| Kriss12357 a întrebat:

Bună la toată lumea, am o mare problemă, am 22 de ani și încă sunt virgină din cauză că mereu îmi e teamă de o posibilă sarcină. Chiar aș vrea să o fac, dar îmi e frică cât de stresată o sa fiu după până o să îmi vină. Plus că ciclul meu menstrual e neregulat și așa nu pot să știu exact când sunt zilele fertile ca să le evit, plus că vreau să o fac și protejat, ca să fie și mai mici șansele de sarcină. Nu vreau să iau anticoncepționale și nici pastila de a doua zi ca să fiu sigură că nu rămân după.
Nu veniți cu răspunsuri de genul,, nu ești pregătită " că dacă e așa, nu o să fiu niciodată.

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Ai un blocaj pe care trebuie sa-l depasesti, tu singura.
Sunt sigura ca ai cautat toate metodele contraceptive, ca te-ai informat si, totusi, ceva te tine.
Citeste-le din nou:
https://www.reginamaria.ro/......potriveste
Si gandeste-te sa discuti despre problema ta cu un medic ginecolog.
Fa-ti o programare si mergi fara nici o jena sa-i explici problema ta.Este firesc sa te nelinistesti si sa te zapaceasca toate aceste metode,cum se folosesc,cand,de ce asa si nu altfel!
Medicul iti va explica ce este de explicat si te va indruma corect.
Una din solutii este deci,medicul ginecolog.

A doua solutie e motivatia.
Cei mai multi dintre cei care si-au inceput viata sexuala,au facut-o invocand dragostea.
Dragoste de copii,dragoste de adolescenti, dragoste vinovata sau nevinovata, dar dragoste!
Cand esti indragostita de-ti arde pamantul sub picioare, n-o sa te mai temi atat de mult, calculele logice vor pierde brusc din putere si te vei lasa purtata de val.Cu protectia necesara,bineinteles!:)

Esti o fata cuminte, bine crescuta si calculata, nu faci pasi gresiti poate niciodata si nici nu te grabesti, ceea ce este foarte frumos si de laudat! Dar daca organismul tau isi cere drepturile, asculta-l.Solutii exista, dupa cum vezi!

Iti doresc tot binele!

| Kriss12357 explică (pentru greece12):

Mi-a plăcut foarte mult modul în care mi-ai răspuns, da m-am informat foarte mult și am încercat să găsesc soluții, să discut cu un ginecolog ar fi o idee bună.
Sunt sigură că dacă e vorba despre o dragoste mare și siguranța că celălalt nu pleacă imediat după, atunci nu ar mai fi aceste gânduri, dar probabil în relațiile care le-am avut nu a fost așa mare,, iubirea ". Mulțumesc mult și da, își cere organismul drepturile, o să văd ce reușesc să fac să fie bine.
Numai bine și mulțumesc încă o dată! ❤️

| greece12 a răspuns (pentru Kriss12357):

Oricand si cu tot dragul!♥

22 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Este de laudat ca esti virgină si asa ar trebui sa ramîi pana după casatorie, nu i ti pierde virginitatea doar de dragul de a fi si tu ca celelate fete, gîndeste te daca merită sa i ti pierzi virginitatea cu cineva care nu te merită si nu te respectă, pentru el vei fi inca una cu care a facut o si a parasit-o, ca el sigur nu va fi virgin si tu nu vei fi prima lui femeie, acum stai tu si gîndeste te, daca merita sa astepti un baiat potrivit care sa te iubeasca toata viata, sau sa ai plăcere de moment cu riscuri, sarcină cu unul care nu te va iubii, te va face sa suferi si te va obliga sa avortezi daca ramîi insarcinata, riscul de a ramane insarcinata este mare.

| Kriss12357 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ce să zic, mulțumesc că bagi mai multă frică în mine. Nu am în plan stau până după căsătorie

| Violleta2022 a răspuns:

