| anonim_4396 a întrebat:

in luna martie la 1-2 zile de la terminarea ciclului menstrual am avut primul contact sexual cu prietenul meu protejat. Urmatoarea luna menstra a avut o intarziere de 10 zile dar a tinut normal ( in cazul meu 5 zile). Apoi in urmatoarele doi luni vine destul de neregulat, ma refer la intarzieri. dar totusi dura ca de obicei. Credeti ca ar trebui sa ma ingrijorez? am citit cateva articole in care se preciza caci exista cazuri ca menstruatia sa vina peste sarcina. Multumesc anticipat happy

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă aţi folosit CORECT prezervativul şi l-aţi verificat după actul sexual ( să NU fie rupt ), atunci NU ai cum să rămâi însărcinată!

Iar prima menstruaţie după deflorare poate întârzia, deci, NU era nici o problemă cu menstra din aprilie happy
De asemenea, după începerea vieţii sexuale se poate întâmpla ca durata CM să se modifice...

Într-adevăr, există "ciclu peste sarcină", dar NU cred că poate fi vorba de asta în cazul tău!

Există "ciclu peste sarcină" : acesta apare cam la aceeaşi dată ( în lunile 1-4 de sarcină ), durează DOAR 1-2 zile, este slab cantitativ şi sângele este închis la culoare ( maroniu/brun-roşcat ).

Dacă menstruaţia ta a avut aceste "caracteristici", atunci e POSIBIL să fi însărcinată!

Dacă, în schimb, menstra a fost "normală" şi a durat 3-7 zile cu o cantitate acceptabilă de sânge, atunci NU cred să fi însărcinată.

Deci, NU ai motive de îngrijorarewinking

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Ai citit bine.

| Danyela73 a răspuns (pentru neutrino):

Pai si exista riscul uneri posibile sarcini sau nu?

| neutrino a răspuns (pentru Danyela73):

Exista.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, sunt sanse, dar sunt cazuri destul de rare.
Daca nu este vorba de vreo sarcina, poate ai vreo dereglare hormonala sau poateai racit. Pentru siguranta, poti face un test de sarcina:-)
Totusi, daca contactul sexual a avut ooc in luna martie, pana acum aveai simptome si sarcina putea fi usor vizibila.