| mdn a întrebat:

In perioada 11-16 am fost fertila. Pe data de 16 a fost ovulatia. Pe data de 14 si 15 am facut sex neprotejat. Ne dorim un bebelus. Exista sanse sa fi ramas insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

O femeie care isi doreste un copil trebuie sa stie ca trebuiesc urmate cateva lucruri destul de elementare pentru ca incercarile sa fie cat mai fructuoase. Daca doresti cu adevarat sa ramai insarcinata trebuie sa faci sex zilnic de minim 2 ori pe zi in cele 5-7 zile ale perioadei cu fertilitate ridicata. Ejacularea trebuie sa fie cat mai profunda, pentru a facilita plasarea spermei in fundul vaginului in imediata apropiere a colului uterin. Dupa ejaculare se recomanda ca femeia sa ramana minim 10-15 minute intinsa pe spate pentru a mentine cat mai mult posibil sperma prin efectul gravitatiei sa ramana pe loc ( astfel se evita scurgerea spermei inspre afara din vagin).In cazul in care consideri ca ai respectat cel putin aceste minime cerinte poti spera ca in proportie de 85-90% se va realiza fecundarea ovulului si realizarea dorintei tale.Multa sanatate.

| lex79 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Hai mai du te de aici cu teoriile astea.
iaca eu am ramas insarcinata fara sa ma chinui atat. a fost de ajuns sa fac sex o data pe zi, nu a trebuit sa stau intinsa nici 5 minute, nu a fost necesara cea mai profunda penetrare... oricum colul uterin e la 2 cm de intrare si nu in capatul vaginului.

chestii din astea faci cand exista probleme si sperma nu e de cea mai buna calitate. daca sunt probleme la femeie e mai nasol sa obtii o sarcina din atata.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru lex79):

Pe ce te bazezi si afirmi/ce te face sa fii atat de sigura/convinsa ca toata lumea este la fel de fertila ca tine? Saptamanal apar intrebari in care se face referire la imposibilitatea de a realiza o sarcina. Cat despre afirmatia ca se afla la 2 cm de intrare prermite-mi sa te contrazic cu toate ca esti femeie. Cand esti pregatita, incet, cu finete si multa dragoste si respect, introdu degetul aratator in vagin. ""Colul uterin se afla pe peretele de sus si din fata a vaginului, peretele apropiat de burta. Se simte ca o „biluta" cam de marimea unei cirese. Pozitia colului uterin. Acesta poate fi sus, jos, si undeva intre cele doua pozitii, voi numi aceasta pozitie la mijloc. Cand colul uterin se afla sus, acesta se afla adanc in vagin, va fi mai greu de pipait, orificiul este greu de gasit sau chiar nu il vei gasi. Tot odata vei simti colul uterin mai lung, " separat" de peretele vaginal, ca si cum acea „biluta" are un „gat’. Acest „gat" de obicei se simte mai tare decat „biluta". Cand colul uterin se afla jos, acesta se afla mai aproape de intrarea in vagin, va fi usor de pipait, poti gasi cu usurinta orificiul."" Este descrierea facuta de un medic asa ca te invit sa citesti materialul pentru ate convinge ca spui prostii. http://www.feminitate.org/2009/03/fam-colul-uterin-4/

| lex79 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Nu ma invata tu biologie din poze, ca eu am vazut pe viu si stiu ce zic.

puiule, nu stiu ce ai vrut sa zici cu 14-16... banuiesc ca vb de ziua ovulatiei... daca femeia a ovulat in ziua 12 explica mi cum ramane gravida in ziua 14 (ovulul e viabil 24 de ore, dar sunt sigura ca stii aceasta informatie, dar m am simtit obligata sa o specific oricum). eu am zis ca era bine sa faca sex in fiecare zi din cele cu perioada fertila.

si ca sa nu mai consider ca lumea e la fel ca mine (desi se merge in prima faza de la premisa ca toti functionam aproximativ la fel si cand nu o facem atunci intervin medicii si alti specialisti. adica dupa ce am incercat varianta cea mai simpla si nu a dat roade, incep sa ma gandesc ca as avea o problema, dar nu plec de la premisa ca am o problema din start.ce om negativist esti) sunt femei care ovuleaza in a doua zi de menstruatie, altele ziua 21, 22 etc.

