| hipsdontlie a întrebat:

ma numesc Andra, am 18 ani si locuiesc intr-un oras aparent mic,ma aflu intr-o perioada a vietii in care trebuie sa fac alegeri.
O sa va prezint situatia mea,va rog sa imi raspundeti de cuviinta,fara mistouri.
Am de ales evident un barbat, sau iubit sau partener sau cum vreti sa ii spuneti.

Primul ar fi A. sincer pot sa spun iubirea vietii mele, am fost cu el 2 ani jumatate, il iubesc mai mult ca orice si mi.as vinde si sufletul pentru el, pacat ca el nu apreciaza, pana acum m-a inselat de ff multe ori cu fosta lui cu care a fost 7 ani, are 23 de ani,ultima oara cand am aflat ca a facut-o iar,ne-am despartit,el si.a dat seama ca ma iubeste si il iubesc si vrea sa avem o relatie calumea,adica tot ce implica,incredere, parole tot absolut, dar ma tem sa nu o faca iar.

Al doilea N. are 28 de ani,e un barbat cu influenta in orasul meu, e avut ca sa zic asa si are un nume, toti se tem de el si il respecta.Nu il iubesc nu sunt indragostita,imi place de el,ma atrage sexual oarecum,el vrea o relatie cu mine, nu doar o aventura.Mi-ar fi foarte bine cu el, as fi rasfatata si m.ar ajuta sa-mi fac un nume.Dar totusi..nu il iubesc.

Al treilea ar fi un coleg de munca V. care e indragostit de mine de cum m.a vazut, mi.e tare drag...dar nu simt nimic nici pentru el.

Va rog ajutati-ma, ce sa aleg? dragostea? fatada? sau un rebound?
cu ce sa gandesc? cu mintea sau cu inima?

21 răspunsuri:
| lolly a răspuns:

Decat sa fi inselata in perioada 9, (9),unde este orgoliul tau? Respectul fata de sine? Eu as fi fost foarte ranita in locul tau! Doamne, de ce mai stai cu ei daca te-a inselat in prostie?
A-Iasa din discutie, nu te iubeste, si-a batut joc de tine.Ai fost prea iertatoare si a fost vina ta ca l-ai iertat,asa ceva nu se iarta draga mea.
N- Este cam mare pentru tine,iar daca se va atasa de tine si-l vei parasi eu cred cu tarie ca o sa ai probleme cu el,amenintari etc etc.
V-Macar ti-e drag,accordai o sansa,va vedeti des la servicu(presupun), el ti-e drag, cu timpul poate o sa te atasezi de el, ofera-ti o sansa si tie, cine stie poate el e alesul(poate nu).

Ai grija!

| Ramonaaaa a răspuns:

Întrebarea este: De ce dracu trebuie să alegi neapărat pe cineva?
Nu simţi nimic pentru colegul de muncă, nu ştiu de ce îl iei în considerare.
Pe tipul cu bani nu îl iubeşti iar pe A nu crezi că merită să îl ierţi.
De ce nu poţi să iei o pauză de la orice fel de relaţie cu un bărbat.Sunt miliarde de femei singure în lume, de ce trebuie să ai musai un iubit?

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Eu zic sa te concentrezi pe baieti de varsta ta si sa nu te implici prea mult dpdv sentimental in relatii, esti tanara traiesteti viata. Rezumate la relatii scurte.

| Liviu_2019 a răspuns:

Stiu ca o sa te surprinda raspunsul meu tinand cont de ce ti-au zis altii.
Doream sa precizez ca un barbat cu influenta, realizat profesional care are un nume, multi il respecta etc etc va fi intotdeauna inconjurat de femei "disponibile". Chiar daca va refuza o mare parte din ele, tot vor fi anumite situatii in care va ceda ispitei
mai devreme sau mai tarziu. Asta e o regula pentru orice barbat de pe fata pamantului. Stiu ca o sa ti se pare dur raspunsul dar cred ca e bine sa stii.

| Keyko a răspuns:

