| Smile932 a întrebat:

Ma numesc Ana si am 17 ani. Sunt intr-o relatie cu un baiat de 2 ani si acum 2 zile am facut sex, dar am intampinat o problema la finualul actului sexual prezervativul s-a spart. M-am seriat foarte tare. Am mers repede la baie si m-am spalat bine cu dusul ( asa mi-a spus o prietena ca a facut si ea cu putin timp in urma) Nu stiu ce sa cred. sunt insarcinata sau nu? Ciclul menstrual trebuie sa-mi vina la sfarsitul lui. Sunt disperata! Am citit pe net ca orgametrilul inpiedica o presupusa sarcina, si se ia o data pa zi timp de 10 zile si in a 3-4 zi iti vine ciclul menstrual, iar in a 9 zi iti vine ciclul normal. Intrebarea mea este daca iau orgametril imi va veni ciclul? Daca dupa acele 10 zile intrerup "tratamentul " cu orgametril se intampla ceva? Va rog ajutati-ma! Va multumesc!

23 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din PĂCATE, ai citit pe net doar TÂMPENII :(

Orgametril-ul NU previne o eventuală sarcină!

Din păcate, există RISC de sarcină :(

Degeaba te-ai "spalat bine cu dusul"...

Dacă se rupe prezervativul POŢI folosi contracepţia de urgenţă ( pilula de a 2-a zi sau de a 5-a zi ).

Detalii despre contracepţia de urgenţă :

Atunci când ŞTI sigur că partenerul a ejaculat în tine ( chiar dacă s-a „scăpat" doar „puţin", sau dacă prezervativul s-a rupt ), DACĂ vrei să fi mai SIGURĂ că EVIŢI o posibilă sarcină, se poate folosi contracepţia de URGENŢĂ : "pilula de a 2-a zi" - se găseşte la farmacie şi costă în jur de 60-80 lei ( în funcţie de tip şi de farmacie )!

Recent a apărut în farmaciile din România şi "pilula de a 5-a zi" ( ellaOne ) - se găseşte la farmacie şi costă în jur de 100-110 lei ( în funcţie de tip şi de farmacie )!

Din această categorie ( pilula de a 2-a zi ) fac parte 2 tipuri de tablete : Postinor 2 şi Escapelle - aceste tablete se iau la maxim 72 ore de la contactul sexual neprotejat ( preferabil cât mai URGENT ) - cea mai recomandată ar fi Escapelle, deoarece previne 85 % din cazurile de sarcină!

Contraceptia de urgenta NU este la fel de sigura ca pilulele luate zilnic. Sansele ca ea sa functioneze sunt intre 75% si 85%, in functie de momentul in care este folosita si de modul in care a fost administrata.

Dacă la patru săptămâni nu apare menstruaţia, TREBUIE făcut testul de sarcină.

Postinor 2 – EXTRAS Prospect :
Postinor 2 conţine două tablete, care se iau pe rând, astfel : Primul comprimat de Postinor-2 trebuie administrat in urmatoarele 72 ore de la contactul sexual si al doilea comprimat trebuie administrat la 12 ore dupa primul.

Conform datelor furnizate de studiile clinice, se recomanda administrarea primului comprimat in primele 48 de ore (dar nu mai tarziu de 72 de ore) dupa contactul sexual, deoarece eficacitatea preparatului scade daca tratamentul este inceput dupa primele 48 de ore de la producerea contactului sexual.
Daca se produce voma in interval de 2 ore dupa administrare, se va repeta doza.

Escapelle – EXTRAS Prospect :
S-a estimat că Escapelle previne 85% dintre sarcinile posibile, dacă este administrat în primele 72 ore după ce a avut loc un contact sexual neprotejat...
Dacă apar vărsăturile în decurs de trei ore după ce aţi luat comprimatul, trebuie să luaţi imediat alt comprimat.
După ce aţi utilizat contraceptivul de urgenţă se recomandă să utilizaţi o metodă contraceptivă de barieră locală (de exemplu prezervativul) până în momentul apariţiei următoarei sângerări menstruale.

