| Paula22anonima21 a întrebat:

Buna.
La câte zile se face test de sarcină după ce am întreținut relație sexuală? Eu am făcut dragoste cu o săptămâna în urmă și de acum 2/3 zile am niște dureri de burtă de parcă mi-ar veni ciclul menstrual, este posibil să fiu însărcinată?

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Testul se face dupa 21 de zile de la contactul sexual nu acum, si durerile de burtă nu indica o sarcina, mai degraba o dereglare hormonala, nu simti imediat dupa sex simptome de sarcina sa fim seriosi, si daca tu nu erai la ovulatie atunci cand ai facut sex nu ramîi deloc gravida, ce varsta ai draga Paula 22 anonima, 21 daca ai pus numele tau Paula de ce mai trebuia sa scrii si anonima?

| Violleta2022 a răspuns:

Un test corect de sarcina se poate face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala.
Orice test de sarcina facut inainte de 21 de zile, va fi facut eronat si este inutil.
Durerile de burta au si alte cauze nu doar cele pre-menstruale, sunt crampe de burta datorate gazelor, mancarurilor samd.
Pe viitor folositi prezervativul la sex, ca sa nu mai ai dubii ca ai fii insarcinata.

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine nu poti sa fii gravida.

| sofisis a răspuns:

Cam la 3 saptamani. Si dupa 2, 3 zile e imposibil sa ai simptome de sarcina

| AnnonnyMa a răspuns:

Ia-ti doua, trei teste. Din câte știu după o săptămână sau doua testul îți poate arata dacă ești gravida. Fa unul acum și după o săptămână încă unul, ca să fii sigura.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AnnonnyMa):

Nici un test de pe pamant nu-ti poate arata o sarcina dupa 1-2 saptamani.
Un test corect de sarcina se poate face DUPA 21 de zile (3 saptamani) de la ultima partida de sex, nu mai devreme fiindca testul iese eronat si este inutil.

| AnnonnyMa a răspuns (pentru Violleta2022):

"HCG sau hormonul sarcinii circulă în sângele și urina femeii la un interval de 6-10 zile de la fertilizare, după ce ovulul fertilizat s-a atașat de peretele uterului."

| Violleta2022 a răspuns (pentru AnnonnyMa):

Mai citeste studiile medicale si de curiozitate intra si intreaba la orice centru medical LA CAT TIMP se face un test de sarcina din sange, fiindca raspunsul va fi DUPA 14 zile!

| AnnonnyMa a răspuns (pentru Violleta2022):

Tu ai citit studiile medicale?

| Violleta2022 a răspuns (pentru AnnonnyMa):

Sigur ca le-am citit, ba chiar le-am si experimentat pe real.

Fetita, vad ca ai doar 17 anisori si nici un fel de experienta medicala sau cunsotinte medicale, odata ce pui intrebari de fetite mici pe aici, interband de creme pentru crescut sanii.
Sanii cresc hormonal in functie de mostenirea genetica de la mama ta si este strict legata de productia de hormoni a corpului tau!

Lasa te rog intrebarile astea, sa raspunda cei cu experinta de viata si cunostinte medicale, ca mai tare incurci lucrurile cu nestiinta ta.