| Gabygabyb3 a întrebat:

Buna, ma poate ajuta cineva va rog cum se calculează data ovulației sa aflu când am avut ovulației ultima data? Va voi lasă aici datele când mi-a venit ciclul ultima oara in perioadele astea.
15 Octombrie, 14 Noiembrie, 10 Decembrie, 6 ianuarie, ciclul meu de-obicei ma tine cam 5-6 zile.

6 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Observ ca in ultimele 3 luni ai avut un ciclu menstrual regulat, de 27-28 de zile.
Cand ai un ciclu regulat,perioada fertila se determina mai usor,doar calculand,in timp ce daca ciclul tau menstrual ar fi fost neregulat, singura metoda sigura ar fi fost testul de ovulatie, facut de cateva ori pentru siguranta.
Acum, hai sa vedem.O sa-ti explic ce trebuie sa stii, nu e greu.
Iei cele 27-28 de zile si le imparti la 3.
Sunt 3 miniperioade care au loc pe parcursul ciclului menstrual, de asta impartim la 3.
Prima,elimina ovulul nefecundat si incepe sa pregateasca terenul pentru urmatorul ovul.
A doua,creste ovulul cel nou,il aduce la maturitate -e momentul exact al ovulatiei-apoi,daca e nefecundat,incepe sa imbatraneasca,sa zicem.happy
A treia,ovulul nefecundat,incepe sa isi piarda caracteristicile,nu mai e capabil sa sustina o sarcina,expira sa zicem,imbatraneste,moare si este eliminat. Eliminarea e insotita de sangerare, cu alte cuvinte, ti-a venit urmatorul ciclu.
In care ovulul nefecundat e eliminat si organismul pregateste terenul pentru urmatorul ovul, etc.
Ai inteles.
Strict la obiect, perioada ta fertila a fost intre 15 ianuarie-24 ianuarie, cu perioada culminanta exact la mijloc, in 19 ianuarie, poate chiar 20 ianuarie.
Inteleg ca aceste zile au fost zilele tale cu ghinion.
Si aici am sa-ti spun tare multe...

Ti-am citit intrebarile panicate si pline de disperare si pot sa-ti spun ca o sansa sa ramai insarcinata ar exista,dar probabilitatea e foarte,foarte mica.
Pastila de a doua zi ai cam luat-o degeaba,daca cumva ovulul a fost fecundat,nu rezolva nimic.
Sa n-o iei niciodata mai mult de doua ori pe an,e un amalgam hormonic foarte puternic, sa ai grija.
Ma gandesc ca in toata nenorocirea ta si multumita faptului ca erai super stresata in acele momente, iar corpul tau suferea fizic, chiar daca s-a gasit vreun spermatozoid in zona, n-a mai avut puterea sa ajunga la ovul.Mai ales ca n-a fost vorba de ejaculare interna, deci detenta a fost inexistenta!
Cu alte cuvinte, sansa sa fi ramas insarcinata e aproape zero absolut.
Si ar trebui sa te linistesti, conform datelor pe care mi le-ai dat, din 2 februarie astepti urmatorul ciclu, asa ca a mai ramas putin.Si nu te speria daca intarzie putin, e si pastila de a doua zi la mijloc, e si cantitatea enorma de stres prin care ai trecut.Un test de sarcina sau doua, te vor mai linisti! Banuiesc ca vor fi negative.
Ceea ce chiar vreau sa-ti spun e legat de relatia pe care o ai cu iubitul tau.Si doream sa-ti spun ca ori este si el lipsit de experienta,ori sa-i fie rusine daca stie ca erai virgina si s-a comportat in modul descris de tine! Pentru ca este egoist in pat sau nepriceput!
El nu-ti ofera acelasi tratament pe care i-l oferi si te lasa sa te chinui singura,in pat trebuie sa simti relaxare si placere, durerea nu e permis sa existe sau cel putin NU insuportabila! Chiar daca e prima oara!
Altfel se relaxeaza intregul tau organism si muschii din zona respectiva, daca esti tratata cu aceeasi metoda pe care i-ai aplicat-o! Nu te-ar mai fi durut deloc!
Vorbeste cu el si spune-i sa-ti ofere acelasi lucru, sa nu mai fie lacom si egoist!
Bine?
Si calmeaza-te, ai sa vezi ca totul va fi bine!happy

| Gabygabyb3 explică (pentru greece12):

Doamne îți mulțumesc din suflet ca ai stat sa mi scrii atât, mai mai liniștit, am mai pus întrebarea și alte persoane au început sa mi zică tâmpenii… chiar m ai liniștit mulțumesc mult, cu o persoana ca tine chiar mi-as dori sa mi vorbesc in perioada asta dacă se poate ca totuși sunt stresată, ai vrea sa vorbeam pe Instagram ceva? As mai avea câteva întrebări dacă nu deranjez

| greece12 a răspuns (pentru Gabygabyb3):

Imi poti scrie aici, iti voi trimite cerere de prietenie ca sa ma gasesti mai usor.
Si iti stau la dispozitie!happy

| Gabygabyb3 explică (pentru greece12):

Mulțumesc mult, putem vorbi prin mesaje aici s au cum se procedează? Abia mi am luat aplicația ieri.

| ywar a răspuns (pentru greece12):

Te iubesc! si eu i-am spus ca e un egoist! Naivitatea asta!

| greece12 a răspuns (pentru ywar):