| anonim_4396 a întrebat:

Hei. am facut sex cu prietena mea neprotejati timp de vreo saptamana am avut undeva la vreo 20 de contacte sexuale. ieri i-a venit menstruatia i-a curs cateva picaturi de sange iar azi nu a mai venit deloc + ca am facut si un test de sarcina si a iesit negativ e posibil sa fi ramas insarcinata?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Rezultatul testului de sarcina este neconcludent, probabil eronat/incorect, fiindca a fost facut inainte de termenul necesar atingerii concentratiei minime de hormon hCG in urina. Un test cu rezultat corect se poate face doar dupa trecerea a minim 8 zile fata de momentul in care ar trebui sa inceapa menstruatia. UN raspunsul corect la intrebarea ta se poate da, doar daca prezinti niste date concrete si precise privitoare la ciclul menstrual al prietenei tale. In ce data a inceput ultima menstruatie, daca a fost una normala ca desfasurare, tipul ciclului menstrual, daca este REGULAT sau NEREGULAT, lungimea ciclului, momentul la care ar fi urmat sa inceapa menstruatia si bineinteles perioada in care ati intretinut contactele sexuale si daca ai ejaculat mereu in vagin. Doar stiind aceste lucruri se poate formula un raspuns catusi de cat concret si probabil corect. Asa cum este prezentata intrebarea se pot formula in cel mai fericit caz doar niste pareri absolut subiective. Asa cum este prezentata intrebarea se poate oferi parerea potrivt careia; poate fi posibila existenta unei sarcini in aceeasi masura ca si contrariul. Sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca i-a venit menstruatia nu sunt sanse sa fie ramas gravida.

| Kira5854 a răspuns (pentru Emilian65):

Daca a venit putin si apoi s-a oprit, era sangerare la implantare, nu menstruatie. Asta rezultand o posibila sarcina...dar nu e exclusa nici o dereglare hormonala.

| Elissse5643 a răspuns:

Nu cred ca e posibil din moment ce are menstruatie.Mai asteptati cateva zile si faceti inca un test. Data viitoare nu mai intretineti relatii sexuale neprotejat.