Ce situatie. Gandeste cu Mintea inimii. suna ciudat sigreu, dar e usor. Pe colegul de munca V ar trebui sa il excluzi din 1, deoarece nici macar nu simti atractie sexuala pentru el, care e un lucru destul de semnificativ intr o relatie de durata.
Pe primul A, ar trebui sa il excluzi deoarece un barbat cate te a inselat de mai multe ori o s o faca mereu. Stiu multe cazuri. Spui ca este iubirea vietii tale, dar "iubirea vietii" (ca sa spun asa, deoarece nu stiu cum sa spun altfel) este mai mult decat dragoste. este respect, fidelitate, sinceritate etc. Toate calitatiile pe care tipul A nu le are (dupa ce ne ai spus).
Sfatul meu: Alege-l pe al 2. nu pentru ca are un renume si bani si mai stiu eu ce o sa iti dea. Alege l deoarece te va respecta, te va iubi si iti va fi fidel. Acest tip de dragoste este eterna. Dragostea pe care o simti pentru tipul A este trecatoare deoarece dragostea adevarata trebuie impartasita si imbogatita cu alte "condimente" ca cele pe care le am enumerat mai sus.
Nu poti astepta si indura o vesnicie pentru ceva care poate nu se va intampla. Promisiunile nu sunt mereu sincere. Vrea o relatie calumea, dar o sa o mai vrea peste cativa ani, cand vei imbatrani sau veti avea copii? Gandeste te la asta.
Tipul N. e cea mai buna alegere. este mai matur, are 28 de ani deci stie sa aprecieze mult mai bine, mai ales ca vrea o relati de durata, nu doar o aventura. Iubirea vine din respect, fidelitate, gingasie. eu l-as alege pe tipul N, nr 2.
Ce iti dau eu e numai un sfat sincer. Decizia e la latitudinea ta. Pentru noi este usor sa splunem A, N sau V. dar tu o sa traiesti cu ei. Gandeste te la viitor. a fost foarte crud la sf mesajului cand ai spus "Va rog ajutati-ma, ce sa aleg? dragostea? fatada? sau un rebound?", deoarece in momentul in care il vei alege pe unul dintre ei el va deveni dragostea.nu trenuie doar sa gandesti, trebuie sa simti. tipul A poate aduce numai suferinta si nu trebuie sa il folosesti pe tipul N ca pe un umar pe care sa plangi, ca pe o usita de scapare. cu atat mai putin trebuie sail folosesti pe tipul V. acesta te iubeste si i-ai provoca o durere mult mai mare decat cea pe care o simti tu. Incepe o relatie cu tipul N si vezi cum decurge asta. ca doar nu te duci direct la altar cu el. Poate ca el este iubirea vietii tale. Tipul A poare fi doar o iluzie. astept un mesaj cu raspunsul tau. ia ti tot timpul din lume deoarece decizia asta iti poate marca viata. nu te grabi.

| neutrino a răspuns:

Vrei sa mergi cu capul sus? Nu mai alege nici unul din cei trei. La 18 ani ai dreptul la un iubit care sa te si respecte ( deci primul pica), sa-l iubesti sau de care sa fii indragostita, (deci pica si 2 si 3), de preferat de varsta apropiata ( pica iar 2) si nu te complica cu iubiti de la locul de munca (pica iar 3 ). Bafta la al patrulea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu inima.Numarul 2.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ştii,degeaba eşti răsfăţată,degeaba eşti alintată,repesectată şi temută în oraşul tău,degeaba ai bani şi tot ce-ţi doreşti,dacă nu iubeşti.
Dacă consideri că A este ACUM sincer cu tine şi repet,dacă simţi şi ţi-a demonstrat că a realizat cât de tare a greşit şi vrea o relaţie solidă,nu îl refuza pentru nişte bani în plus.Şi alături de el vei putea avea bani,respect şi mai presus de toate,vei iubi şi vei fi iubită.
Întradevăr,să fii cu un tip ca N e perfect, dar cu o condiţie.să-l iubeşti.Or, tu...

