| loryi98 a întrebat:

Eu sunt de religie ortodoxa si as vrea sa stiu cat mai multe despre religia penticostala.As vrea sa ma mut la religia penticostala peste cativa ani si as vrea sa stiu lucruri cum ar fi:ce nu ai voie sa faci, ce trebuie sa faci si cat mai multe chestii despre aceasta religie.Multumesc!happy

36 răspunsuri:
| loryi98 explică (pentru Legiuitoarea):

Multumesc!

| Legiuitoarea a răspuns (pentru loryi98):

Bună din nou.
Nu ai pentru ce, este alegerea ta ce vei face pe latura religioasă.
Să ai grijă de tine!
Pa, pa.

| cuvant a răspuns:

Depinde ce iti doresti sa afli. Eu ti-as propune sa mergi sa vezi cum este inainte de a lua o decizie. Putem sta de vorba daca ai nevoie de ceva informatii.

| Tania a răspuns:

Eu nu le am cu religiile,dar mai bine nu.
Mai acum o saptamana m-am intalnit cu cineva care o credeam tipa serioasa si incepuse sa imi spuna ca ea vorbeste cu dumnezeu,ca este in mintea ei si ca decat ea il aude!
De ce sa te duci la o alta religie si sa-ti complici viata cu niste oameni ciudatei.
Nu sunt eu un model al ortodoxiei,dar asta este cea mai libertina religie.
Penticostalii nu au voie sa poarte bijuteri, numai fuste, trebuie sa le dai bani sa plece in nu stiu ce misiune inchipuita de a spune cuvantul vietii etc.
Am avut de-a face vreo cateva ore cu persoane de genul si mi-a ajuns laughing)

| Floris83 a răspuns:

Faci un pas greșit, s-ar putea să nu te mai poți întoarce ușor la Adevăr, tu alegi!

| Wehrmacht a răspuns:

De ce? Dale dracu' se religii.Toate au interdictii fara rost si sunt tampite.dar daca vrei, cauta pe google ca aici in mare parte sunt doar sclavii bisericii(nu zic de cladire) care incearca sa te convinga sa ramai.Nu ii baga in seama.Cum eii cred ca dz e zeul adevarat asa cred si altii ca zeul lor e cel adevarat...
E mai bine sa nu fi de nici o religie pentru ca toate au reguli tampite si fara rost.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wehrmacht):

Man, si religia penticostala si aia ortodoxa se inchina tot la acela Dumnezeu! Stiu asta deoarece eu m-am mutat la penticostali!

| Laura46 a răspuns:

Dar de ce vrei sa te muti? Religia ortodoxa e cea mai curata, pentru nimeni nu merita sa faci acest pas.nu te-ai gandit de ce Dzeu te-a lasat sa te nasti sub religia ortodoxa?

| amoramor a răspuns (pentru Laura46):

Iti recomand sa te informezi putin cu privire la Cruciade si la cate a ascuns Biserica lumii, de exemplu teoria lui Galileo Galilei.

| Laura46 a răspuns (pentru amoramor):

Biserica si religiile influenteaza dupa bunul plac oamenii.Pe mine nu ma intereseaza asta,dar in religia ortodoxa exista Iisus, Dumnezeu, duhul Sfant si Maica Domnului.Eu in ei cred, nu e nevoie sa ma mut de acolo in alta parte ca s afiu mai aproape.tu o influentezi rau pe fata asta cu linkurile tale.Ea poate fi foarte aproape de Dumnezeu daca vrea fara sa se mute toata viata pana isi gaseste locul

| amoramor a răspuns (pentru Laura46):

Si eu sunt crestin-ortodoxa si cred in Dumnezeu, insa e alegerea ei, nu ii pot impune eu, sau tu, sau oricine altcineva sa ramana la aceasta religie, asa cum a extins Papa in sec. II crestinismul, prin masacru. Nu am facut altceva decat sa ii dau un articol referitor la cultul care o interesa, nu cred ca am influentat-o cu nimic.

| Kit_Lilu_1988 a răspuns (pentru Laura46):