Nu te sfatuiesc sa iti perzi virginitatea cu orine, doar d edragul de a o arunca asa, oricui. Virginitatea o daruiesti numai barabtului pe care-l iubesti si cu care simti ca vei fii pe viata.
Virginitatea nu est o povara, este o onoare si o mandrie pentru fata!
Protectia totala la sex iti confer PREZERVATIVUL care nu are nici un fecet secundar, nu proudce inbalans hormonal, nu musca pe nimenid e cuc sau pasarica si poate fii folosit cu incredere totala, intotdeauna la sex cand il ppui pe penis inainte de inceperea partidei sexuale.

| Kriss12357 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc mult cred și eu că e o omoare pentru unii, pentru alții e ceva ciudat, deja mie îmi și e,, rușine " să zic așa să mai spun cuiva că suntlaughing) dar aia nu înseamnă că o fac cu primul venit.

| mihai69 a răspuns (pentru Kriss12357):

Nu ai de ce să-ți fie rușine. Plus că nu e musai să dezvălui acest detaliu intim altora, chiar dacă ei (ele) sunt curioși.
Ți-ar fi mai ușor să te focalizezi pe dorința ta și să te pregătești psihic pentru a depăși acel "prag". O să zâmbești apoi nostalgic privind în retrospectivă.

| Kriss12357 explică (pentru mihai69):

Mulțumesc mult, o să încerc să fac asta. Sunt sigură că o sa mă amuz după, dar până să trec pragul e greu.

| mihai69 a răspuns:

Un ovul spermicid și prezervativ și nu mai ai niciun stres. Și dacă vrei și mai multă siguranță, pune și o diafragmă; ai avea astfel o triplă protecție.
Dacă mai adaugi și efectuarea actului imediat după terminarea c.m., deja ești dincolo de orice fel de pericol. Mai ales dacă ai curajul să o faci... cu o altă fată!winking

| Kriss12357 explică (pentru mihai69):

Nu știu ce legătură are fata, și iar nu știu cât de okay e să combini diafragma cu prezervativul, problema cu ciclu menstrual e că în aplicație îmi zice că e imediat după ciclu și e posibil așa ceva. Mulțumesc de sfaturi!

| mihai69 a răspuns (pentru Kriss12357):

Chestia cu "altă fată" era o glumă (ar fi imposibil să te lase gravidă, nu?)
Prezervativ + diafragmă nu prezintă niciun fel de incompatibilitate.

| Kriss12357 explică (pentru mihai69):

Logic că nu se poate, mă gândeam că știi tu că e mai mult curaj dacă o faci cu cineva de același sex laughing)). O să țin cont, mulțumesc!

| Emma30555 a răspuns:

Folosește prezervativ, și ca să fii sigura ca nu exista accidente spune i băiatului sa finalizeze afara chiar dacă are prezervativ

| VoidEternal a răspuns:

Prezervativul e varianta cu cele mai puține efecte secundare. Singura problema care poate apărea ar fi o reacție alergica la silicon dar asta nu prea se întâmplă. In felul asta ești safe fara sa influențezi sistemul endocrin in vreun fel. Trebuie doar sa ai grija sa nu aibă loc penetrare fara prezervativ și totul e în ordine.

| Crackman a răspuns:

Prezervative și ai scăpat de stres

| Aldutssss31 a răspuns:

Nicio metodă de protectie nu e 100% sigură dar daca alegi prezervativul vei sti daca se rupe si trebuie sa întrerupi actul si sa schimbi prezervativul.Un risc mic de sarcină există întotdeauna după începerea vieții sexuale.

| Kriss12357 explică (pentru Aldutssss31):

Eu știu, ai dreptate acolo se poate vedea, dar probabil trebuie să lucrez puțin la psihic să nu am anxietate ca atunci când, de exemplu: atunci când știi sigur că ai încuiat ușa, iar când pleci te gândești dacă chiar ai încuiat-o

Răspuns utilizator avertizat
| vidia a răspuns:

Încearcă sa lucrezi la tine și sa ți depășești frica asta, o sa te protejezi și o sa fie totul bine. Doar tu ai puterea sa schimbi asta.

| Kriss12357 explică (pentru vidia):

O să încerc, mulțumesc mult!?