| xxDudaxx a întrebat:

Ma simt foarte singura,simt ca toti ma lasa balta. Eram o persoana activa si cu prieteni, dar colegele nu mai vorbesc cu mine de cand am un iubit puntin mai mare decat mine. Ieri fata pe care o consideram una dintre prietenele mele careia ii pot povestii (nu ii povesteam orice) lucrurile care ma framanta, mi-a zis ca nu mai vrea sa ma mai asculte, ca ea pur si simplu nu intelege de ce ii povestesc ei, desi ea tot timpul era curioasa si ma intreaba chiar si lucruri pe care nu doresc sa le vorbesc cu ea si imi promite ca nu spune. Toata lumea ma trateaza urat si nu inteleg de ce se comporta toti asa avand in vedere ca am 18 ani nu 12. Iubitul meu ma lasa singura atat de mult incat pur si simplu stau si plang de tristete, nici nu ma suna cateodata. Stiu ca ma iubeste si ca are o situatie dificila de aceea nu in stresez si eu, dar de exemplu nu m-a sunat sa imi spuna daca a ajuns deoarece a plecat din tara saptamana asta si toata noaptea nu am dormit. Cand ne vedem e super romantic,dar dupa parca ceva se rupe. Cu prietenele pe care le mai am imi e teama sa vorbesc starea mea sau problemele pe care le am pentru ca imi e teama sa nu le pierd si pe ele daca le povestesc ca sunt trista. Bunicul meu este si el pe moarte la spital si am impresia ca am gresit eu cu ceva si sunt o persoana rea daca majoritatea persoanelor nu ma inghit. Mereu se gaseste un motiv sa se comenteze urat despre mine desi eu nu jignesc pe nimeni :ba ca zambesc fals in poze sau fortat, ba ca stau cu iubitul meu din interes. Pur si simplu sunt satula de viata asta, am si bacul anul asta si sunt stresata ingrozitor. Ma simt foarte singura incat imi vine sa ma sinucid.Ce pot sa fac?

17 răspunsuri:
| Miauti a răspuns:

Pai inainte sa te sinucizi, nu ar mai bine sa faci sex cu mine? Oricum amicii tai vad ca diferenta voastra de varsta le da impresia ca tu stai mai mult pentru interes. Si oricum prietenii care nu le pasa de tine si vb pe la spate nu sunt prieteni. Fa o mica pauza si gandeste-te... si nu te mai gandi la chestiile astea.
Si daca nu te suna ce? Oricum tr sa analizezi ca el se gandeste daca nu cumva a facut o greseala daca e bine diferenta de varsta... si stiu ce vb. Oricum omul poate nu te poate contacta, dar daca nu te mai vrea e obligatia lui sa ti spuna.

| xxDudaxx explică (pentru Miauti):

Nu, vorbim la telefon si ne vedem, doar ca nu ca inainte. Eu am vrut sa ne despartim, doar ca el mi-a zis ca isi doreste o relatie de viitor cu mine si trebuie sa astept doar sa treaca perioada asta mai ocupata pentru el si sa ma concentrez eu pe invatat. Suntem impreuna de un an, cred ca ne-am gandit amandoi la diferenta asta pana acum si nu se simte chiar atat de tare.

| JohnnyBi a răspuns:

Ah, ce probleme. bac si un gagic caruia i se rupe de existenta ta si tu il consideri iubit. cand vei da greutatile vietii precum familie, copii, slujba, lipsa banilor, datorii la banci ce faci? iti iei glanda? sunt satul de copii rasfatati ca tine care va considerati lezati de un pseudo-iubit ratat care va ignora si scoala ca subiect de disputa. tu nu ai nici cea mai vaga idee cum e viata dupa ce iesi din cuibul parintilor si te plangi de bac? eu la facultate la 1 examen aveam de invatat de 2 ori mai multa materie decat tot bacul tau si aveam 6-8 examene pe sesiune, si tu cu 50 de pagini de invatat te plangi? vezi-ti interesul: ori iubit, ori prieteni ori scoala. nu le poti avea pe toate. pierzi timpul cu iubitul, nu mai ai timp de celelalte 2, ai timp de toate, inseamna ca nu faci nimic cum trebuie. alege-ti prioritatile in functie de ce vrei de la viata: vrei cariera, te axezi pe invatat, vrei sa o arzi cu Irinel Columbeanu, tine-o cu iubit si dragoste si labareli, vrei prieteni, alege prieteni. nu le poti avea pe toate.

| xxDudaxx explică (pentru JohnnyBi):

Irinel Columbeanu al meu are 28 de ani, Franklestein.Cine a spus ca nu ma tin de scoala? Am numai note mari. Oricat de mult ai invata si nu invat doar pentru bac, am mai multe examene de certificare de dat, totusi, in pauzele de invatat am si eu momente de singuratate. Ce ai dori sa fac? Sa ma uit pe pereti sa nu vorbesc cu nimeni nu? Sunt etapele vietii. Dupa cum vorbesti nu vreau sa aflu Universitatea la care ai fost.Eu nu am auzit cuvantul "labareli " pana acum.Si te rog, eu am cerut un raspuns, nu o batjocora.

