| anonim_4396 a întrebat:

Bună, mă numesc Elena am 19 ani și sunt într-o relație de 3 ani.
Chestia este ca nu mai am apetit sexual.
Ma cert mereu cu iubitul meu pe chestia asta.
Eu cred ca sunt asexuala.
Îl iubesc, ne iubim toate frumoase însa nu îmi place a face sex, i-am zis ca nu pot sa ii ofer "plăcere carnala"si e mai bine sa ne despărțim însă el nu vrea. Ce pot sa fac?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Eu cred ca ai nevoie de o pauză in relatia asta sau pur si simplu te-ai saturat de el, este ca si un regim te saturi zi de zi de acelasi meniu de mancare, vrei sa încerci si altceva, posibil la voi a intervenit demult rutina. Deci vorbeste cu el si rezolva situatia, ori mai diversificati si voi partidele de sex, mai schimbati ceva, mai îmbunatațiți ceva ca altfel nu o sa meargă. Totuși ai 19 ani nu ai 60 de ani si gata s-a incheiat viața sexuală, esti abia la inceput, daca de la varsta asta tu nu mai ai chef atunci ce o sa faci?

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sărut mîna! Si mulțumesc pentru fundă. Sănătate multă

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fă ce vrei.
Ce vrei să faci?
De ce crezi că ești a-sexuală?
Ți-ai ales ca prieten un bărbat.
Ai avut o orientare sexuală bună când l-ai ales.
Cum nu poți să îi oferi plăcere carnală, că lui îi place, nu?
O relație de 3 ani spune ceva, nu?
Nu recomand, dar în zona gri a societății se găsește pe piața neagră un drog pentru viol, care face să crească apetitul partenerei.
Să vedem, să vedem, ce-o să iasă.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Daca nu vrea, inseamna ca doreste sa ii tii companie.
De ce nu ai accepta asta?

| Plato a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Poate nu vrea deoarece spera ca se va schimba situatia, nu ca o tine de companie. In cateva saptamani/luni, daca nu se modifica nimic, o sa vezi ca revine asupra deciziei.
As vrea sa fiu optimist, sa spun ca o iubeste intr-atat incat vrea relatia si fara sex, insa ea a mentionat ca exista certuri, deci clar nu e asa.

| Eireann a răspuns:

Spui ca nu mai ai apetit sexual. Deci ca intr-o vreme aveai si doreai, ce s-a schimbat? Anumite tratamente medicamentoase (anticonceptionale, antidepresive, altele) au efectul de a reduce libidoul. Poate e ceva psihologic, poate te-a ranit sau poate aveti un conflict nerezolvat. Poate nu mai face dragoste cu tine ca la inceput. Cat despre faptul ca il iubesti... Tu ai propus despartirea deci clar ti-ai imaginat viata fara el si ai zis ca e ok, altfel nu veneai cu "rezolvarea" asta. Ti-a placut sa faci sex, ai simti dorinta sexuala in trecut? Atinci nu esti asexuala, doar nesatisfacuta.

| OrdanKarris a răspuns:

Motivul pentru care nu vrea sa se desparta este ca traieste cu impresia ca-l minti si ca de fapt nu vrei sa-i oferi contact intim. Nici el nu merita sa fie chinuit si tinut pe uscat. Daca nu vrea sa se desparta gaseste o prietena de a ta cu care sa faca sex sau repeta-i pana pricepe ca nu ai apetit sexual. Ideea e ca e datoria ta ca femeie sa-l multumesti sexual pe prietenul tau. De asta este intr-o relatie cu tine. Eu nu as sta o secunda intr-o relatie serioasa/declarata/exclusiva cu o femeie daca nu exista contact intim. E de admirat ca macar iti pasa de nevoile lui. Multe muieri nici macar nu le pasa. Ori ii repeti pana intelege ca e mai bine pentru el sa va despartiti, ori ii gasesti o prietena de a ta care are pofta de sex sa-si faca poftele, ori te fortezi sa-l faci fericit. Vorba aia, tu deja primesti ce te intereseaza: exclusivitatea lui, timpul lui, banii lui, prezenta lui, atentia lui, fidelitatea lui, implicarea lui. El nu primeste ce vrea. Are tot dreptul sa te paraseasca. Eu as fi facut-o demult. Dar nu o face pentru ca traieste cu falsa impresie ca de fapt il minti si nu vrei sa-i oferi sex si e determinat sa faca toate eforturile sa aiba contact intim cu tine. Chiar nu pot sa inteleg de ce multi barbati pur si simplu nu parasesc o relatie de care nu sunt multumiti. Cand nu primesc ce vreau intr-o relatie, PA. Eu nu primesc sex, tu nu primesti relatie. E simplu.