| Anoniu a întrebat:

luna aceasta am avut ciclul menstrual foarte putin, luna trecuta mi-a intarziat cateva zile bune, testele de sarcina fiind negative iar acum aceasta menstruatie mi-a venit cam la 29 zile. Tin sa precizez ca sunt la mare si ma cam dor rinichii. Nu cred ca este vorba despre vreo sarcina, nu?

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Ai precizat mai multe lucruri dar care se dovedesc complet inutile in cazul in care tu nu amintesti daca ai intretinut sau nu relatii sexuale in perioada dintre ultimele 2 menstruatii consecutive. Menstruatia se porneste DOAR in cazul in care ovulul existent in ciclul menstrual anterior NU A FOST FECUNDAT si in consecinta nu s-a format o sarcina.Menstruatia reprezinta in fapt inceputul unui nou ciclu menstrual, in consecinta prin menstruatie se elimina ovulul "mort"/ degenerat care nu a fost FECUNDAT, impreuna cu endometrul, formatiunea in care ar fi urmat sa se implanteze ovulul prin procesul de NIDATIE pentru a se instala/forma o noua forma de viata. In cazul in care ultima ta menstruatie a fost la fel/comparabila cu cele anterioare, ca durata, cantitate, culoare, flux zilnic de menstra, etc., inseamna ca nu se poate confunda cu o simpla sangerare si considerata ca fiind o menstruatie falsa, peste o sarcina ipotetica

| Emilian65 a răspuns:

Daca ti-a venit menstruatia nu ai cum sa fii gravida.

| Codreanu_Anduta_1991 a răspuns:

Daca testele pe care la-ei facut sunt negative, inseamna ca nu esti gravida. Poate fi altceva, o raceala in partea de jos.La mare este foarte posibil.Si, in plus, daca ti-a venit menstruatia, nu ai ccum sa fii insarcinata. Poti incerca sa faci bai in apa calda, chiar ferbinte. Incearca sa stai linistita, nu te stresa, daca nu iti trece intr-o saptamana, cel mai bine ar fi sa te programezi la un consult medical, poti sa ai o piatra la rinichi ceva, desi eu sper sa nu fie nevoie. Bafta! happy

| Elish090 a răspuns:

Nu, nu eşti însărcinată... problemele la rinichi pot fi de la apă.

| Isa18 a răspuns:

Buna.Daca ai facut testele si ti-au iesit negative, inseamna ca nu esti gravida. Poate fi de la apa, uite eu anul trecut cand am fost la piscina am stat prea mult in apa probabil, am ajuns acasa am avut geamurile deschise in toata casa si probabil am stat in curent.Seara dorm cu geamul deschis si ventilatorul dat drumu si si pe mine m-au durut rinichii atunci. Poate fi de la curent, pe Litoral totusi ajungi de pe plaja in camera si afara sunt multe grade, in casa e mai racoare poate ai si aer conditionat si e posibil sa fi prins curent. Daca nu e asa, totusi incearca sa te duci la un control la rinichi sa nu fi aparut o pietricica ceva, dar daca ai stat in curent probabil in vreo 1-2 saptamani dispare durerea. Sper ca ti-am fost de folos, te pup.