| Marinela_Cristina_1995 a întrebat:

ma dor sanii cand apas, in rest nu ma doare, ultima menstruatie mi-a venit luna trecuta pe 8, nu ar trebui sa ma ingrijorez?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel putin pana pe data de 8 oct. 2016 ar trebui sa nu-ti faci griji, posibil sa-ti vina ciclul normal, sau sa intarzie 2-3 zile.
Daca ai avut si sex neprotejat si nu-ti vine ciclul menstrual, fa un test de sarcina dupa data de 14 oct. ca sa fie facut corect si sa arate realitatea. Orice test facut inainte de aceasta data poate arata fals negativ.

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ciclul tau menstrual este de tip REGULAT atunci menstruatia va porni mereu dupa acelasi numar constant de zile dintre cele 2 menstruatii. In cazul in care ai un ciclu menstrual regulat si acesta are mereu o durata de 28 de zile (ciclu standard) in mod normal menstruatia va incepe in data de 6(7) octombrie. In cazul in care nu ai intretinut acte sexuale si nu ai avut nici dereglari hormonale pana in prezent, nu exista nici un motiv care sa provoace intarzierea menstruatiei. Durerea aparuta la nivelul sanilor probabil ca reprezinta un simptom premenstrual care de obicei precede sangerarea periodica. Multa sanatate!