| anonim_4396 a întrebat:

In luna aprilie am avut o dereglare hormonala pe baza de stres care mi-a provocat o menstruație abundenta continuă de vreo 9 -10 zile. Asa am ajuns internata si pusa sub supraveghere pentru ca pierdusem foarte mult sânge. De atunci mi-a s-au dat sa iau Anticonceptionale Mycroginon.
Totul a fost foarte bine pana luna trecuta cand am hotărât impreuna cu partenetul meu ca ar trebui sa le opresc si sa mergem la un doctor in speranta ca putem avea un bebe curand.
Dupa ultima pastila, mi-a venit normal menstruația care a ținut vreo 5 zile si nu am mai inceput o alta cutie de pastile.
La 2 zile dupa menstruație, am întreținut relații sexuale neprotejat si următoarea zi m-am trezit toata plina de sânge. extrem de mult. de teama sa nu pățesc ca atunci cand am ajuns in spital, am pus mana pe pastile si le-am luat in continuare.
Astazi am luat ultima pastila din folie si astept sa imi vină menstruația.
Da. mi-am facut programare la dr, dar doctorul meu este destul de aglomerat si programarea o am peste 2 săptămâni aproape. intre timp tot caut răspunsuri.
Intrebarea mea este. exista vreo sansa de sarcina?
Țin sa menționez ca am avut cateva schimbari in ultima perioadă cum ar fi o usoara balonare, mers foarte des la toaletă si o scurgere rozalie mai mereu pe timpul zilei.

Mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ai facut urmatoarea afirmatie : '' Dupa ultima pastila (AC) mi-a venit normal menstruația care a ținut vreo 5 zile si nu am mai inceput o alta cutie de pastile.
La 2 zile dupa menstruație (ADICA IN CEA DE A 7-a zi DE PAUZA), am întreținut relații sexuale neprotejate.''
Fiindca actul sexual a fost intretinut de fapt in a 7-a zi de pauza, in acel moment al ciclului menstrual, protectia contraceptiva a fost inca MAXIMA si din acest motiv se poate afirma fara nicio retinere ca era cu totul IMPOSIBIL sa se poata forma o sarcina chiar daca sperma a fost ejaculata in vagin in mod repetat/de mai multe ori. Fiindca ai inceput sa folosesti/sa-ti administrezi prima pastila AC de pe o noua folie exact la momentul potrivit, in mod constient sau nu, protectia contraceptiva totala/maxima a continuat sa existe pe toata perioada cat a folosit toate cele 21 de pastilele AC de pe acest ultim blister. Daca intotdeauna, toate pastilele AC au fost administrate corect, atunci d.p.d.v teoretic in proportie de peste 99, 9% formarea sarcinii a fost IMPOSIBILA.
Consultatia ginecologica a devenit absolut necesara in conditiile precizate in prezenta intrebare. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Teo29 a răspuns:

Mergi la alt dr. si cere inca o opinie medicala