| KinderBeeeib a întrebat:

La cat timp dupa actul sexual pot sa fac un test de sarcina astfel incat rezultatul sa iasa concret? Azi este a 4 a zi de intarziere a menstruatiei.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Doar daca exita o sarcina instalata in uter aceasta va produce hormon hCG incepand din momentul inradacinarii sale prin nidatie in endometru si numai/doar in acel caz prin acumulare continua se poate atinge CONCENTRATIA MINIM DETECTABILA de hormon hCG in urina. Daca acest prag minim detectabil (CMD) nu este atins, atunci rezultatul obtinut va fi intotdeauna in mod invariabil NEGATIV chiar daca exista o sarcina instalata, fiindca sarcina inca NU a reusit sa produca cantitatea minima de hormon hCG care sa fie suficienta pentru a fi detectata de catre reactivul din tester. In baza celor precizate reiese ca rezultatul testul de sarcina pe baza urinei pentru a fi 100% garantat, sigur si corect, se poate face incepand NUMAI din a 8-a zi de intarziere a menstruatiei fata de ziua calculata de pornirea ei. In cazul in care testul de sarcina se efectueaza intr-un laborator de analize medicale printr-o analiza de sange, atunci un rezultat corect, exact si 100% precis se poate obtine in cazul in care testul este efectuat dupa trecerea a minim 11-12 zile de la intretinerea ultimului act sexual neprotejat, sau de la data ovulatiei daca acesta poate fi precis determinata. De obicei testul beta-hCG pentru a avea rezultatul valabil/valid si 100% sigur/corect se efectueaza cel mai devreme cu maxim 1-2 zile inainte de data calculata a urmatoarei menstruatii. Deci in cazul tau testul beta-hCG se poate face fara nici-o restictie chiar si astazi dar testul pe baza urinei pentru a avea rezultatul100% CORECT il vei putea efectua dupa trecerea urmatoarelor 3 zile. Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa il faci deja daca ti-a intarziat.
in principiu, cam dupa o luna ar trebui sa iasa dar poti sa incerci daca ti-a intarziat. happy
bafta!

| devorbacugrasuta a răspuns:

Normal dupa o saptamână dupa ce a-ți facut dragoste, dar poti si dupa 2 sap.Ca să fii mult mai concretă