O mica intrebare. ce te face sa crezi sau cine zice ca ortodoxia e cea ma curata? Doar un mic argument... una din cele 10 porunci zice: Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare a lucrurilor din cer sau de pe pamant, nici sa te inchini lor. Icoanele oare ce sunt? Deci din start e o mare greseala. Iar la fel si legat de sfinti/ingeri APOCALIPSA 19.10"Si am cazut inaintea picioarelor lui, ca sa ma inchin lui. Si el mi-a zis: Vezi sa nu faci aceasta! Sunt impreuna-slujitor cu tine si cu fratii tai, care au marturia lui Iisus. Lui Dumnezeu inchina-te, caci marturia lui Iisus este duhul proorociei."

| Laura46 a răspuns (pentru Kit_Lilu_1988):

Si eu m-am gandit la chestia cu icoanele.Dar avand in vedere ca icoanele il reprezinta pe Iisus, pe Maica domnului, nu va unde ar fi pacatul.atata timp cat ma inchin la Dumnezeu si nu la zei, vitei, inchipuiri nu fac o greseala. Icoanele asta reprezinta pana la urma.Acum,daca e pacat.asa ne-am nascut, cu ele...Eu de exemplu nu ma inchin in fata preotilor, cum face majoritatea mai ales in biserica...pana la urma ei sunt oameni ca si noi

| Kit_Lilu_1988 a răspuns (pentru Laura46):

Il reprezinta pe isus ca asa suntem facuti sa credem dar nu l-am vazut nici eu si cred ca nici tu. Cel mai corect e sa nu te inchini unor imagini. Si mai e gresit faptul ca ortodocsii se inchina fecioarei maria, sfintiilor si moastelor. Ceea ce e total gresit. Maria a avut rolul ei dar atat, respect, nimic mai mult. E ca si cum eu iti trimit tie un cadou prin cineva si in loc sa imi multumesti mie te apuci si il pupi sa zicem pe postas si ii multumesti etc.

| Kit_Lilu_1988 a răspuns (pentru Laura46):

Daca vrei sa vorbim mai mult te invit sa dai add la liviu_kit@yahoo.ro.

| loryi98 explică (pentru Laura46):

Eu sunt verisoara lui lorena.sunt de religie penticostala si mama mea a fost ortodoxa dar s-a hotarat sa se boteze iar lorena il iubeste pe Dumnezeu foarte mult poate ca mai mult decat mine care sunt de religie penticostala, da poate ca este o religie"pretentioasa"dar este asa pentru a fii pregatiti pentru rai...

| RA94 a răspuns:

O sa-ti treaca ifosele astea de 14 ani zi mersi daca o sa mai crezi in Dumnezau

| loryi98 explică (pentru RA94):

Adica? Nu prea am inteles...

| RA94 a răspuns (pentru loryi98):

Cu timpul nu o sa-ti mai pese astea poate chiar ai sa uiti de ele (timpul este cea mai buna guma de sters)

| 211wasgnij a răspuns:

Ce-ti veni? Ai consumat ceva stricat sau ai pus pe un membru din respectiva secta?
Gandeste-te un pic si dupa aia sa-ti tai craca de sub picioare in timp ce esti in pom.

| ghiolbitza a răspuns:

In primul rand, nu e religie, e denominatiune crestine, cel mult o poti numi cult. Ai sa vezi ca e mult mai aiurea dpdv social la penticostali. Ortodoxia nu te obliga sa faci sau sa nu faci, te lasa pe tine sa alegi ce anume faci in viata ta. Penticostalii au niste reguli dupa care se conduc, reguli sociale, care interzic fumatul, alcoolul, etc. Nu spun ca ortodoxia le permite, doar ca nu e atat de radicala in privinta lor. Eu iti sugerez sa iti vezi de copilarie si sa lasi chestiile astea care tin de religie pentru mai tarziu, cand vei avea ceva experienta si material pentru comparatii.

| loryi98 explică (pentru amoramor):

Multumesc! mi-ai fost de mare ajutor!

| amoramor a răspuns (pentru loryi98):

Cu placere!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Loryi,frumos nume ai ales,nu religia conteaza ci credinta ta,ceea ce simti, ce gindesti, ce vrei sa faci.Acelasi om vei fi, indiferent de religia in care vei trai mai departe.Tot in Dumnezeu vei crede; conteaza ce ai in sufletul tau, in fiinta ta. Dumnezeu sa te ajute sa iei o decizie inteleapta.Ma rog pentru tine.Numai bine.

| loryi98 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc happyAi dreptate...dar ma mai gandesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ambele religii sa inchina tot la acelasi Dumnezeu deci nu te speria ca nu o sa fii ateu daca vrei sa te muti acolo.

| qwerty21 a răspuns:

