| anonim_4396 a întrebat:

La cat timp poți sa faci un test de sarcina ca să fii sigura de rezultat?

Răspuns Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

Intr-adevar asa cum ti-au raspuns si transmis toti copii, testul de sarcina se poate face absolut in orice moment al ciclului menstrual, dar nu au specificat ceea ce este cel mai important si anume ca REZULTATUL testului va fi intotdeauna un rezultat gresit si eronat fiindca va fi mereu NEGATIV insa in mod fals. Substanta existenta in tester poate sa reactioneze si sa indice existenta unei posibile sarcinii DOAR in cazul in care in urina s-a adunat suficient hormon de sarcina hCG incat sa se realizeze CONCENTRATIA MINIM DETECTABILA (adica factorul CMD) si aceasta sa permita reactia cu substanta din tester si aparitia liniutei care indica existenta sarcinii. Hormonul de sarcina hCG incepe sa fie produs incepind din ziua urmatoare producerii NIDATIEI (implantarii ovulului fecundat in ENDOMETRU) si concentratia de hormon hCG se dubleaza la fiecare 2 -2, 5 zile, astfel ca aceast CMD minim obligatoriu se realizeaza/atinge in mod sigur si astfel rezultatul testului sa fie 100% corect doar dupa trecerea a minim 21 de zile de la ovulatie, sau altfel spus dupa a 7-a zi de intarziere a menstruatiei. Orice rezultat obtinut pe baza unui test de sarcina efectuat inainte de a exista aceasta concentratie minim detectabila (CMD) va fi un rezultat FALS NEGATIV. Multa sanatate!

| Miss25JK a răspuns:

Copiii nu copii
Gresit si eronat -pleonasm
Sarcini nu sarcinii
Minimum nu minim

Intai rasfoieste manualul de clasa a2a apoi fa-ma imbecila. Habar nu ai cat ma amuz cand vad ca faci ca un copil de 2 ani caruia nu i s-a dat dreptate.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Atunci când suspectezi faptul că ai fi însărcinată şi vrei să faci un test de urină, aşteaptă până când apare o întârziere a ciclului menstrual. Cu toate acestea, cea mai scurtă perioadă de a face un test de sarcină cu un rezultat concludent este la 14 zile de la posibila concepţie.

În prezent, există pe piaţă unele teste care pot fi realizate mai repede, dar şi în aceste cazuri rezultatul depinde foarte mult de tipul organismului tău. Citeşte prospectul pentru a determina cel mai potrivit şi cel mai scurt timp pentru a face testul şi pentru a obţine un rezultat real.

Cel mai bun moment al zilei pentru a face un test de sarcină este dimineaţa.

Atunci când vorbim de analiza de urină, un test pozitiv de sarcină înseamnă că hormonii HCG se află în sânge, în timp ce un test negativ poate să aibă două variante: lipsa hormonilor HCG, ceea ce înseamnă că nu eşti însărcinată, sau pur şi simplu faptul că ai făcut testul prea devreme sau nu l-ai realizat corect.

Cât de precise sunt testele de sarcină?
Când sunt realizate la timpul potrivit şi în mod corect testele de urină (pe care le cumperi de la farmacie) au o acurateţe de aproximativ 97%. Cu toate acestea, utilizarea incorectă la testului poate să ducă la un rezultat fals.

Dacă după realizarea unui astfel de test rezultatul este negativ, dar ai simptome de sarcină, este recomandat să repeţi restul peste o săptămână sau să vorbeşti cu un medic ginecolog pentru a-ţi face un test de sarcină prin analiza sângelui.

sursa:
http://www.csid.ro/......-14430890/

| Emilian65 a răspuns:

La 21 zile de la ultimul act sexual.

| Miss25JK a răspuns:

La 3 saptamani dupa actul sexual, sau in data in care trebuia sa ai CM si nu a venit.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Miss25JK):

Draga Miss25JK; Doar un prost poate nega evidenta, adevarul sau corectitudinea unei afirmatii fara sa aduca si dovezi in acest sens. Iar atunci cand evaluarea este facuta cu rea intentie laughing fara motivarea acelui un "raspuns de evaluare" la o atentionare corecta denota cea mai buna dovada de imbecilitate din partea sa.

| Miss25JK a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Explicatiile de prisos sunt o pierdere de timp. Un barbat niciodata nu va sti mai bine decat o femeie ( in aceasta categorie ) apoi ati citit vreodata ce scrie in / pe cutia testului de sarcina?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Miss25JK):

Ma intreb daca vei continua sa apreciezi ca fiind gresita, eronata si inutila explicatia stiintifica prezentata de mine, sustinuta si apreciata de cei care probabil au cunostinte reale in acest domeniu. Sau sunt si acesti tot niste BARBATI care imi dau mie dreptate doar pentru a-ti face tie in ciuda? laughing

| Miss25JK a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Suferi de atentie?

| Miss25JK a răspuns:

E a doua oara cand spui "imbecilitate". Alt cuvant nu mai ai in vocabularul tau saracacios? Nu e necesar sa imi dai mesaj privat sa imi atragi atentia ca ai comentat aici. Este pur si simplu o pierdere de timp daca as continua sa mai raspund dupa comentariul asta.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Miss25JK):

Miss25JK Astăzi, 2:47 am
corbulalbrosu
Ai ramas fara replica? rolling on the floor Se pare ca inteligenta nu reprezinta o caracterista de-a ta. rolling on the floor rolling on the floor Am transmis mesajul prin privat pentru a nu te compromite in ochii tuturos userilor depe site. Doar cineva (una) care NU are nici macar nivelul de inteligenta a unei bibilici cretine (si imbecile laughing ) si mai are si un IQ a carei valoare este mai mica decat numarul de la pantofi ei, nu poate pricepe ca exista MULTI barbati a caror profesie, calificare, pregatire este cea de medic ginecolog. De asemenea, doar unui copil retardat ii lipseste discernamantul si capacitatea de a analiza continutul si nu forma unei propozitii sau fraze, fiind incapabil sa intelege ca cele doua greseli semnalate sunt simple greseli de scriere, nici decum de exprimare sau de expunere a unei idei sau a unei explicatii corecte. Imbecil-o...cuvantul MINIM din raspunsul la care faci trimitere se refera la o VALOARE care poate oscila intre un MINIM si un MAXIM. Si totusi pentru a-ti imbunatati cunostintele si educatia ta repet din nou pentru a afla si tu ca 70% dintre medicii ginecologi sunt de sex MASCULIN adica BARBATI.

| 私は日本が大好き a răspuns:

Cu 5 zile inainte de intarzierea ciclului menstrual

| MaryLoveMyLife a răspuns:

Cel mai bine sa faca un test de sarcina la dupa 2 saptamini de la contactul sexual, atunci va arata rezultatul corect dar pana atunci poate sa fie si un rezultat fals.

| Patrick20061997 a răspuns:

Chiar si a 2 zi dupa actul sexual

| Miss25JK a răspuns (pentru Patrick20061997):

Zici tu? E total gresit ceea ce spui.

| Patrick20061997 a răspuns:

Fosta mea prietena a facut asta a 2 a zi si la 3 saptamani si raspunsul era la fel

| Miss25JK a răspuns (pentru Patrick20061997):

Adica negativ te referi. nu exista posibilitate de a depista sarcina a2a zi. Degeaba mi-ai dat eronat si nefolositor. Fiind baiat nu cred ca sti mai bine. Daca prietena ta te joaca cum vrea ea, e fix problema ta.

| Lovemydoggy a răspuns:

Este bine dupa cel putin 2 saptamani.