| XNX21 a întrebat:

La prietena mea i-a venit menstruatia in data de 20, si ultima zi a fost in data de 24.
Si noi am avut contact sexual azi, credeti ca poate sa rămână însărcinată?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, deoarece nu este inca in perioada fertila.

| corbulalbrosu a răspuns:

Atat posibilitatea cat si probabilitatea de a se putea forma o sarcina in cea de-a 5-a zi a ciclului menstrual, (situatia descrisa de tine in prezenta intrebare), poate fi apreciata ca fiind foarte mica sau aproape IMPOSIBILA. Chiar si daca NU este precizat tipul ciclului si anume daca este NEREGULAT sau REGULAT si de asemenea nici care este lungimea medie ca numar de zile, chiar si in acest caz pot fi formulte aprecieri mai mult sau mai putin exacte, corecte. Avand in vedere faptul ca de obicei cele mai multe cicluri menstruale au lungimea in jur de 26-30 de zile, reiese ca tot de regula prima zi a PERIOADEI FERTILE poate fi de obicei cam de prin cea de-a 8-sau a 9-a zi a ciclului menstrual cel mai devreme. Pe baza acestui rationament, se poate aprecia ca in urma unui sex intretinut in cea de-a 5/6 -a zi a ciclului menstrual, sexul respectiv este intretinut cu circa 2- 3 zile inainte de a inceperea zilelor PERIOADEI FERTILE, singurele zile in care se poate forma o sarcina. Astfel rezulta concluzia ca in acest caz probabilitatea de sarcina NU poate exista, chiar si daca din greseala ar fi ajuns sperma in vagin. Multa sanatate!

| SkyPilot a răspuns:

Nu era in perioada fertila (presupusa) deci sansele ar fi minime. Pentru calcule conteaza doar prima zi a menstruatiei si durata medie a ciclului ei. Chiar daca lucrati cu calendarul, ar trebui sa mai luati si alte masuri de prevedere.

| Pesmet1010 a răspuns:

Nu poate ramane insarcinata deoarece perioada fertia este intre prima zi de dupa memstruatie pana in a 14-a eu asa stiu... daca nu este asa va rog sa ma corectati. Stai fara griji sigur nu ramane insarcinata