| absoluthill a întrebat:

Bună! De ceva vreme efectiv simt ca nu mai pot …nu ma mai pit concentra la nimic nu mai pot face nimic, imi vine sa stau toata ziua sa ascult muzica si sa ma uit pe geam, asta se intampla de mult timp deci nu e doar o perioada mai naspa. Nu mai am chef de viata, adica ba da dar nu de asta, nu asa. Nu ma mai vad cu nimeni, cu familie cu prieteni, nu mi mai fac amintiri, si nu mai suport parca înnebunesc, sunt inchisa intre 4 pereti, nu ies nicaieri nu am cu cine si unde, si singura as iesi daca as avea unde insa stau intr-un oras penibil (Cugir) unde daca ies pe strada nu vad nimic frumos, cel mai probabil ma mananca canii sau ma urmareste vreun tigan. Nu mai suport, mi -as dori sa vina cineva din familie pe la mine sau sa merg eu la ei, imi e tare dor de oameni, sunt o persoana mai timida si restrasa insa iubesc oamneii la modul cel mai total. La scoala doar stres batai de joc din partea profesorilor, vorbe urate, toti oamenii din jurul meu sunt negativisti vorbesc doar de rau. Am 14 ani, și nu mai suport chestia asta, e teribil de urat modul in care traiesc in ultima vreme, mai demult veneau lunar rudele pe la noi si ne simteam
Bine, mergeam prin natura, povesteam …
Zilnic ma gandesc cum va fi viata mea cand o sa o fac eu, adica o sa o fac fericita
Va rog niste sfaturi, nu mai pot in halul asta, mereu simt parca ma apasa ceva si … va rog

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Esti depresiv, trebuie sa urmezi un tratament ca sa revii la normal parintii poate no sa bage in seama (daca nu inteleg) cand ajungi adult o sa fi izolat si o sa crezi ca toata lumea are ceva cu tine, neincredere, frica.

| AnemonaP a răspuns:

Singura și cea mai buna soluție este sa vorbești cu un psihoterapeut și sa începi terapia. Îți va schimba viața in bine. Schimbările nu vin peste noapte.

| absoluthill explică (pentru AnemonaP):

Asta chiar nu cred ca ma va ajuta … crying

| AnemonaP a răspuns (pentru absoluthill):

Te ajuta. Nu exista chestii miraculoase de făcut. Trebuie discutate toate problemele. Nu înțeleg de ce romanii fug de psihologi, dar preferați sa le cereți sfaturi unor străini care nu au vreo pregătire in acest sens

| absoluthill explică (pentru AnemonaP):

Mama mea e psiholog, și stiu cum e la psiholog … majoritatea sunt buni in teorie, si am persoane cu care pot discuta, sunt psihologi, colegi de ai mamei mele care cu adevarat m-ar ajuta dar mi -e greu sa iau legatura cu ei, mi -e si rusine

| AnemonaP a răspuns (pentru absoluthill):

De ce sa îți fie rusine? Nu ai niciun motiv, cu rușinea nu faci nimic. Terapia mi-a schimbat mult viața. Sincer. A fost cea mai buna investiție in mine