Uite.nu religia e importanta.ci credinta
la ortodoxi e asa: injuri,furi mergi dupa aia la duhovnic si te spovedesti.ii spui ca ai injurat si ai furat(el nu iti da cu bata) iti spune ca pacatele iti sunt iertate,iti spune sa faci un anumit Canon,si cam asta e tot

la penticostali,nu ai voie sa bei,si nici sa injuri.

ideea e urmatoarea: daca esti ortodox, ai voie sa faci anumite pacate, daca esti de alta religie nu ai voie.
Oare Dumnezeu nu la fel ii vede pe cei 2. egali.unu pacatuieste, celalalt nu.
si daca te duci la popa si ii zici am facut aia am facuta aia.iti spune ca tis iertate pacatele.da el de unde stie?
si inca ceva.in biblie zice ca e mare mare mare drumul care duce spre iad (peste 90 % din romani sunt ortodocsi) si foarte mica cararea care duce spre rai.
si ma gandesc, ca are dreptate!
chiar credeti ca ortodoxii ajung in rai? rolling on the floor

| XkkOOjs a răspuns:

Am o intrebare : de ce vrei sa devi penticostala? nu am nimic cu aceasta religie dar mi se pare exagerat de exigenta si pretentioasa. Daca dupa ativa ani n-o sa mai vrei sa ramai la religia asta o sa iti fie foarte greu sa devii din nou crestina.
eu sunt ortodox si imi e ok...

| loryi98 explică (pentru XkkOOjs):

Oricum am sa ma mai gandesc pe tema asta. Oricum este doar si doar alegerea mea ce voi face si nu o voi face pana nu voi simti asta cu adevarat.Tu daca te multumesti cu religia ortodoxa foarte bine dar eu vreau sa fiu mai aproape de Dumnezeu si m-as simti mai implinita daca m-as muta la religia penticostala.happy. Intr-adevar poate fi numita si "pretentioasa" aceasta religie dar vreau sa invat sa fiu pe plac lui Dumnezeu.

| Kit_Lilu_1988 a răspuns (pentru XkkOOjs):

laughing) o sa iti fie foarte greu sa devii din nou crestina. dar penticostalii ce sunt budisti? laughing)

| AndyStyleFrizerie a răspuns (pentru loryi98):

Loryi, nu trebuie sa aderi la un cult ca sa ii fii pe plac lui Dumnezeu.I(i)sus nu avut nici o religie cand a fost pe pamant.
Si eu am aderat la un cult pentru cateva luni de zile, ceva de genu penticostalilor, intr-adevar ma simteam mai bine, mai luminat, mai cuminte, dar mi-a fost foarte greu sa ma pastrez asa.
Ceea ce am invatat de la ei este : Cand te rogi la Dumnezeu, te rogi cu voce tare si ii spui lui dumnezeu ce ai nevoie, ce te doare, pur si simplu vb cu el.SUPER...NU BORBOLOSEALA DE DIMINEATA!

Succes!

| XkkOOjs a răspuns:

Faci ceea ce doresti happy eu doar ti-am spus parerea mea.Dar sa te gandesti foarte bine in a lua aceasta decizie pentru ca religia nu este un lucru simplu.

| karyy18 a răspuns:

Nu trece de la o religie la alta, peste putin timp te vei plictisi de ea ce crezi ca daca treci la aceasta religie vei fi mai aproape de Dumnezeu? nu! si in religia ortodoxa esti aproape de El daca te rogi si ii multumesti in fiecare zi pentru ce ti-a dat.dar nu te pot obliga, nu stiu de ce unii se nasc intr-o religie si mor in alta happy

| Andreea220601 a răspuns:

Principalul la aceasta religie este sa te rogi la dumnezeu, sa citesti Biblia. Eu sunt penticostala si merg la biserica in fiecare duminica. Acolo ne invata cum sa fim buni si sa il iubim pe Dumezeu. Oamenii de acolo sunt foarte prietenosi, vor sa te ajute cu problemele. In fiecare saptamana pastorul ne vorbeste de ceva interesant. ne invata cum sa fim buni sa nu pacatuim. am 12 ani si mama mea sa botezat cand aveam 8 ani. a fost o schimbare in bine. de atunci a devenit mai buna nu mai era bautoare de alcool. iti recomand sa vii la biserica penticostala si nu te lua dupa parerile oameniilor din lume. Domnul sa te ajute