De asemenea, e IMPORTANT să şti că "pilula de a 2-a zi" NU se ia decât CEL MULT de 2 ori pe an ( la un interval de 6 luni ) - deci, NU se utilizează frecvent când bănuieşti că e posibil să rămâi însărcinată!

Pentru a avea o EFICIENŢĂ apropiată de 80-85 % pilula TREBUIE luată în primele 48 ore de la contactul sexual „neprotejat"!

De asemenea, e foarte IMPORTANT de ştiut că - în special aceste "pilule de a 2-a zi" - PRODUC o "explozie" hormonală care DEREGLEAZĂ starea generală a organismului ( şi astfel împiedică o eventuală fecundare a ovulului, deci o eventuală sarcină )!
Din această cauză, în GENERAL după administrarea acestei "pilule", se produc DEREGLĂRI ale menstruaţiei ( întârzieri, chiar de mai multe luni ).

Pentru alte detalii, vezi linkul sursă :
http://www.gedeon-richter.ro/......202011.pdf

http://www.gedeon-richter.ro/......202012.pdf

ellaOne / pilula de a 5-a zi se poate lua până la maxim 120 ore DUPĂ contactul sexual neprotejat, dar se obţine doar pe bază de REŢETĂ medicală – pentru asta fiind necesar un control GINECOLOGIC şi, recomandabil, o vârstă de peste 18 ani!

ellaOne – EXTRAS Prospect :
„Indicaţii terapeutice
Contracepţie de urgenţă în interval de 120 de ore (5 zile) de la contactul sexual neprotejat sau nefuncţionarea metodei contraceptive utilizate.

Doze şi mod de administrare
Acest tratament constă într-o comprimat cu administrare orală, ce se va administra cât mai repede cu putinţă, dar nu mai târziu de 120 de ore (5 zile) de la contactul sexual neprotejat sau nefuncţionarea metodei contraceptive utilizate.
Acest comprimat poate fi administrată cu sau fără alimente.
Dacă în decurs de 3 ore de la administrarea ellaOne pacienta vomită, se va administra un nou comprimat.
ellaOne poate fi administrată în orice perioadă a ciclului menstrual.
Prezenţa sarcinii trebuie exclusă înainte de a administra ellaOne.
Metoda contraceptivă de urgenţă ellaOneellaOneellaOne nu elimină riscul unei sarcini în toate situaţiile.
Dacă sarcina apare după tratamentul cu ellaOne, ca în cazul tuturor sarcinilor, trebuie luată în considerare posibilitatea unei sarcini extrauterine. Sarcina extrauterină poate continua, în ciuda sângerării uterine.
După administrarea ellaOne, este posibil ca menstruaţia să înceapă uneori cu câteva zile mai devreme sau mai târziu decât data aşteptată. La aproximativ 7% dintre femei, menstruaţia a început cu mai mult de 7 zile înainte de data aşteptată. În aproximativ 18, 5% dintre cazuri, s-a înregistrat o întârziere de mai mult de 7 zile, iar în 4% dintre cazuri, întârzierea a fost de mai mult de 20 de zile."
Pentru alte detalii, vezi linkul sursă :
http://www.medipedia.ro/......-30mg.aspx

În mod "normal", conform Prospectului, menstruaţia ar TREBUI să vină la data obişnuită, sau chiar mai repede!

Dereglările hormonale sunt un efect "secundar", NU apare la toate fetele/femeile - depinde de la fată la fată, în funcţie de cum "reacţionează" fiecare organism.
Şi, chiar dacă ciclul tău se dereglează în urma acestei tablete, în 2-3 luni de la administrare ciclul îşi va "reveni" la normal.