Rămâne la alegerea ta, dar cum a spus si ''FanTokioHoteeel'', alege cu inima.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu inimab dar totodata si cu mintea, dar intr-un final una va ceda celelilalte, cred ca cu inima

| MrAlex a răspuns:

Daca vrei bani alege 2winking dar daca vrei iubire trebuie sa alegi intre primul si nr 3 ...decat unul care te-a inselat de 5 ori si sigur o va mai face mai bine il alegi pe ultimul

| AtashiNoBakaDesu a răspuns:

E o situatie complicata. Eu cred ca pe colegul de munca il poti exclude din prima, pentru ca nu simti nimic pentru el. Apoi, eu cred ca daca tipul ala te-a inselat de cateva ori, o sa o mai faca, pentru ca stie ca oricum il iubesti si il ierti. Deci eu cred ca ar trebui sa il alegi pe al doilea tip, pentru ca mi se pare mai serios si cu intentii bune. Cred ca ar fi bine pentru tine. happy

| lolly a răspuns (pentru AtashiNoBakaDesu):

Ii este drag.
Acest sentiment poate evolua intre timp!
Ce poate sa aleaga inselat/periculos/sau "dragastos" sa numesc asa?

| AtashiNoBakaDesu a răspuns (pentru lolly):

Exact asa spuneam si eu. Daca cineva te-a inselat o data, mai mult ca sigur te va insela si a doua oara, dar daca chiar il iubesti, sa zicem ca merita o a doua sansa. Dar daca te-a inselat de nu stiu cate ori, nu mai merita nimic.
Si daca placi pe cineva, in timp asta poate evolua si sa se transforme in dragoste.

| Summoning a răspuns:

Ce problema complicata ai tu la 18 ani, eu te-as sfatuii sa alegi cartea

| Cricutz a răspuns:

Al doilea...

| MIRUnicole a răspuns:

Buna draga mea si eu am trecut printr-o realtie similara eram foarte confuza dar trebuie sa gandesti si cu minte si cu inima in acelasi timp intelegi? pune-i la incercare si vezi care te apreciaza mai mult care este mai atent etc etc pss ai grija Dragostea este perfecta la inceput... dupa aia...big grin

| sasha22alexa a răspuns:

Ar fi trebuit sa renunti la A chiar daca nu ar fi existat si celelalte variante. El nu te iubeste... poate doar tine la tine. Un om care iubeste nu te poate insela (mai ales de nenumarate ori).El inca nu a uitat-o pe fosta si nu cred ca o va uita prea curand.
Din descrierea lui N am dedus ca e un barbat periculos ( deoarece ai zis ca toti se tem de el si are multe relatii) deci s-ar putea ca daca o sa te bagi in anturajul lui...greu o sa mai scapi de acolo.El poate avea multe fete. nu vei fi singura iubita din viata lui nici de data asta.
Al treilea imi pare un baiat bun... muncitor, iti e drag de el. Dragostea poate veni oricand, nu il poti iubi din primele zile ale relatiei. Asta ar fi mai potrivit fata de ceilalti 2.

| GyaRoxy a răspuns:

Fata mea gandeste cu inima... daca primul tip si-a dat seama k te iubeste si k si tu il iubesti asta e cuplul perfect; iar daca te mai inseala dai papucii, stii cum se spune '"Incercarea, moarte n-are!" Pana nu incerci sa vezi daca s-a schimbat nu ai de unde stii. In al doilea rand e cel mai tanar are 23 de ani si e singurul p care il iubesti cu adevarat. Niciodata nu iubi cu gandul nu te candi k daca are bani e bun sau alte din astea. Inca o data ALEGE CU INIMA. love struck :X :*

| lolly a răspuns (pentru GyaRoxy):

A inselat-o de nenumarate ori.Ce nu mai poate sa o faca o data? Sa stea sa o insele inca o data? Esti micuta dupa avatar, nu te supara, nu esti in stare sa dai sfaturi.

| DIANp a răspuns:

Eu cred ca daca te-a inselat te mai inseala si incontinuare daca nu el e potrivit dupa aceea cel cu numele si colegul nu cred

| Ella1213 a răspuns:

Daca-s fi in locul tau, n-as alege pe nimeni! Cel putin pe "A" ar trebuia sa-l excluzi din prima! Inteleg ca-l iubesti, da el isi cam bate joc, dupa spusele tale! Arata-i ca ai DEMNITATE si ca nu esti o cirpa!
Colegului de muca nu ar trebui sa-i dai vreo sansa dupa parerea mea, mai bine prieteni!
Si cea mai buna alegerea ar fi "N", in caz ca stii ca te respecta si ca tie la tine! Bafta:*