| Pauladanielayyy a întrebat:

Acum 3 zile mi-a venit menstruatia si față de lunile trecute am o cantitate mai mica de sânge! Ce ar putea fi? Asta e a 3a zi de menstruatie, pot fi însărcinată?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Insasi simpla existenta a procesului de sangerare menstruala reprezinta garantia ferma ca in ciclul menstrual anterior ovulul nu a fost fecundat si in consecinta fiindca nu s-a format si nu s-a instalat sarcina in interiorul uterului, organismul femeii elimina continutul uterului numit endometru care a devenit inutil. Sangerarea menstruala care a pornit la data preconizata sau cu o mica diferenta de +/- cateva zile si se desfasoara pe durata a cel putin 2-3 zile este apreciata si considerata ca fiind NORMALA d.t.p.d.v. chiar daca cantitatea se sange menstrual eliminat este mai mica. In astfel de situatii teoretic in proportie de peste 99% este imposibil sa existe o sarcina, una chiar si pur ipotetica. Multa sanatate!

| Devil21 a răspuns:

Atâta timp cât ti-a venit menstruația nu ai cum sa fi însărcinată.

| zattech a răspuns:

Nu ai de ce sa te speri

| Shoto a răspuns:

Nu poți ramane însărcinată.