| anonim_4396 a întrebat:

Inca nu mi-am început viata sexuală, am 18 ani. Ieri am incercat cu prietenul meu, nu s-a întâmplat decât foarte puțin pentru ca durerile erau destul de mari. TOTUSI AM FOLOSIT PREZERVATIV!
După asta la 10 minute, am observat câteva picături extrem de mici de sânge.

Problema mea e ca am durere de burta, nu rau ce e drept, dar exista un disconfort.

Este normal ca la " primul contact " sa se întâmple asta?

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Dupa actul sexual de dezvirginare, de regula/in majoritatea cazurilor, in urmatoarele cateva zile (3-5), in toata partea adiacenta zonei vulvo-vaginale (bazin, abdomen inferior, zona anala), poate sa se manifeste o stare de disconfort accentuat sau chiar de durere, mai ales in cazurile in care penetrarea vaginului s-a realizat cu dificultate si a durat mai multe minute. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

E normal, înseamnă că nu mai ești virgină.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Da,e normal. Iti vei reveni.

Răspuns utilizator avertizat
| Secret5 a răspuns:

Un sfat pentru ca durerile sa fie puțin mai slabe, din intamplarea mea! El trebuie să fie cât mai blând, tu trebuie sa fi extrem de bine lubrifiata, daca nu aveți lubrifiant, puteți folosi și saliva! Tu tot ce trebuie sa faci, sa te relaxezi cu corpul, complet, și să respiri ușor, asta te va relaxa și se vor relaxa și mușchii vaginului și nu va mai durea așa tare! Cât despre durerea de burta este normala, nu îți fa griji, va dispărea, daca devine insuportabilă, încearcă să iei o pastila pentru a te mai calma! Stai liniștită și nu te mai gândi la durere că se accentuează cu cât de gândești mai mult