| anonim_4396 a întrebat:

In general, baietii din religia penticostala au voie sa aiba relatie bazata pe dragoste si prietenie( fara sex). Eu sunt ortodoxa si nu stiu mai nimic despre religia aceasta. Alte reguli știți?

Răspuns Câştigător
| HazelEyes77 a răspuns:

Bineinteles ca nu accepta sexul inainte de casatorie si nici relatia dintre un penticostal si o persoana de alta religie. Tinerii sunt botezati in momentul cand sunt siguri de alegerea lor, adica primesc Duhul Sfant asa cum se exprima ei. Slujbele religioase sunt extrem de zgomotoase fiecare incantand versete din biblie cu voce tare si manifestandu si exaltarea asa cum simte pe moment uneori chiar tipand. Asadar e o harmalaie greu de suportat pe care ei o numesc cantare ingereasca sau lucrare a Duhului Sfant. Credinciosii sunt obligati sa se ajute unul pe altul material si fac donatii bisericii periodic. Se imbrac simplu si decent. Nu recunosc divortul numai in cazul rar in care sa zicem pot demonstra adulterul sotul/sotiei.

1 răspuns:
| sofisis a răspuns:

Au voie, da. E o culta ciudatica. Mie nu mi-a placut deloc la ei. Am fost de cateva ori de curiozitate. Nu mi-a placut nimic. Nici slujbele, nici botezurile, nici seara de tineret...nimic.