ramane insarcinata doar de la o simpla atingere. Stai linistita! Nu este chiar asa usor. Recunosc ca si acum mai am momente in care intru in panica, dar imi revin big grin important e sa fi deschisa cu prietenul tau, astfel ca in cazul unei posibile sarcini nedorite sa puteti rezolva impreuna. Succes!

| anna76 a răspuns:

Am avut recent fix asa caz, si crede-ma ca citeva zile aveam imlresia ca sunt insarcinata, eram super balonata, aveam ameteli, ma dureau ovarele (toate fiind simptome ale sarcinii), ba chiar uneori aveam impresia ca intr-adevar sunt insarcinata. Insa m-am calmat, am inteles faptul ca sunt virgina si ca faptul ca iubitul meu a atins cu penisul suprafata vaginului, nu inseamna nimic. Plus ca asta s-a intimplat cu 5 zile inainte de menstruatie (perioada in care nu ai cum ramine insarcinata), iar azi mi-a venit menstruatia si totul e bine. Fii sigura ca nu esti insarcinata( crede-ma ca am patit ca tine, si stiu ce emotii ai). Dar pe viitor voi fi mai atenta, chiar si la "jocuri" voi folosi prezervativ, asta te sfatui si pe tine. O zi buna si stai linistita ca nu esti insarcinata