| Daiana90 a întrebat:

incerc sa ma obisnuiesc cu ideea ca eu sunt altfel, ca nu sunt ca celelalte adica sa le arunc baietilor priviri dinalea sa ii atrag, sa ma imbrac mai...decoltat sau chestii de genu.eu sunt foarte timida, bleaga si nu ii atrag deloc.2 jumate ani m-am chinuit sa fac baietii sa ma placa si credeti-ma ca am obosit enorm.imi impun sa mai imi placa vreun baiat, pur si simplu nu imi "permit" mie sa mai imi placa vreunu, pentru ca defiecare data ii pierd si am de suferit, am patit-o de n ori.problema este ca totul se duce de rapa din momentul in care stau sau vorbesc cu prietenele mele.am o ciuda si o invidie, ura in mine cand vad cum isi intorc baietii privirile dupa ele, sau cand imi spun ca au prieteni sau ca s-au distrat.pentru orice succes care mi-l povestesc ele imi vine sa innebunesc de ciuda pentru simplul fapt ca nu inteleg de ce ele pot si eu nu, ce au ele si eu nu.nu mi se par mai frumoase ca mine nici care dar nu inteleg...ideea este ca deja mi-e groaza sa mai vorbesc cu prietena mea ca defiecare data imi spune ca ala si ala se uita dupa ea, sau imi povesteste mereu care i-o mai cerut sa se combine cu ea, si au fost multi, si nu m-a mintit ca urmatoarele zile s-a aflat in toata scoala.stiu o multime de baieti care o plac si nu numai pe ea.toate colegele mele sunt placute de baieti, fiecare are baiatul ei sa zic asa, dar nu suport sa le vad cu ei, sau sa aud ca ala sau ala i-o cerut sa se combine cu el etc. una imi spune ca o fost la nunta si acolo or fost o gramada de frumosi si ca s-a inteles bine cu toti si a facut poza cu ei si etc, alta imi spune ca s-o combinat cu cutare, alta ca so pupat cu ala deci nu mai suport sa aud atatea succese si bucurii, de care eu nu am avut si nu am parte niciodata.straight face. nu stiu cum sa fac sa ma simt bine cu ele, fara sa mai simt ciuda asta, abia ma pot preface ca zambesc si is fericita cand imi povesteste.straight face

10 răspunsuri:
| Ela_PuRpLe a răspuns:

Bună.
Dacă tu ai o părere proastă despre tine, atunci cum vrei să te iubească alţii? În primul rînd iubeşte-te şi acceptă-te pe tine aşa cum eşti, timidă cum spui tu, cu bune şi cu rele, că la urma urmei toată lumea are si calităţi dar şi defecte...nimeni nu e perfect. Timiditatea nu e chiar un defect, multor băieţi le plac fetele timide. Şi eu sunt timidă dar asta nu m-a împiedicat să am un iubit. Încearca şi tu să ai mai multă încredere in tine, nu te descuraja, foloseşte-te de calităţile tale, sunt sigură că ai multe.
Aranjează-te, eventual fă ţi o schimbare de look, fi tot timpul veselă, optimistă, nu dispera şi ai să vezi că totul va fi bine, crede-mă.
Te poţi inscrie la un curs de dans, asta îţi va da incredere în tine, pentru că băieţilor le plac fetele care ştiu să danseze.
Numai bine!happy

| alexa a răspuns:

Sa sti ca si eu am trecut prin asta cand nu aveam prieten si prietenele mele aveau. da, e ciudat ca toata lumea sa fie fericita si tu sa suferi si asa te simti data la o parte.sa nu sti ce sa faci ca sa fii ca ele sau macar sa te ascunzi undeva ca sa nu mai le vezi sau sa le auzi.cred ca cel mai bine pentru a scapa de o grija spune. el direct ca te deranjeaza ca de fiecare data cand va vedeti sa vorbeasca despre cat de fericite sunt ele cu baietii si tu sa nu ai ce povesti. daca sunt prietene bune te vor intelege, sunt sigura.
in ceea ce te priveste pe tine, cred ca cel mai bine ar fi sa iesi cat mai des in lume sa socializezi cu oricine fara a avea "emotii". e greu la inceput.si eu ma roseam ca racul cand imi zicea un baiat si bunahee hee. gandeam la fel ca tine.ma vedeam draguta, dar nu aveam un iubit. dar am trecut peste si sunt sigrua ca si tu vei putea daca ai vointa.in timpul iber exerseaza sa vorbesti cat mai deschis, chiar si in fata onglinzii, nu pleca in oras cu principiul ca esti urata si ca nimeni nu se va uita la tine.incearca sa zambesti mai mult si sa te simti cat mai bine in pielea ta.nu.ti fie rusine s.ati spui parerea in public.totul se va intampla inceptul cu incetul.acum depinde si de caracterul tau. e bine si sa fii un pic timida, nu strica deloc, sa sti.incearca incetul cu incetul sa prinzi un pic de tupeu.nu le copia pe prietenele tale, ci fii tu insati.arata ca poti mai mult decat sa stai sa asculti discutile lor, sau sa nu te poti baga si tu in semaa cu ceva.
in ceea ce priveste un posibil prieten sa stii ca va veni la momentul potrivit.important e sa te placi tu ca sa te placa si ceilalti.critici vor fii multe pe parcursul vietii. tu nu trebuie sa asculti decat de cele constructive ca asa...lumea rade, prietenii pot fi falsi, baietii te pot fraierii. tu ia partea buna a veitii si bucura. te de ce ai.
bafta

| cucu :> a răspuns:

