| Roxana223 a întrebat:

Bună!
La începutul relației prietenul meu tot se raporta la trecut,îmi oferea mai multe exemple legate din trecutul lui,ba mai mult m-a și strigat pe numele fostei lui iubite,se uita la conversația cu ea și văzând niște poze avea fața aia de indragostit... La început nu am fost asa afectata de asta,dar acum sunt. Nu ma mai pot concentra la examene,mereu ma gândesc ca el nu a trecut peste deși el zice ca a trecut,mereu cred ca încă mai are sentimente și ca nu era pregătit pentru o noua relație deși era despărțiți de un an jumate. Cumva toate astea au pus o bariera între mine și el,nu mai pot sa fiu ca la început,nu mai pot sa ma apropii de el asa cum îmi doresc. Facem un an peste o luna,dar gândul meu sta la despărțire. Din septembrie spun ca pot sa trec peste,dar nu,nu pot, m-au ranit foarte mult toate momentele alea. Când am vrut sa ma despart de el în noiembrie, s-a apucat de plâns ca ma iubește spunandu mi ca nu a făcut chestiile alea intenționat. Ce ar trebui sa fac? Sa mai aștept? Ar fi greșit dacă m-as despărți de el?
Ofer funda!

4 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Striga-l și tu pe numele fostului tău

| Violleta2022 a răspuns:

Este clar ca el inca o iubeste pe fosta lui si traieste pentru amintirile lui, alaturi de fosta lui iubita.
Imi pare rau pentru tine, dar ai tot dreptul sa te desparti de el, fiindca nu va fi niciodata al tau, el inca este agata de "fost" lui iubit si orice ai face va continua sa te compare cu aia, sa traiasca pentru aia si sa vorbeasca numai de aia.

Poate sa planga cat o vrea, atat vreme cat nu vrea sa inceteze cu trecutul lui si vorbeste tot timpul de fost lui iubita, nu este nimci de facut.
Mila imi este de el dar de tine ar trebuiis a ti se rupa sufeltul, ca tu vei fii aia care vei fii parasita curan, fiindca el va face orice ii sta in puteri sa se intaorca la fost lui iubita, pe care inca o iubeste.

Plange fiindca nu vrea sa fie singur, vrea sa aiba pe cineva caruia sa-i spuna el ce mult o iubeste pe fost lui iubita, cineva caruia sa i se planga, dar nu plange pentru ca te-ar iubi pe tine, asta este clar, fiindca atunci nu ar mai exista "fosta" in toate comentariile si comparatiile lui.

| Utilizatoare123 a răspuns:

Inca nu a trecut peste si tu nu poti sa ii fii psiholog sau pansament. Trebuie sa se vindece singur. Parerea mea? Renunta la el si gaseste pe cineva disponibil emotional, daca vrei sa fii iubita total si sa simti si tu la fel. Ce face el e inselat emotional, fie ca realizeaza sau nu.

| RonaldoGOAT a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui sa îi observi comportamentul si sa purtati o discutie. Daca se mai intampla sa l prinzi intr o situatie similara cu cea mentionata mai sus... e evident ce de facut