Toate cele bune.

| sofisis a răspuns:

Orgametrilul suprima ovulaţia şi menstruaţia atâta timp cât se administrează zilnic fără întrerupere.
Are si efecte de anticonceptionale dar nu post-factum. In situatii de genul tau doar pastila de a doua zi poate sa fie o solutie.

| Smile932 explică (pentru sofisis):

Dar sunt sanse maxime sa raman insarcinata?

| sofisis a răspuns (pentru Smile932):

Avand in vedere ca la dezvirginare se intampla destul de des sa ai ovulatie spontana, da, riscul e destul de mare.
Dar nu e obligatoriu! Daca nu ai apucat sa iei pastila de a doua zi, nu-ti ramane decat sa astepti cele 3 saptamani necesare pentru a-ti face testul de sarcina. Oricum daca nu iti vine la sf lunii iar e oarecum normal, dupa inceperea vietii sexuale se poate deregla. Deci doar un test de sarcina sau o vizita la ginecolog te poate elucida.

| Smile932 explică (pentru sofisis):

Si inainte de dezvirginare ciclul nu-mi venea regulat straight face. Chiar nu exista nici o solutie pentru a afla daca sunt insarcinata sau pentru a face un avort spontan?

| Smile932 explică (pentru sofisis):

Am uitat sa mentionez ca am durerile specifice menstruatiei straight face

| sofisis a răspuns (pentru Smile932):

Cam aiurea daca ai dureri cu 2 saptamani inainte sa-ti vina.
Cat despre avort spontan ...nu prea ai cum. Asta e determinat de corpul tau. Exista avort medicamentos, se face sub stricta supraveghere medicala si din cate stiu eu, la noi in tara se face doar in orasele mari.
Nu ai cum sa aflii mai devreme de 2-3 saptamani daca esti gravida sau nu. Cel mai bine e dupa cam 3 saptamani ca sa fii sigura ca testele sunt concludente. Ca e bine sa-ti faci 2-3, nu 1.

Sfatul meu : nu sta stresata si disperata. Mai bine te duci la un ginecolog si discuti cu el. Te va calma si te va invata ce sa faci. Si chiar daca s-a intamplat sa ramai, faptul ca 2-3 saptamani de acum incolo te stresezi nu te ajuta la absolut nimic. Ce e facut oricum nu mai schimbi daca te agiti. Doar te imbolnavesti cu capu. Asta e. S-a intamplat. Nu esti nici prima, nici ultima. Si daca e sa fie, sigur nu va fi ultimul.

| Alcyon a răspuns:

Nu stiu ce ai citit, dar din ce-am auzit, ala nu se ia in cazuri de presupusa sarcina. Nu puteai sa iei decat pilula de dupa. Acum nu stiu daca mai are rost, ca au trecut deja doua zile. Noi n-avem de unde sa stim daca ai ramas sau nu. Prietenul tau si-a dat drumul in tine? Daca nu, riscul e minim. Daca da, atunci ai o problema. Sexul nu se face dupa ureche sau dupa ce citesti nu stiu pe unde. Ai grija, ca unele contraceptive, daca le iei de capul tau, pot sa te imbolnaveasca grav.
N-am idee ce-ai facut cu prezervativul dar ala in mod normal n-ar trebui sa se rupa. Se rupe doar daca e tinut in conditii improprii, la caldura, daca e expirat sau nu esti bine lubrifiata in timpul actului sexual.

| Smile932 explică (pentru Alcyon):

Pai, noi am facut sex protejat. La finalul actului sexual el sa finalizat in prezervativ dar cand a scot afara penisul si m-am ridicat a curs sperma din vaginul meu tot pe jos apoi am mers repede la dus si jetul de la dus l-am introdus in vagin si presupun ca a iesit tot ..acum nu stiu. Am stat vreo aproroximativ 10 minute cu jetul de la dus. straight face

| JosePpPp a răspuns (pentru Smile932):

Realizezi ca daca ai introdus jetul in vagi si ai dat drumu la apa daca nu a iesit ai sanse sa fi ajutat spermatozoizi sa ajunga? whistling zic si eu

| Bøøgey a răspuns:

