| anonim_4396 a întrebat:

Bună, luna trecuta am luat pilula de a doua zi ( escapelle) si mi-a intarziat ciclul cu o săptămână, iar luna aceasta îmi întârzie din nou, am făcut un test de sarcina și e negativ. E din cauza pastilei de a doua zi?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Hormonii sintetici din continutul pastilelor de a 2-a zi introdusi in organism abuziv, fiind in plus fata de hormonii naturali care exista in mod normal, vor deregla intotdeauna pentru perioade nedefinite, imposibil de anticipat ca durata, intregul sistem hormonal si implicit urmatoarele cicluri menstruale. Din acest motiv pot sa apara sangerari inexplicabile "din senin" intre menstruatii si pe parcursul mai multor luni (4-6 cicluri) pornirea menstruatiilor sa nu poata fi anticipata, sa se produca complet dereglat. Pentru ca rezultatul testului de sarcina sa fie valabila, corecta, testul se va efectua doar dupa trecerea a minim 21 de zile de la data ovulatiei sau de la data intretinerii ultimului contact sexual. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Escapelle este o bomba hormonala care spulbera un ovul fecundat, asta face nu?
E bine, are o gramada de efecte secundare printre care : urmatoarele 3-4 luni ciclul tau iti vine la diverse zile, tine diferit si se intampla diferit. Ovulatia poate sa aiba loc si in perioada menstrei sau cine stie cand.
De aceea nu este indicat sa iei escapelle, fiind atata de periculoasa si avand o gramada de efecte secundare pentru corpul uman.
Folositi prezervativul ca nu are nici un efect secundar, nu doare, nu musca, nu schimba homonal nimic, nu afecteaza corpul, nu ingrasa, si costa foarte putin.

| corbulalbrosu a răspuns:

Citeste si raspunsul meu dat in data de 7 august pentru a te convinge ca ceea ce ti-am transmis atunci se adevereste acum.

Răspuns utilizator avertizat