| MihaelaGravchi132 a întrebat:

Buna dragelor,va rog sa ma ajutati repede cu un raspuns,zilele trecute am facut dragoste cu iubitul meu (protejat), dar prezervativul s-a rupt si imi este foarte teama. Treaba cu el rupt n-a durat mai mult de 1-2 secunde,zilele urmatoare trebuie sa-mi vina ciclul,sanii imi sunt umflati,ovarele ma dor ingrozitor,dar nu curge absolut niciun fel de lichid, pe luni-marti s-ar face o luna de la ultimul ciclu. N-am luat pastila de a2a zi de teama consecintelor. Care sunt sansele la o sarcina? Am doar 19 ani si nu sunt pregatita pentru asa ceva. Ce pot face daca s-ara ajunge la o sarcina si as afla prea tarziu? Avortul ar fi singura varianta?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Ar trebui sa ne dai putin mai multe date.
Poate ca nu erai in perioada de ovulatie din moment ce, in mai putin de o saptamana,asteptai ciclul menstrual.
Faptul ca ai simptome ale sindromului premenstrual e incurajator, in ciuda durerilor.
Sa faci un test de sarcina e prea devreme, dar am senzatia ca l-ai face degeaba.
Sansele de sarcina, daca nu erai la ovulatie, sunt zero.
Nu cred ca esti atat de ghinionista!happy

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai sigur raspuns numai medicul ginecolog il poate da, si daca ai ramas insarcinata creste ti copilul tu ai vrut sa faci sex i nainte de a fi casatorită nu ai dreptul sa faci avort, Dumnezeu cel care a dat viata si femeiilor darul de a aduce pe lume copii s ar supăra sa vada ca tu faci de capul tau, trebuia sa te gîndesti ca ai 19 ani si NU esti pregatita de o sarcina, stiai ca facind sex aici se va ajunge, mai ales ca voi nu sunteti experimentati si prezervativele sunt varză, cel mai bine vorbeste cu mama ta si spune i ca va deveni bunică, fă o fericită. Avortul nu este o solutie, asuma ti tu si ăla cu care ai facut sex rolul de părinti.

| Aditu94 a răspuns:

Sfatul meu este urmatorul : fa un test de sarcina vezi ce raspuns iti apare, apoi mergi la un medic ginecolog pentru analize, o radiografie ceva si sa iti spuna in clar. Daca primesti verdictul ca esti insarcinata, iti recomand sa nu faci avort, nu il vrea el, nici o problema, e al tau.Acest lucru te va bantui toata viata si vei trai cu cosmarul vietii.cel mai bine pe viitor, daca nu ramai.e sa iti montezi sterilet, sansa sa ramai sunt aproape de zero.dar daca faci avort, ai toate sansele sa nu mai faci copiii vreodata..mai mare pacatul.dar totusi...nici bine nu a bagat-o si s-a spart prezervativul? cred ca asta e cu voia iubitului tau, probabil ca sa fii doar a lui, a ales asa sa fie.ori a cumparat prezervative contrafacute. cele mai bune sunt DUREX..sansele sa ramai sunt oricum.dar ce ai omis sa ne spui a fost daca el si-a dat drumul in tine cand s-a rupt prezervativul ori s-a rupt si nu si-a dat drumul.e o diferenta. daca doar ce a bagat-o si s-a rupt, nu e motiv de ingrijorare.dar daca nici bine nu a bagat-o si si-a dat si drumul in timp ce sa rupt..atunci sansele sunt de 100%.dar unde nu e cap e vai de picioare.

| Solstițiu29 a răspuns:

Avortul exclus. Nașterea unui copil este o minune de la Dumneezeu. Îmi dai mie copilul dacă nu vrei să-l crești tu

| MihaelaGravchi132 explică (pentru Solstițiu29):

Nu asta era scopul intrebarii

| Solstițiu29 a răspuns (pentru MihaelaGravchi132):

Orice întrebare așteaptă un răspuns nicidecum un scop.