Hehe, ce-mi place sa vad idioti disperati. laughing

| rabbit2014 a răspuns:

Orgametrilul nu are legatura, nu conteaza ca te-ai spalat imediat, un spermatozoit este foarte rapid, si nu e nevoie de toata sperma sa ramai gravida, este posibil sa fii. Mai bine te duceai imediat la farmacie sa iei pastila se a doua zii.dar acum nu ai decat sa astepti sa vezi daca iti vine menstruatia

| Smile932 explică (pentru rabbit2014):

Asta sa petrecut luni seara nu o mai pot lua acum pastila de a doua zi
?

| rabbit2014 a răspuns (pentru Smile932):

Nu draga mea...imi pare rau.

| Smile932 explică (pentru rabbit2014):

Nu au trecut 72 de ore.

| rabbit2014 a răspuns (pentru Smile932):

Pai uite aici de ce zic eu, ca ideal ar fi in primele 12 ore iar dupanu mai este 100% sigura, du-te si incearca, este in. Jur de 50 sau 60 lei una, o ieicu apa si la cateva zile trebuie sa iti vina ciclu

| rabbit2014 a răspuns (pentru rabbit2014):

Numai daca stii sigur ca nu au trecut 72 ore, sa nu te pui in pericol

| Alcyon a răspuns (pentru Smile932):

Sunt sanse mari s-o iei degeaba. Pentru eficienta maxima, se ia in primele 24 de ore. Daca au trecut doua zile... deja e cam tarzior. Si pe deasupra, iti mai da peste cap ciclul si te deregleaza hormonal.

| sofisis a răspuns (pentru Smile932):

Daca nu au trecut 72 de ore mai poti incerca sa o iei. Dar e bine de stiut ca eficacitatea ei e mult mai mica.

| Smile932 explică (pentru rabbit2014):

Pai asta s-a intamplat luni seara in jurul orei 19:00. Nu mai stiu sa calculez. ajuta-ma pe bune sunt disperata. o mai pot luaA?

| Alcyon a răspuns (pentru Smile932):

Oricum, asteapta pana-ti vine menstruatia. Daca intarzie, iti faci test de sarcina. Pentru a preintampina astfel de situatii, poate ar fi bine sa folosesti doua metode in paralel: prezervativ+ metoda calendarului si/sau coitus interuptus. Sau... mai e varianta anticonceptionalelor. Mie personal nu prea-mi plac, fiindca au efecte secundare neplacute si se poate sa te imbolnavesti de la ele in timp. Dar decat sa faci avorturi...

| lex79 a răspuns (pentru Smile932):

Teoretic pastila se ia in primele 72de ore de la actul sexual. dar eficienta scade spre ultimele ore. nu se foloseste mai des de 2 ori pe an.

asta cu spalatul e o tampenie.

tu nu ai ciclu regulat deci nu putem calcula perioada fertila.
sincer e cazul doar sa speri ca va fi bine.

cat despre un avort "spontan" (provocat) nici sa nu-ti treaca prin cap sa faci o asemenea prostie. poti ramane grav traumatizata si poti sa tii faci mult rau, sa ajungi la sterilitate aiurea. daca vrei sa intrerupi o sarcina o faci la doctor in conditii controlate! (pacatul e acelasi, nu inteleg care e diferenta de va trec prin minte aberatii de genul asta).

cum sa rupeti prezervativul? voi stiti sa-l folositi?
te sfatuiesc cu draga inima sa-ti faci o programare la un medic si sa mergi impreuna cu iubitul tau drag sa vorbiti despre metode contraceptive si cum se folosesc in mod corect. in plus si tu trebuie sa faci un control daca tot ai inceput sa faci sex.

nu stiu ce e in mintea voastra de faceti niste lucruri pe care nu le intelegeti si refuzati sa va documentati corespunzator.

| rabbit2014 a răspuns (pentru Smile932):

Du-te la farmacie mai bine si zii daca mai poti sa o iei