medicul te sfatuieste ca atunci cand incerci pentru prima oara sa ramai gravida, sa faci sex toata luna, cam o data la 2 zile, mai ales daca nu ai un ciclu regulat.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru lex79):

Separe ca esti superficiala si nu citesti cu atentie; fata in intrebarea ei a specificat clar : ""In perioada 11-16 am fost fertila. Pe data de 16 a fost ovulatia..."" deci IN NICI UN CAZ NU PUTEA AVEA OVULATIA IN DATA DE 12 Poti sa explici de unde ai ajuns la concluzia asta aberanta, asta asa ca o paranteza. Ovulatia nu se produce asa aiurea cum ti se pare tie ci se produce INTOTDEAUNA cu FIX 14 zile inainte de urmatoarea menstruatie dar ar fi mult prea mult de explicat si mult prea greu ca tu sa intelegi mecanismul care va declansa fix peste 14 zile menstruatia.Se pare ca habar nu ai de multitudinea de modalitati de aflare a perioadei fertile in cazul ciclurilor neregulate.Si in incheiere te anunt draga mea acest puiule ti-ar putea fi mai mult ca sigur parinte.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru lex79):

Afirmatia ta : ""Nu ma invata tu biologie din poze, ca eu am vazut pe viu si stiu ce zic."" ma indreptateste sa-mi pun intrebarea > cu vaginul deformat/distorsionat? deoarece in anii mei de studiu universitar am invatat cu totul altceva. Acesta era si rostul si rolul acelor poze sa te convingi ca afirmatia ta este aberanta ca sa ma exprim elegant.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru corbulalbrosu):

ma intreb de ce au CENZURAT deoarece am scris asa :. ma indreptateste sa-mi pun intrebarea DACA ESTI CUMVA O MUTANTA cu vaginul deformat/distorsionat? deoarece in anii...

12 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Da.

| lex79 a răspuns:

Era bine sa incepi cu data de 11, cel tarziu 12. dar cine stie, poate e cu noroc.

succes.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru lex79):

Daca reusesti sa intelegi/vezi in spatiu priveste pozele in care se vede clar pozitia cervixului (colul uterin) in raport cu intrarea vaginala.Admitand ca un vagin are in medie 11-14 cm adancime rezulta ca cervixul se afla la cel putin 11-12 cm de la intrarea vaginala, Sper sa inveti macar acum daca nu ai facut-o pana in prezent. Niciodata nu e tarziu poate ca este valabila si in cazul tau. Cat despre data la care probabilitatea realizarii unei fecundari este maxima este de 14-16 si asta dintr-un motiv foarte simplu; spermatozoizii inextrem de rare situatii supravietuiesc mai mult de 48 de ore. http://www.suntgravida.ro/......rcina-6179

| corbulalbrosu a răspuns (pentru lex79):

Http://www.tpu.ro/......ul-meu-de/ Explica-i si acestei femei cum ai facut tu sex si ai ramas insarcinata din prima. Se pare nu este atat de ""desteapta"" ca tine si habar nu au cum si cand se face sex din moment ce se chinuiesc de 2 luni de zile si nu ramane gravida.

| lex79 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

laughing stiu care s-au chinuit 6 ani de zile si pe cale naturala nu au reusit sa faca un copil. nici macar prin insaminare. doar in vitro si din a 3-a incercare.

asa cum am mai zis... cand sunt probleme nu se rezolva stand cu cracii in sus juma de ora.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru lex79):

Mi-ai starnit curiozitatea si anume colul tau uterin adica cervixul in cazul tau CHIAR este amplasat la 2 cm de intrarea vaginala? Sper ca ai citit si celelalte comentarii deoarece ai reusit o performanta greu de egalat 3 prostii in 2 fraze. rolling on the floor Inainte de a raspunde INTOTDEAUNA asigura-te ca informatia prezentata este corecta pentru a nu te mai face de ras.