| buzeduulci a întrebat:

Luna aceasta menstruatia mi-a tinut doar 3 zile si scurgerile au fost slabute fata de lunile trecute. Am luat tratament ovule la recomandarea medicului -cervucid, polygynax.
Uneori ma simt balonata.

E ceva normal? E din cauza ovulelor? Sau sunt insarcinata?
S-a mai confruntat cineva cu problema asta? Pe google nu gasesc raspuns desi am deschis multe forumuri, multe mentioneaza intarzierea menstruatiei insa la mine nu a fost cazul deoarece a venit mai devreme cu vreo 2 zile.
Multumesc!

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Cantitatea de menstra ce se formeaza in fiecare ciclu menstrual este in functie de dimensiunea in grosime si volum a fostului ENDOMETRU, adica de gradul/masura de dezvoltare a acesteia. Un endometru bine dezvoltat se poate forma doar in cazul functionarii perfecte a glandelor care produc cei 2 hormoni feminini (estrogen si progesteron). Orice afectiune de natura medicala, probabil si folosirea unor medicamente, poate influenta functionarea glandelor endocrine si aceasta sa afecteze echilibrul dintre cei 2 hormoni feminini si din acest motiv pot sa apara situatii in care va fi afectata grosime deci si volumul endometrului care sa fie unul mic si slab dezvoltat, anemic si in consecinta si cantitatea de menstra sa fie mica si drept urmare si numarul de zile de scurgere sa se reduca. Eliminarea menstrei reprezinta GARANTIA ca in proportie de peste 99% in ciclul menstrual anterior nu s-a produs fecundarea ovulului deci existenta unei sarcini este IMPOSIBILA. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Daca ti-a venit menstruatia, nu poti fi gravida.

| buzeduulci explică (pentru Emilian65):

Ba da, poti. exista menstruatie peste sarcina. vara unei prietene a patit sa i vina ciclu timp de 6-7luni si n-a stiut ca e insarcinata si a nascut recentwinking

| Emilian65 a răspuns (pentru buzeduulci):

Atunci, consulta un medic ginecolog si acela este in masura sa-ti spuna daca esti sau nu gravida.

| buzeduulci explică (pentru Emilian65):

Astept pana luni ca sa fiu sigura ca nu ma trezesc ca imi vine iar ciclul in ziua respectiva

| Eusuntalacare a răspuns:

Nu esti insarcinata! Ce vârstă ai? Am avut si eu Cervucid luasem o bacterie de la piscină...