| EvansSM a întrebat:

Bună! În ziua ovulatie și a doua zi am întreținut raport sexual protejat (prezervativul nu s-a fisurat/rupt, nici nu a cazut), iar astăzi trebuia sa îmi apară menstruația, dar încă nu a venit. Țin sa menționez ca iau și niște suplimente de vitamine și am înțeles ca și acestea pot face menstruația sa întârzie. Sa fie oare o dereglare hormonala?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Atata vreme cat sexul a fost intotdeauna facut cu prezervativ, nu ai cum sa ramai gravida. faptul ca ciclul menstrual intarzie 1-2 zile nu este o problema, se intampla chiar si celor mai "regulat" cicluri menstruale.
Vitaminele si suplimentele alimentare NU deregleaza ciclul menstrual fiindca acela vine hormonal.

2 răspunsuri:
| ramitzu a răspuns:

Cel mai probabil. Asteaptă 10 zile, fă un test de sarcină rapid şi dacă iese negativ, du-te la medic să îți inducă medicamentos şi să îi zici de suplimente.

| Violleta2022 a răspuns (pentru ramitzu):

Nici un test rapid nu poate da un raspuns corect la numai 10 zile, ci DUPA 21 de zile cand hormonul hcg poate fii prezent in urina.
Se mai poate face un test de sarcina din sange, dar numai dupa 14 ani.

Te rog sa raspunzi la categoria de masinute, sau unde te pricepi tu, dar lasa sectiunea asta adultilor, care o cunsoc si stiu sa raspunda!