| Anonima_4415 a întrebat:

M-ai am 3 luni si fac 18 ani. Si am ramas insarcinata. Am o relatie de 2 ani si 4 luni. Nu stiu ce sa fac daca sa pastrez copilul sau nu (am luat anticonceptionale dar din cauza unei pastile pe care am uitat sa o iau la ora necesara am luat-o dimineata si cred ca de aceea am ramas insarcinata ). Nu stiu ce sa fac, prietenul meu nu este de acord sa fac avort si nici eu nu sunt, pentru ca iubesc foarte mult copii si ma gandesc ca se poate intampla orice si nu o sa mai pot face copii, dar mai am si un an de liceu. Imi este foarte greu sa iau o decizie. Stiu doar ca prietenul meu ma va sustine orice s-ar intampla.

14 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Daca prietenul te sustine,pastreaza copilul. oricum nici eu nu sunt de acord cu avorturile,durerea de nastere e ca si durerea de avort dar daca nasti macar nu omori un suflet nevinovat, are dreptul la viata si deodata ce voi va iubiti, o sa iubiti si copilul

| Cheloo20cmRecords a răspuns:

Pastrează copilul, orice om are dreptul la viata

| EdwLo a răspuns:

Gandeste-te, bine, acum el nu are ce pierde. adica nu si-a inceput viata. nu e dezvoltat... ma rog intelegi.

Dar zic ca, daca nu poti avea grija de el, si banii sa-l ingrijesti si sa ii oferi ce are nevoie, si sa duca zeci de ani de suferita. Mai bine faci un avort si atat.

| candygirl a răspuns:

Sunt multe fete care raman insarcinate in timpul liceului, merg la scoala, si dupa nastere continua... de exemplu in liceul meu, acum cativa ani o fata a ramas insarcinata si toti colegii ei stiau si totusi nimeni din afara clasei nu a aflat, nici macar profesorii. sunt sigura ca colegii si prietenii tai te vor intelege si te vor sustine happy. daca prietenul tau e alaturi de tine, eu te sfatuiesc sa pastrezi copilul. are si el dreptul la viata. in plus, un copil este un lucru foarte frumos happy. poate o sa aiba ochii prietenului tau. si de fiecare data cand il privesti o sa te gandesti la el. o sa te gandesti ca e doar al vostru. ceva ce ati realizat impreuna happy. daca il pastrezi, peste cativa ani o sa iti amintesti ce se intampla acum si o sa te bucuri ca nu ai facut cea mai mare greseala din viata ta. succes! :*

| ReeaAndreea a răspuns:

Nu stiu ce sa.ti spun... imi dau seama ca e greu prin ce treci. eu una zic ca esti putin cam tanara pentru un copil. nu cred ca ar fi ceva rau daca ai face avort iar dupa ce iti termini studiile si totul va fi bine vei putea face un copilas... dar poate parerea mea e gresita numai tu poti sti ce este mai bine pentru tinewinking iti urez multa bafta si pupici >big grin

| aDa_6148 a răspuns:

Eu iti zic sa il pastrezilove struck. Iti va lumina viata, si tie si lui. O sansa ai n-o ratabig grin. Nu o sa-ti para rau sunt sigura. Mai ales ca ai un prieten care te intelege si nu te lasa sa faci avort.

Si eu imi doresc un copil enorm!

| Lavynya95 a răspuns:

Doar te rog,nu fa avort! Gandeste'te omori un copil,un copil nevinovat care incearca sa vina pe lume! Vorbeste cu parintii,chiar daca e greu la inceput ei sunt parintii tai si te v'or intelege mereu,in orice situatie si te v'or sprijini. Fapta e facuta,de ce sa mai aibe cineva de suferit din cauza ei?
Am citit un raspuns anterior "fa avort si atat",dar daca parintii tai faceau avort,din cauza problemelor financiare, mai erai astazi aici sa comentezi asa? Ei bine NU! Asa ca gura!
Nu omora o viata, vrei sa fi criminala?

| Maaryyneelaa a răspuns:

Parerea mea este ca cel mai bine ar fi sa pastrezi copilul,pentru ca pot exista si anumite riscuri si nu numai,dar vei primi tot ajutorul din partea prietenului tau, mai ales ca aveti o relatie de ceva timpsi presupun ca va iubiti foarte mult.Cel mai bine ar fi sa il pastrezi, pentru ca poate mai tarziu vei regreta oarecum daca nu l-ai pastrat.Gandeste-te ca daca voi doi sunteti fericiti, esti aproape majora, iar acel copil nu te va impiedica prea mult sa-ti continui studiile.Acum depinde cum te indeamna inima pe tine,poate ca ar trebui sa vorbesti si cu parintii tai pentru un sfat,dar cel mai important e ca voi doi va iubiti, ca va doriti acel copil, si ca ve-ti fi fereiciti toti 3 si nu o sa va impiedice pe niciunul dintre voi rodul iubirii voastre. Felicitari oricum! Iubiti-va mult! mi-ar face placere sa ma anunti si pe mine printr-un mesaj cu ce decizie ai luat.Mult succes!

| Adelina_7468 a răspuns:

Esti sigura ca esti insarcinata?
Daca este adevarat, sfatul meu este sa nu faci avort pentru nimic in lume, este cel mai oribil lucru din toate punctele de vedere.
Parintii vor accepta asta la un moment dat, nu au ce sa faca si vor intelege.
Avortul este singura crima care nu se va ierta niciodata (din punct de vedere religios), cel mai josnic lucru pentru simplu fapt ca ucizi o fiinta care nu se poate apara nici macar o clipa, ii iei dreptul la viata, iar tu nu esit in masura sa faci asa ceva. Iti va fi greu, trebuie sa fii constienta ca te-ai putea desparti de prietenul tau si atunci vei fi in ochii tuturor barbatilor o femeie singura cu un copil.
Eu iti urez sa-ti fie usor si sa ai ganduri bune care sa te ajute sa iei decizia corecta.

| Gabriel04 a răspuns:

Consultati parintii in primul rand apoi un medic psihologwinking iar liceul il poti amana 1 an chiar si doi spre exemplu eu am avut o problema de sanatate iar anul acesta am sarit scoala continui din toamnawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pi atunci nu stiu pastreazal!

| LaCrACrAzzY a răspuns:

Ok si eu ador copii maicamea m-a facut la 16 ani. Deci eu zic sa accepti copilul si dupa ce nasti sa faci din nou liiceulbig grinbig grinbig grin daca vrei :S:S

| ionut_3113 a răspuns:

Pastreazal...daca faci asta iti va parea foarte bine cand iti vei vedea copilul

| anna_6583 a răspuns:

Am trecut prin ce treci tu si am luat decizia gresita facand avort. Nu face asta, mai ales daca el te sprijina. O sa fie un drum greu, dar sunt sigura ca o sa ai satisfactii in cele din urma. In primul rand, traumele psihologice sunt groaznice. Cand ramai tu singura cu constiinta ta, n-o sa-ti poti ierta o asemenea crima. Pastreaza-l, lupta pentru el. O sa suferi mai mult daca n-o s-o faci. Nu te gandi la ce vor zice ceilalti, colegi sau rude. Nu e un pacat sa dai viata, e chiar un lucru minunat, cel mai frumos pe care il poti face. Vei da dovada de dragoste si de curaj. Pastreaza-l.