| alexandra_8857 a întrebat:

Buna
luna viitoare implinesc 17 ani. am avut primul contact sexual cu prietenul meu saptamana trecuta cu care sunt impreuna de 1 an si 4 luni. nu mi-a curs sange deloc. si mi-a zis ca nu mai sunt virgina, si ca l-am mintit si l-am inselat.
nu are incredere in mine. el zice ca e imposibil sa nu-mi curga. stiu ca a fost primul din viata mea. e suparat pe mine pentru chestia asta. ce sa-i spun ca sa ma creada? ajutati-ma

Răspuns Câştigător
| heiii a răspuns:

Daca te iubeste cu adevarat ar trebui sa nu'i pese de asa ceva. dar in ziua de azi baietii sunt ceva gen: ia uite.am gaurit'o pe aia. e crud adevarul dar asa spun. mai bine ai vb cu el.in opinia mea cel mai bine e sa te desparti de el.

8 răspunsuri:
| username23 a răspuns:

Pai cautati impreuna pe google, sau intr-o carte despre actul sexual si o sa vezi ca nu in toate cazurile virginelor le curge singe, depinde de organism.

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Baiii virgina nu mai esti dupa ce faci sex prima data = puritate... Daca iti rupi himenul cu 5 ani inainte prin masturbare asta nu inseamna ca iti pierzi si virginitatea.

| MMadalina a răspuns:

Deflorarea are aspecte care difera de la fata la fata. Nu se poate vorbi despre o deflorare "normala" sau "standard" - deflorare = sangerare + durere. La unele fete nu exista nici un fel de sangerare sau nici un fel de durere. Este foarte posibil ca himenul sa se fi rupt demult, in copilaria ei, fara ca ea sa stie. Asa ceva se poate intampla oricand, in cazul unor exercitii fizice, din cauza folosirii unor tampoane intravaginale, in timpul unui examen ginecologic, daca s-a masturbat sau chiar cand s-a spalat. Unele fete isi intind himenul inainte de primul act sexual tocmai pentru a evita durerile si sangerarea. Daca himenul a fost rupt inainte de prima penetrare atunci sangerarea poate lipsi. La fel si in cazul unui himen elastic care se poate intinde in timpul actului sexual.

De-a lungul timpului pana astazi, in functie de nivelul social, cultural si in functie de nivelul de raspandire a informatiei, aceste doua notiuni au avut diferite semnificatii. Himenul intact este vazut ca o "garantie" a "puritatii" iar deflorarea ca un act de "luare in posesie" a femeii si ca un lucru pe care femeia trebuie sa-l "dea" barbatului.

In primul rand, virginitatea apare, relativ la sfera sexuala, destul de tarziu. In antichitate intelesul era de "femeie cu varsta de maritat" sau "femeie tanara" si nu "fara sa fi facut sex cu penetrare". Virginitatea vazuta ca "fara sa fi facut sex cu penetrare" reduce aceasta la nivelul de problema fizica sau chiar strict medicala. Virginitatea are mai mult un aspect psihic. Are si un aspect fizic dar sper ca nu esti unul dintre cei care sa isi faca probleme de acest fel. Daca totusi iti faci, nu uita ca pentru ele chiar daca au mai facut-o, daca o fac cu altcineva, nou, este ca si cum ar fi virgine si ar face-o pentru prima data. Pentru o femeie, o legatura reprezinta, in primul rand, o legatura emotionala. Pentru barbat, o legatura reprezinta, in primul rand, o legatura fizica. Femeile se indragostesc mai intai si apoi fac dragoste, barbatii mai intai vor sex si apoi se indragostesc. Sunt lucruri la care poate ar trebui sa te gandesti.

Nu cred ca inteleg ce vrei sa spui (de fapt, ce intelegi...) prin "daca a intretinut relatii sexuale cu un alt baiat ". Ce fel de relatii sexuale? Sex vaginal? In cazul asta faci greseala de a restrange foarte mult semnificatia acestei notiuni de "relatie sexuala".

Numai un medic ginecolog, in urma unui examen ginecologic, ar putea sa-si dea seama daca femeia este virgina sau nu. Dar, asa cum ti-am spus, himenul se poate rupe si fara sa fi fost vreodata un contact sexual, sau poate lipsi de la nastere, sau poate fi acolo chiar daca au avut loc contacte sexuale, sau se poate sa se fi rupt daca femeia s-a masturbat, sau... etc. Cu mari aproximari ar putea sa-si dea seama cand s-a intamplat deflorarea (daca s-a intamplat). Si nu ar putea sa-si dea seama deloc daca femeia a mai avut sau nu relatii sexuale "cu un alt baiat". Oricum, un himen intact nu inseamna ca femeia nu este activa din punct de vedere sexual, ci numai faptul ca himenul este intact. Atat.

Atata timp cat relatia voastra se bazeaza pe respect, grija, atentie si intelegere reciproca, virginitatea nu mai are nici un inteles. Dar daca totusi vrei sa stii daca... singurul mod de a recunoaste "virginitatea" este dragostea. Si asta fara dubii.

Sursa: http://www.seximus.ro/intrebari_sex/virgin_3.php

| xXCrystyanXx a răspuns:

Cauta pe net despre himen.Vei vedea acolo ca exista si himen elastic care se poate rupe chiar si la al 6-lea contact sexual.Gasete o pagina si pune-i-o in fata,

| Addiction a răspuns:

Cauta pe google. Acolo paremise sunt cazuri ca si diferite ca si ale tale care au explicatie medicala happyhappy

| tapeee a răspuns:

Stupid.

| TweetyBebe a răspuns:

Nu la toate fetele le curge sange... Si btw daca chiar ar fi sa nu mai fi fost virgina era cam greu sa rezisti un an si 4 luni sa te culci cu el... Ii va trece, doar demonstreaza-i cu toate argumentele ca nu e cum crede el.
Daca tine la tine va vedea si parta buna a paharului, nu te-a durut te-ai simtit bine si vei ramane cu o amintire frumoasa, sau el vrea sa te doara? Ca nu inteleg...e absurd

| ana_1177 a răspuns:

Nici eu nu am avut sangerari la primul contact...dar prietenul meu a avut incredere in mine si acum sunt maritata, lipseste increderea, nu are rost sa-l convingi ca ai fost virgina.nu e pentru tine, daca te iubeste te crede. punct