| Nunut a întrebat:

Buna! Logodnica mea se confrunta cu o problema: Acum 2 luni menstruația i-a intarziat 6 zile, luna trecuta a venit cu 4 zile mai devreme, iar luna aceasta se afla în a 15-a zi și încă menstruația nu i-a venit! Menstruația ii vine la o perioada de 28 de zile! Țin sa amintesc ca în zilele de 5, 6, 7, 8, 9, 12 și 14 de la intarzierea menstruației a făcut test de sarcina dar toate au iesit negative. Însă a avut și dureri precum ca menstruația trebuie sa apară! Ce puteți sa-mi spuneți?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Logodnica ta are ciclul de tip NEREGULAT, care nu vine niciodata la acelasi numar de zile, fiindca un ciclu regulat NU intarzie niciodata.

In acest caz, daca nu vrei sa o lasi gravida inainte de nunta, folositi prezrevativul la toate partidele sexuale!

Un test corect de sarcina se poate face DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala.
Orice test facut inainte de 21 de zile este inutil si va arata eronat.

PS Logodnica asta a ta, stie sa scris si are acces la internet?
Daca da, spune-i pe viitor sa vina personal aici, sa-si faca cont ca nu o costa nimic, dar este jenant sa-si puna iubitul sa se intereseze de ciclul ei menstrual. Uneori necesitand intrebari specifice, la care numai femeia in cauza poate raspunde.

| CatalinMihai1989 a răspuns:

DACA si dupa 15 zile testul a iesit negativ ar trebui sa fie menstruatie neregulata ( prietena sotiei are asa ceva si habar nu are cand ii vine).
Oricum, sfatul meu este sa verifice si in a 3 a saptamana DACA testul este negativ, doar ca sa fiti siguri ca totul este bine.