| PrettyLiar94 a întrebat:

M-am despartit de prietenul meu de aprox 1 saptamana. Nu pot sa zic ca sufar dupa el, doar ca parca simt ca lipseste ceva. Nu ma gandesc la impacare pt ca stiu ca nu va mai merge. Dar parca m am obisnuit sa fiu cu cineva, nu imi place sa fiu singura. Pe de alta parte imi e frica sa ma arunc in alta relatie asa repede, as mai vrea sa ma bucur de libertate, ca sa zic asa laughing). Sunt foarte confuza.
Voua vi s a intamplat sa fiti asa?
Credeti ca e bine ca imediat dupa o despartire sa fii cu altcnv?

Răspuns Câştigător
| ywar a răspuns:

. pai: singuratatea are si avantaje si dezavantaje. E normal ca odata ce te-ai obisnuit cu cineva, cu bunele si relele aceluia sa nu iti fie usor sa renunti. E normal sa te simti singura si e normal sa iti fie teama sa te arunci intr-o alta relatie. E o perioada de "doliu" - psihologii o numesc asa, nu eu in care tu trebuie sa te reasezi pe o linie de plutire, sa iti recapeti echilibrul srabil pe care il aveai candva.
Am repetat, intentionat " e normal" pentru a-ti arata ca ceea ce simti tu este natural si nu face decat sa fie inceputul revenirii la o stare de echilibru.
Sfatul meu este sa iti traiesti "doliul", sa incerci sa te implici intr-o activitate care sa iti placa la nebunie: du-te si fa sport, ai grija mai mult de tine, du-te la un curs de dans si apoi dupa o perioada incearca din nou sa bati la porti. Eu iti doresc bafta.

2 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Nu e bine.Sari din lac în puţ.Te arunci în braţele altui băiat, pe care nici măcar nu îl iubeşti.El o să aibă sentimente pentru tine şi se creează o situaţie de toată "frumuseţea".În timp, te obişnuieşti şi singură.

| neutrino a răspuns:

Este adevarat ca si atunci cand ai o pereche de pantofi rupta, nu -ti permiti sa o arunci pana cand nu cumperi alta noua.