| JohnnyBi a răspuns (pentru xxDudaxx):

Ii zice critica constructiva. daca stii sa o interpretezi, bravo, ai un raspuns, daca nu, mai invata. daca tu esti la liceu si ala are 28 de ani...10 ani diferenta, esti pe calea cea buna. ai momente de singuratate ca nu stii sa iti alegi prietenii, de aceea le ai. daca stiai cum sa iti alegi prietenii, fie ei si putini la numar, nu aveai aceasta problema.

| xxDudaxx explică (pentru JohnnyBi):

Ok.atunci merci pentru critica ta constructiva happy

| onetwothree a răspuns:

Te inteleg perfect, exact asa ma simt si eu momentan. Daca ai nevoie de cineva cu cine sa discuti, poti sa imi scrii. Apropo, sunt o fata, studenta si trista big grin

| xxDudaxx explică (pentru onetwothree):

Pai, can't wait to talk with you tongue

| mihai69 a răspuns:

Da,da,da! și eu sunt o fată tristă, i poți să-mi scrii orice vrei tu! tongue
Fată, ți-am zis și ieri (parcă): răbdare și FĂRĂ tutun, mai e un pic și scapi de școală. Ia lucrurile pe rând, câte unul și o să treci de toate.

| xxDudaxx explică (pentru mihai69):

Bine fata. Mani, pedi maine? Ia-ti si bichonul smug

| mihai69 a răspuns (pentru xxDudaxx):

Am caniș mașer, nu bișon. Sau era vorba despre tirbușon?

| neutrino a răspuns:

Nu trebuie decat sa-ti analizezi obiectiv, singura, situatia in care te afli: nu poate fi toata lumea nebuna si tu, nu!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit, mai ales ca mentionezi in intrebarea ta problemele financiare.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îţi vine să te sinucizi? Din ce cauză? Pentru că nişte copii de liceu te necăjesc? Da, merită să o faci atunci. (Sarcasm, of course)
N-ar trebui să îţi pese deloc de părerea altora, mai ales în perioada asta când ai şi bacul.
Cât despre iubitul tău, mai bine aţi lua o pauză, se vede că el e principalul motiv al stresului tău.
Ca un rezumat, detaşează-te de iubitul tău şi de sentimentele pe care îi le porţi, concentrează-te pe bac, ia-l, and *** the rest. Lumea vorbeşte mult şi prost, dar cui îi pasă. Aşa zisele tale prietene nu îţi sunt deloc prietene. Te întreabă de tine şi de viaţa ta doar din curiozitate, nu că le-ar păsa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu m-a durut niciodata varsta dar ce naiba a putut sa vada ala la tine nu stiu. el barbat in toata firea cu munca si restul si tu nici macar liceul nu il ai terminat. ce idioti pe lumea asta. mai te intrebi de ce zic fetele ca stai din interes cu asta. pai vrei sa fii plimbata si rasfata de aia, cred si eu. in loc sa gasesti pe unu mai la varsta ta.
cat despre prietenul tau, cred si eu ca iti da mai cu pauze, are chestii mai importante in viata, crezi ca isi bate capul cu o copila (asta esti pentru el ) si nu iti da prea multa atentie. una la 27 de ani deja ii zicea verde in fata, ca nu-i convine sa fie tratata asa dar cu una ca tine nu isi bate capul. dar tu ai vrut asa mare, a cui sa fie vina.

| xxDudaxx explică (pentru anonim_4396):

I-am zis verde in fata. A fost si cu femei de varsta lui, a fost cu multe femei si a ales "copila " si a zis ca vrea sa ramana cu ea. Nu e vorba ca nu l-a interesat ce am de zis, doar ca mi-a zis ca are atat de multe probleme incat este varza si ca oricare alta femeie nu l-ar fi inteles si ca ar trebui sa ii demonstrez acum ca sunt femeia care il intelege, femeia cu care vrea sa ramana. Am zis mai sus ca vreau plimbari si etc? Eu l-am asteptat luni de zile fara sa ies cu altcineva, tot ce facea el era ca eu sa fiu universul lui si el al meu. Nu e vorba de varsta! El ma suna cand nu are treaba zilnic, am fost cu un baiat de varsta mea care nu ma cauta cu zilele pentru ca avea "probleme" (singura problema era ca eu eram virgina pe vremea aia si nu voia sa ma astepte) deci da. Poate sunt o copila, dar el si-a facut singur alegerea si stie foarte bine ca i-am pus de multe ori problema despartirii.Nu ti se pare la fel de copil un barbat care plange repetat in fata unei copile?

| notar1989 a răspuns:

Buna parerea mea nu mai lua inseama vorbele lui alti lasa ca le trece supararea
tine capul sus si nu fi suparata pe chesti din astea succes