| carmenanca a întrebat:

M-am despartit acum doua luni de fostul meu prieten. nu am avut o relatie de lunga durata dar ne cunosteam de mult. De o saptamana am inceput sa vorbim iar. Inca mai tin la el si nu stiu ce e de facut. Motivul despartirii nu a fost foarte grav doar ca imi e sa nu se repete. Am nevoie de putin ajutor, cateva sfaturi :* voi ce ziceti? se merita sa ma impac cu el? FUNDA

6 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Se pare ca deja te-ai impacat cu el si nu inteleg ce rost mai are intrebarea. Acest tip de relatie dureaza putin si de obicei nu se revine.

| carmenanca explică (pentru neutrino):

Ce tip de relatie?laughing)) nici macar nu ai de unde sa stii. Si daca chiar ne impacam care era logica? De ce as mai fi cerut pareri?

| cristimihailov a răspuns:

O relatie e ca o sfoara.
Poti sa o rupi.
Poti sa o innozi din nou.

Dar ramane nodul. Si mereu teama ca se mai poate rupe odata. Sau nodul desface.

Vrei sa traiesti cu aceasta teama?

| carmenanca explică (pentru cristimihailov):

Nu stiu daca mai e atat de important atunci cand simti ceva pentru cineva. timpul le rezolva pe toatehappy

| cristimihailov a răspuns (pentru carmenanca):

Buna,

Acum nu pare importanta treaba asta daca simti ceva pentru cineva.
Pentru ca foarte repede, in timp s-ar putea de asemenea sa simti altceva sau chiar nimic pentru acel cineva.

Sau mai rau, ai putea sa simti si mai mult, si precedentul sa fie creat si sa se naruie cand ti-e lumea mai draga. Despartirea anterioara s-a intamplat cu un motiv. Si in acel moment a fost un motiv suficient de puternic incat sa va faca sa o luati pe drumuri diferite.

Timpul care le rezolva pe toate este o expresie precum si cea care spune ca, cu timpul, totul se invecheste. Problema este daca rezolvarea adusa de timp este cea care iti place tie sau una de compromis.

Dar cu siguranta nu ai pus intrebarea ca sa auzi raspunsuri contra, ci doar raspunsuri pro.

| Assy99 a răspuns:

Uff, intr-un fel, n-ar mai avea rost. Daca inca mai tii la el exact ca in timpul relatiei ar merita o sansa, dar avand in vedere ca motivul a fost grav, mnu stiu...
De-as fi in locul tau si as stii motivul, iar el fiind destul de grav, nu i-as mai da o sansa.
Ascultati inima, ea stie cel mai bine!