| anonim_4396 a întrebat:

Buna ma numesc Emilia pe data de 3.3.09am facut sex neprotejat as dori sa stiu daca am fost in perioada fertila saau nu.ciclul menstrual l-am avut in data de20.02.09pana in data de 25exista sanse sa fi ramas insarcinata?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista sanse extrem de mari. Practic daca nu ai ramas insarcinata ar trebui sa te intrebi de ce, fiindca ziua a 12 a in care ai avut tu contact sexual neprotejat este cea mai fertila zi. Zilele fertile se calculeaza asa: consideri ziua 1 prima zi de sangerare si zilele fertile sunt de la ziua 8 la ziua 18-19, daca ai un ciclu regulat de 28 de zile.

3 răspunsuri:
| Alexandrinaa a răspuns:

Doctorul meu ginecolog a spus clar: 4 zile inainte de menstruatie si 7 zile dupa, esti INFERTILA. Conform calendarului, doar 6 zile pe luna femeia este in completa FERTILITATE. Daca ai mail iti pot trimite calendarul happy si te poti ghida de-acolo!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Șansa să rămâi însărcinată este peste 80%, dar nu este obligatriu să rămâi dintr-un singur contact sexual.
Deci, uite cum stă povestea cu ciclul menstrual:
Ai avut menstra în perioada 20-25.02 până în ziua a 7-a e liniște, între a 7-a zi și a 14-a începe perioada preovulație (fertilitate), maxima fertilității se menține din a 14-a zi și a 16-a zi, perioada postovulatorie cuprinde perioada din a 16-a zi până în a 21-a zi, infertilă ești din ziua a 21-a până în ziua a 28-a până apare triumfătoare menstră.
Și așa se termină povestea.
Important: acest calendar este valabil pentru un ciclu menstrual de 28 de zile.
Atenței: erai în ziua a 12-a a ciclului, aproape de apogeu.
Cumpără un test de sarcină și vezi rezultatul!
Sănătate.
Pa, pa.

| Salcie23 a răspuns:

Nu eu nu cred. totusi orice e posibil, ai grija de tine, si cu mai multa atentie data viitoare. big grin :*:**:*