| Alina123rt a întrebat:

Salutare! Am 17 ani, ciclul menstrual mi-a venit la 12 ani. Mi-a cam întarziat vreo 2 săptămâni acum și nu inteleg de ce. Dureri premenstruale am avut și încă mai am. Pastile nu consum de niciun fel. Precizez să spun că am avut ultimul contact sexual neprotejat cu 3 luni în urmă, însă de atunci mi-a venit ciclul de 2 ori și chiar după contact după vreo săptămana am facut un test de sarcină și a arătat negativ. Este posibil să fiu însărcinată ori pot fi alte cauze? Simptome de sarcină parcă nu am, grețuri nu am, pofte tot nu am. La medic nu vreau să merg pentru că incă sunt minoră și îmi va trebui mama acolo. Mersi anticipat

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un test corect de sarcina se poate face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala.

Orice test facut inainte de 21 de zile este inutil si va arata eronat, deoarece hormonul hgc nu va apare in urina.

La ginecolog poti merge singura, dupa ce ai implinit 16 ani.

| Emilian65 a răspuns:

Consulta, pentru linistea ta, un medic ginecolog. După atatea cicluri menstruale negative eu, zic ca nu poate fi vorba de sarcina. Este posibil sa ai vreo infectie vaginala care face ca menstruația sa îți întârzie.

| andreeaeml1200 a răspuns:

Stai linistita, la varsta ta menstruatia este neregulata, mai are tendinta sa intarzie, sau in celalalt caz, sa vina mai devreme. Ai fost cumva stresata in ultima perioada? Asta poate fi o cauza. Eu pentru reglarea ciclului menstrual am baut ceai de scortisoara happy happy

| danimarinescu a răspuns:

Nu ești chiar atât de minoră încât să nu fie un cabinet medical care sa nu te accepte fără mama, soluții există! Te sfătuim să mergi la un control indiferent de situație. Poate să fie altceva.