| Vreausaaflu a întrebat:

as dori sa ma ajutati in urmatoare problema

Pe 18 noiembrie am avut ultima menstra care a decurs normal insa cu niste dureri mai puternice.Fiindca aproape de 3 ani luasem ( cu pauze din 6 in 6 luni ) Yasmin si cum in ultima perioada cand le luam incepusem sa ma simt mai rau, am decis sa la intrerupt. In decembrie nu am avut menstra, am asteptat 31 de zile de intarziere ( 2 teste negative ) si am ajuns la medic unde mi s-a descoperit un chist pe ovarul stang( ovar stang ecostructura mixta, aspect bilocular?, dimensiune 47/29 mm, douglas liber, endometrul hipocagen ). Nici nu am mai intrebat daca e de bine sau de rau pentru ca am iesit de acolo bulversata. Am primit tratament orgametril 2 pastile pe zi pana imi vine menstra si apoi melleva 35 timp de 4 luni, ca apoi sa urmeze alt control.
De cand am inceput tratamentul cu orgametril( sunt la a 15-a pastila si nici urma de menstra doar greata si dureri abdominale din cand in cand in unele zile mai pronuntat decat in celalalte ), am inceput sa ma umplu de cosuri ceea ce nu am patit niciodata si in plus sa mi se usuce pielea, si sa am un pms care imi da un comportmanet mai violent ( nu stiu cat de relevant e asta dar de obicei nu sunt asa si banuiesc ca e din cauza hormonilor )
Intrebarea mea este daca nu cumva orgametrilul imi face mai mult rau decat bine?( sunt curioasa si daca voi ati patit la fel ). Stiu ca se mai poate lua si duphaston dar aparent din cate am inteles de la medic si de la o farmacista pe care am intrebat-o ulterior, nu se mai gaseste. Nu stiu cat de adevarat e asta dar am luat-o ca atare.
Am mai intrebat pe ici pe colo si am aflat ca de fapt orgametrilul opreste menstra.Nici nu mai stiu ce sa cred, ce sa fac, sunt si cam stramtorata cu banii momentan. Am primit sfat sa intrerup orgametril, sa astept sa-mi vina menstra si sa continui apoi cu anticonceptionalele.

Multumesc pentru rabdare

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Adina77 a răspuns:

Incearca si la alte farmacii poate gasesti Duphaston.
Caci se pare ca Orgametrilul nu-ti prieste.
Sau mergi la un cabinet de planning familial din orasul tau, unde nu-ti trebuie decat copie de buletin si adeverinta de elev si roaga sa te consilieze.Nu te costa nimic acolo.

| Himera a răspuns:

Nu pot sa iti raspund decat la intrebarea cu duphastonul : eu am cumparat cu putin inainte de Craciun si nu am avut nicio problema in gasirea lui.