| Meowly1 a întrebat:

Luna trecuta am avut ciclul intarziat cu o saptamana si a durat 5 zile in loc de 7 si a fost in cantitate mica, pe cand mereu eu l-am avut in cantitate mare. Am ciclul regulat. Luna asta iar a intarziat cu cateva zile (azi a venit) si e iar in cantitate super mica... Poate fi vorba de sarcina? Fiindca eu simptome premenstruale am avut si inca am, am facut 2 teste de sarcina (cu 3 luni in urma mi-am bagat un deget in vagin cu lichid preejeculator pe el) toate testele au iesit negative, chiar si ala facut ieri. Mai am si greata mereu si dureri de burta, insomnii. Care e cauza schimbarii ciclului meu regulat de cativa ani deja? Va rog sa ma ajutati.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Acum 7 minute | Meowly1 a întrebat:
Care e cauza schimbarii ciclului meu regulat de cativa ani deja? Va rog sa ma ajutati.
Niciodata NU ai precizat cat de bine este reglat si cat este de ''REGULAT'' ca numar de zile, ciclul tau menstrual!
Eventual sa prezinti data la care au inceput ultimele cel putin 7-8 menstruatii, fiindca doar cunoscand aceasta informatie, devine posibila efectuarea unei analizari precise si obtinerea datelor corecte privind caracteristica generala a ciclului tau menstrual.

| Meowly1 explică (pentru corbulalbrosu):

Ciclul meu are ca durata 22-21 zile. Acum s-a inceput in ultimele 2 luni in 28 zile.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Meowly1):

Daca ciclul tau menstrual a avut pana in urma cu 2 luni, o lungime medie de 21-22 de zile (circa 3 saptamani, iar in prezent, adica in ultimele 2 luni lungimea ca numar de zile a ciclului s-a modificat in asa masura incat lungimea a devenit de 28 de zile (4 saptamani) reiese ca in organismul tau s-au produs o serie de modificari/de schimbari hormonale majore si din acest motiv se poate aprecia ca deocamdata ciclul tau menstrual este de tipul neregulat pana la proba contrarie si anume ca acesta lungime de 28 de zile nu se va mai modifica prea nult in urmatoarele 6-9 luni.
Deocamdata in aceste conditii mai nou aparute, NU se poate face o analiza precisa si mai ales corecta, motiv pentru care NU se poare oferi un daspuns obiectiv si pe deplin plauzibil.
Insa in privinta ingrijorarii tale care te ''macina'' in ultima vreme, privind existenta unei sarcini cu totul ipotetice, se poate afirma fara nicio retinere ca ingrijorarea ta este inutila, ilogica si mai ales nefondata. Multa sanatate!