In tine mocneste o invidie ascunsa si nu cu intentie rea ci doar pentru ca parerea ta este ca nu poti sa atragi priviri.
Este adevarat ca baietii se uita dupa fetele care "arata" mai multe sa spunem asa.
Dar tu nu trebuie sa faci asa fa`te placuta prin propria ta fire propriile tale concluzii si fapte.
Lasa`le pe prietenele tale sa povesteasca sau daca vezi ca nu te poti sa iti stapanesti invidia incearca pe cat poti tu de mult.
Si nu trebuie sa te faci frumoasa pentru baieti.Ci pentru tine sa te simti bine in pielea ta
Bafta!

| Miu_6243 a răspuns:

Pot spune ca te inteleg intr-un fel.De multe ori apare invidia intre prieteni. Ce vreau sa-ti spun este ca nu e nevoie sa te imbraci sexy, cu decolteu etc ca sa te placa un baiat. Daca cineva te place, o face si pentru sufletul tau nu numai pentru aspect. E adevarat ca in ziua de astazi multi baieti cauta fete care arata 'bine', dar eu consider ca un baiat adevarat nu sta cu o fata numai pentru felul in care arata ci si pentru suflet sau comportament.Acum nu stiu.Incearca sa-ti faci mai multi prieteni si mai ales baieti, sa iesi mai mult si sa fi foarte sociabila.Comparandute cu prietenele tale eu consider ca esti mai buna si mult mai pura.Eu iti urez succes si sper sa ai aceeasi parere ca si mine. te-am pupat:*

| `KiddO` a răspuns:

Hmmm...nu trebuie sa te schimbi absolut deloc.Trebuie sa te simti bine in pielea ta! happy asa vei fi cea mai frumoasa. nu le mai invidia ca nu merita! imbracate cum iti place fa ce simti! nici eu nu ma imbrac cu decolteori fustite mini etc. jeansi si un t-shirt, o fustita decenta chesti de astea. sa iti spun una buna happy intr-o zi stateam pe o banca cu cel pe care il placeam "nu eram impreuna cu el" si noi vorbeam acolo si nah, a venit vorba de iubire laughing nah, si el imi zice: pfoai ma patry ma sunt indragostit!
eu:*trmuram... puteam sa jur ca nu sunt eu fata aceea dar era o sanssa mica acolo* Deee cine? :X
el: de biby (o foarte buna prt a mea)
eu:aha.
atunci el a vazut ca nu-i ceva in regula si mi-a zis : sti. te iubesc! muulllt! eu atunci sa mor... da el: esti cea mai buna prietena a mea! dar nu pot mai mult happy atunci am renuntat la el desii inca mai am sentimente pentru el :X dar e bine sa fim cei mai buni prieteni

So--> probabil ca deseori baietii vad in tine o prietena buna.nu dispera.folosestete de asta.chiar daca probabil nu ii vei "seduce".

totul o sa se rezolve...pentru ca asa e intotdeauna!

stai chill everyth' will be okwinking

| lola_2540 a răspuns:

Buna. si eu sunt cam in aceeasi situatie. imi vine sa imi smulg parul' din cap cand ascult povestile colegelor. dar trebuie sa fim optimiste si sa mergem mai departe. poate, candva, vom gasi perechea perfecta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Treaba cu baietii e asa cum e nu te ingrijora pentru asta mai ales nare rost sa fii cu unul iti zic eu ca dupa aia ajugi sa suferi cum ai spus u mai sus, eu la fel am inceput sa am esecuri la fete cand am ajuns in spania si am devenit burlac nu-mi mai pasa de ele nu ma mai uit la ele gata m-am inchis in mine si ma doare undeva de restul lumii in casa imi petrec zilele ok in weekend cand nu lucrez am ocupatie hobbyurile mele chiar daca parintii si tot neamu imi zice ca o sa am iubita eu nu ii bag in seama ca vb prostii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti invidioasa pe "succesurile" prietenelor tale tongue.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Domnisoara si de ce, daca ai ajuns la o concluzie din asta, nu-ti iei inima-n dinti si sa apuci o alta cale decit cea pe care se pierd toti? Sa luam de pilda invatatul. Daca nu esti ca ei inseamna ca ai alta cale si nu inteleg de ce n-o cauti si te pierzi pe linga a celorlanti. Poti face orice iti place mai mult.

| Ronaldo_5789 a răspuns:

Sincer dupa ce am citit aceste cuvinte scrise de tine as vrea sa te cunosc mai bine pentru a stii in ce situatie esti! Te-ai gandit sa le copiezi pe ele putin ma refer la Anturajul lor la imbracamintele lor la felul in care se comporta cu un baiat. etc. Asi vrea sa te cunosc. daca e posibil.