| Marinela_Cristina_1995 a întrebat:

Buna,ma dor sani când apas ca in rest nu,ultima menstruatie mia venit luna trecuta pe 8, ar trebui sa îmi vina si sa nu ma ingrijorez?

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sarut mîna! Cel mai bine te poate ajuta medicul ginecolog, din păcate aici pe TPU nu vei primii diagnostic oficial, daca poti, mergi mîine la prima oră la cabinet si te va consulta dl sau dna doctor, o seară bună, ce vârstă ai?

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ciclul tau menstrual este de tip REGULAT atunci menstruatia va porni mereu dupa acelasi numar constant de zile dintre cele 2 menstruatii. In cazul in care ai un ciclu menstrual regulat si acesta are mereu o durata de 28 de zile (ciclu standard) in mod normal menstruatia va incepe in data de 6(7) octombrie. In cazul in care nu ai intretinut acte sexuale si nu ai avut nici dereglari hormonale pana in prezent, nu exista nici un motiv care sa provoace intarzierea menstruatiei. Durerea aparuta la nivelul sanilor probabil ca reprezinta un simptom premenstrual care de obicei precede sangerarea periodica. Multa sanatate!