| Twister09 a întrebat:

Luna asta am avut cu iubita mea un contact sexual neprotejat.
Dacă i-a venit menstruatia inseamna ca nu e însărcinată?
Sau asta se vede doar luna viitoare, ca nu ma pricep.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca menstruatia a pornit la data asteptata, adica cea reiesita din calcul sau pe baza observatiilor privind lungimea ultimelor 6-7 cicluri avute, se poate considera ca sangerarea care a pornit reprezinta un proces menstrual autentiuc, normal. Se apreciaza ca in proportie de peste 99% din cazuri, pornirea sangerarii menstruale reprezinta GARANTIA ferma ca in cursul ciclului menstrual anterior care s-a terminat exact in monentul in care a pornit menstruatia si a inceput de fapt UN NOU ciclu menstrual. Acest lucru se intampla datorita faptului ca in ciclul anterior NU a fost fecundat ovulul, deci NU s-a format sarcina si din acest motiv fostul endometru devenit inutil este eliminat din uter sub forma sangelui menstrual. In concluzie NU poate exista o sarcina chiar daca menstruatia a pornit mai devreme cu cateva zile. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Da, nu poate fi gravida.

| Necunoscut112 a răspuns:

Dacă nu te pricepi, nu face

| HadesSs a răspuns:

Deci voi ati facut sex, dar nu stiti cum se produce o sarcina, tare de tot laughing