| Andiaa a întrebat:

In urma unui control ginecologic, am aflat ca am candida. O boala obisnuita in rand femeilor.Mi s-a prescris un tratament cu ovule, l-am urmat, dar in una din zile am avut un contact sexul protejat cu prezervativ.In urma unor analize rezultatul a fost ca flora vaginala este de gradul II.Rezultatul a fost inainte de tratamentul cu ovule.Este posibil sa nu ma fi vindecat de candida? Deși nu am simptomele respective. Si contactul sexual poate fi neprotejat sau cu prezervativ? Multumesc frumos. Astept raspunsuri!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU avem de unde să GHICIM dacă te-ai vindecat sau nu! rolling on the floor

La terminarea tratamentului, TREBUIE să mergi IAR la control pentru alt test de secreţie vaginală şi confirmarea vindecării!

Evident, şi partenerul TREBUIE/trebuia să se trateze!
Ceri tratament şi pentru el.

De asemenea, NU se face sex ( DELOC ) în timpul tratamentului ( până mergi iar la control şi ai confirmarea vindecării )!
În plus, NU se face sex neprotejat!

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Vezi alte detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......dupa-ceva/

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Pentru a verifica eficienta tratamentului urmat, va trebui sa repeti analiza (frotiul de secretie vaginala).

| K0sti a răspuns:

Doctorul iti va spune!

| Felys a răspuns:

Cadida trece foarte greu, depinde de imunitatea ta, in nici un caz nu trece dupa o cura de ovule